Pieniądze
pixabay, _Alicja_
Autor Komunikaty prasowe - 11 Listopada 2019

Zarobki prezesów spółdzielni to kosmos. Właśnie wyciekły ukrywane długo listy płac

Zarobki prezesów spółdzielni mieszkaniowej w Olsztynie są szokująco wysokie, jak wynika z danych, które wypłynęły. A to nie jedyny taki przypadek w Polsce. Wiemy o jakie kwoty chodzi.

Zarobki prezesów to nie byle kwota

Zarobki prezesów spółdzielni mieszkaniowej Pojezierze w Olsztynie robią wrażenie. Do tajnych danych dotarł dziennik Fakt, wynika z nich, że na pensje zarządu liczącego zaledwie trzy osoby, olsztyńska spółdzielnia wydaje miesięcznie nawet 140 tys. zł. Główny prezes zarabia miesięcznie 60 tys. zł, natomiast na konto jego zastępców wpływa po 40 tys. A podobno i tak nie są to jeszcze rekordowe sumy w Polsce.

Pensje nieproporcjonalne do zakresu obowiązków

Według senator Lidii Staroń tak wysokie pensje władz spółdzielni, często niewspółmierne do zakresu wykonywanych obowiązków są tylko jednym z problemów. Często wszak zdarzają się sytuacje, że zarobki w spółdzielniach są ściśle tajne. A tak naprawdę do wszelkich uchwał powinni mieć wgląd członkowie spółdzielni, łącznie z tymi, które dotyczą zarobków kierownictwa. “Znany problem. Zajmowaliśmy się wieloma takimi sprawami. Często są już konkretne wyroki sądów, nakazujące ujawnienie zarobków. Ale nierzadko prezesi odpowiadają: "I co z tego, że jest wyrok. I tak nie ujawnimy" - opowiada senator, która twierdzi, że wprowadzenie przepisów karnych jest konieczne. “One powinny sankcjonować takie działania. Zarówno prezesa, jak i rady nadzorczej spółdzielni” - tłumaczy.

Projekt ustawy

Staroń podkreśla, że projekt ustawy, który wprowadzi nowe regulacje, włączając w nie jawność zarobków prezesów, jest już gotowy. Czy ustawa ma jakiekolwiek szanse by przejść przez parlament? To się okaże. Zastępca rzecznika prasowego PiS Radosław Fogiel przyznaje, że ma świadomość, że działania wielu spółdzielni są kontrowersyjne. Jednak uważa on, że politycy niekoniecznie powinni mieć wpływ na regulowanie działalności takich instytucji.

Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jedenEmeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jedenCzytaj dalej

Niektórym nie wystarcza bycie prezesem jednej spółdzielni

Jeden z pracowników dużej spółdzielni administracyjnej na północy Polski, odniósł się do powyższego tematu w rozmowie z Money.pl: “Przyznam, że jestem bardzo ciekawy, co z tego wszystkiego wyniknie. Szczegółów pomysłu Staroń jeszcze nie znam. Pewne pomysły wydają się jednak sensowne, bo nie da się ukryć, że w dziś wiele spółdzielni to po prostu folwark prezesów. Zarabiają krocie, wszystko pod siebie ustawiają. A znam takich, którym nie wystarczy bycie prezesem tylko jednej spółdzielni. Niektórzy kierują nawet... kilkoma. To przecież patologia - powiedział anonimowy informator.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziecko zmarło w wieku 6 lat. Kilka dni później zrozpaczona mama odkryła w szufladzie, co zrobiła jej córka
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Uważajcie, TVN pilnie ostrzega klientów Biedronki i Rossmanna. Możesz stracić wielkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News