Kierowca zawodowy może zarabiać ponad 6 tysięcy złotych
fot. Tobi/Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 19 Stycznia 2020

Zarobki kierowcy zawodowego w Polsce. Podstawa jest tylko ułamkiem wypłaty

Zarobki kierowcy zawodowego w Polsce mogą być naprawdę niezłe. A poza podstawą pensji jest jeszcze sporo dodatków. W tym roku pensja minimalna została podniesiona do 2600 zł brutto i jest to największy wzrost od dekady. Podwyżka minimalnego wynagrodzenia będzie mieć też wpływ na zarobki zawodowych kierowców. Zmienią się stawki za nadgodziny i pracę w nocy.

Zarobki kierowców

Zarobki zawodowego kierowcy w Polsce wynoszą średnio 6 tys. zł netto - wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Transportu Drogowego. Takie zarobki mogą wydawać się duże, jednak na tę kwotę składa się kilka czynników. System zarobkowy kierowców jest nietypowy. Zarobki tej grupy zawodowej składają się z podstawy, premii oraz innych dodatków, które niekoniecznie są oskładkowane.

Wymieniona wyżej podstawa to wynagrodzenie zasadnicze, w kwocie niższej niż pensja minimalna. Określanie podstawy to częsta praktyka w branży transportowej. W rozmowie z Interią Bartłomiej Zgudziak, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK) tłumaczy, że przedsiębiorcy, których kierowcy mają w umowie o pracę zawarte niższe wynagrodzenie zasadnicze niż pensja minimalna, również odczują podwyżkę ze względu na wyższą wartość nadgodzin.

- Nadgodzina składa się z podstawy i dodatku. Podstawa do nadgodziny, jeżeli wynagrodzenie zasadnicze nie osiąga ustawowego minimum, obliczana jest z obowiązującej płacy minimalnej - wyjaśnia na łamach Interii ekspert.

Kierowcom międzynarodowym przysługuje także dieta zagraniczna. W Polsce najniższa kwota dobowa wynosi 30 zł. Obowiązuje także zwrot kosztów za noclegi w trakcie podróży. Najczęściej wypłacany w formie ryczałtu.

Nowe przepisy to nowe kłopoty

W tym roku wchodzi w życie unijna dyrektywa o pracownikach delegowanych, ale okazuje się, że polskie przepisy nie są na to przygotowane. W konsekwencji koszty pracownicze polskich przedsiębiorców z sektora transportu mogą się podnieść nawet o 40 proc. Z czego to wynika?

W rozmowie z Interią Łukasz Włoch z OCRK tłumaczy, że jeśli Unia Europejska wprowadzi nowe przepisy o delegowaniu także dla kierowców, to może dojść do sytuacji, w której pracodawca będzie musiał wypłacić kierowcy polskie diety wraz z ryczałtem noclegowym i jednocześnie pełne sektorowe zarobki naliczane według prawa państwa, w którym kierowca przebywał wykonując swoją pracę.

Trudny czas dla kierowców i przedsiębiorców

Zdaniem eksperta dla branży transportowej nadchodzą ciężkie czasy. Nowe przepisy będą sprawiać problemy szczególnie małym i średnim przedsiębiorstwom. - Zagrożeniem są nieprzewidziane wzrosty kosztów pracowniczych, nieadekwatne stawki operacji transportowych, częste powroty bez załadunków, niezamierzone błędy w rozliczaniu czasu pracy i płacy według zmienionych zasad, a w konsekwencji niewydolność finansowa i wypadnięcie z rynku na rzecz zachodnich przewoźników - powiedział na łamach Interii Łukasz Włoch z OCRK.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News