Zarobki górników na postojowym ulegną radykalnemu zmniejszeniu
wikimedia/Silar
Autor Radosław Święcki - 23 Maja 2020

Górnicy dostaną tylko 30 proc. regularnych zarobków. Piszą list do premiera i domagają się większego postojowego

Zaledwie 30-40 proc. swoich regularnych zarobków otrzymają górnicy w ramach postojowego. Powód? Nieuwzględnienie przez ZUS licznych dodatków otrzymywanych przez tę grupę zawodową, a jedynie wyjściowe wynagrodzenie. Górnicy apelują o pomoc do rządu.

Zarobki górników radykalnie spadną

Nie dość, że wielu z nich dotknął koronawirus, to muszą się martwić o swoje zarobki w sytuacji, gdy nie mogą wrócić do pracy.

Przypomnijmy, że wprowadzone na początku pandemii koronawirusa przez rząd tzw. postojowe zakłada, że firmy, które musiały wstrzymać swoją działalność, mogą wnioskować do ZUS o wypłatę świadczenia. Wysokość postojowego to 2080 zł, a więc równowartość 80 proc. pensji minimalnej.

Górnicy – jak podaje Money.pl – mają obniżone wynagrodzenie na postojowym do 80 proc. Z informacji ZUS wynika, że od tej podstawy będzie on wypłacał tej grupie zawodowej 80 proc. chorobowego, co w praktyce oznacza, że chorujący na koronawirusa górnicy będą otrzymywali 64 proc. swojego dotychczasowego uposażenia. Na tym jednak nie koniec złych wieści, gdyż podstawą do wyliczeń publicznego ubezpieczyciela jest ich wyjściowa pensja, podczas gdy na ich zarobki składają się również liczne dodatki, jak m.in. premier, nagrody, czy wyższe stawki za pracę w weekendy. W praktyce wielu górników otrzyma zaledwie 30-40 proc. swoich regularnych zarobków.

Wyszukiwarka toalet, samoloty dla nudystów. Przedstawiamy najdziwniejsze pomysły na biznesWyszukiwarka toalet, samoloty dla nudystów. Przedstawiamy najdziwniejsze pomysły na biznesCzytaj dalej

W ich obronie stają górnicze związki zawodowe, które chcą sprawdzenia, czy ZUS ma rację.

- Mamy informacje, że na razie bardzo dużo osób poszło na własne urlopy albo jest na L4. Jednak za chwilę, gdy cała sprawa z badaniami tak się będzie przeciągała, to urlopy się ludziom skończą. Wtedy oni będą musieli skorzystać z postojowego. Chcemy, żeby było ono dobrze wyliczone – mówi cytowany przez portal nettg.pl. Bogusław Hutek, przewodniczący ZOK NSZZ "Solidarność" PGG i szef górniczej "Solidarności".

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Wiadomości TVP nie zwalniają tempa. Rodzina Tusków i Komorowski w materiale o filmie Latkowskiego

Związkowcy domagają się, żeby stawka wypłat chorobowego na postojowym została sztywno ustalona na 60 proc. wynagrodzenia, tyle, że liczona nie z tzw. „gołej pensji” a wraz z dodatkami.

Choć górnicy od lat skutecznie potrafią bronić swoich przywilejów (do rangi symbolu urosło zachowanie marszałka Sejmu Włodzimierza Cimoszewicza, który pod wpływem protestów górniczych wycofał z procedowania niekorzystne dla nich projekty ustaw), to wysokość ich wynagrodzenia pozostaje bez zmian. Związkowcy z Jastrzębiej Spółki Węglowej domagają się podwyższenia pensji, co pozwoliłoby im na uzyskiwanie wyższych świadczeń w takich sytuacjach, jak choroba bądź postojowe w czasie pandemii.

Lidl nawiązał współpracę z topową marką modową. Już niedługo znów w sklepach sieci słynne produktyLidl nawiązał współpracę z topową marką modową. Już niedługo znów w sklepach sieci słynne produktyCzytaj dalej

Apel do premiera

Związkowcy z „Sierpnia’80” w liście do premiera Mateusza Morawieckiego apelują o pomoc, przypominając o jego niedawnej wizycie na Śląsku, gdzie zapewniał, że kopalnie będą ponownie się otwierać na dniach.

- Zadowolony z siebie wrócił Pan do Warszawy. Tymczasem na Śląsku, zamiast ruszyć wydobycie na kopalniach, na których do tej pory było zatrzymane, następuje zatrzymanie kolejnych kopalń. Żadna z kopalń, o których Pan mówił, nie wróciła do normalnego wydobycia, a wkrótce dojdzie do zatrzymania wydobycia w kopalniach 'Bielszowice' i 'Pokój' w Rudzie Śląskiej" – czytamy w liście, którego treść przytacza Money.pl.

Przez Covid-19 zaczęliśmy kupować inne produkty niż zwykle. Niektóre cieszą się znacznie większą popularnościąPrzez Covid-19 zaczęliśmy kupować inne produkty niż zwykle. Niektóre cieszą się znacznie większą popularnościąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bon turystyczny 1000 zł. Kiedy będzie wypłata? Kto może złożyć wniosek?
  2. Jedna z chorób, którą możemy odziedziczyć. Czym jest anemia sierpowata?
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Jeden z najgorszych dni od początku kryzysu. Polacy znów mają się czego obawiać
Ważny apel do turystów. Wyjeżdżając na urlop powinni mieć na uwadze jedną sprawęWażny apel do turystów. Wyjeżdżając na urlop powinni mieć na uwadze jedną sprawęCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News