Zarobki członków zarządów banków w Polsce nadal bardzo wysokie
Pixabay/_Alicja_
Autor Maria Glinka - 8 Marca 2020

Zarobki w zarządach banków powalają. Rekordzista w rok zarobił tyle, ile nie zobaczysz przez całe życie

Zarobki członków zarządów banków osiągnęły niewyobrażalne rozmiary. Łączna suma wynagrodzeń siedmiu największych banków wyniosła 158 mln zł. Mimo że same spółki odnotowały niższe zyski to kierownictwa banków zarobiły w 2019 r. więcej niż rok wcześniej.

Zarobki zarządu poszły w górę

Zarobki najwyższych władz siedmiu banków były o 12,8 proc. większe niż w 2018 r. – podaje Rzeczpospolita. Wśród nich znalazły się takie spółki jak: Millenium, PKO BP, Santander Bank Polska, Pekao, mBank, BNP Paribas i Alior.

Lidl szuka stażystów. Na jaką pensję mogą liczyć?Lidl szuka stażystów. Na jaką pensję mogą liczyć?Czytaj dalej

Co ciekawe, mimo wzrostu wynagrodzeń zarządu, łączne zyski banków były o 6,5 proc. niższe niż w 2018 r. i osiągnęły poziom 10,8 mld zł. Wśród przyczyn tego zjawiska wymienia się m.in. odpisy frankowe.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Hipokryzja Marty Kaczyńskiej wyszła na jaw. Poucza Polaków, a niewielu zna prawdę o jej córkach

Ranking prezesów banków z najwyższymi wynagrodzeniami

Największe zarobki w wysokości 5,1 mln zł odnotował prezes Millenium Joao Bras Jorge. Na drugim miejscu znalazł się szef zarządu mBanku Cezary Stypułkowski z wynikiem 4,7 mln zł - o 8 proc. niższym niż w 2018 r. Tuż za nim uplasował się Zbigniew Jagiełło, szef PKO, który zarobił 4,1 mln zł, co stanowi o 45 proc. więcej względem roku ubiegłego. Składają się na to m.in. płatności na bazie akcji – tłumaczy Business Insider Polska.

Kolejni w rankingu znaleźli się Michał Gajewski z Santandera (3,9 mln zł), Przemysław Gdański z BNP Paribas (2,4 mln zł), prezes Pekao – Marek Lusztyn (1,8 mln zł) oraz Aliora – Krzysztof Bachta (1 mln zł). Niższe zarobki prezesa Pekao wynikają z faktu, że przejął on kierownictwo nad spółką dopiero w listopadzie. Jego poprzednik, Michał Krupiński, zarobił zaś 3,8 mln zł.

Nie dziwi więc fakt, że największy koszt wynagrodzeń zarządu w 2019 r. na poziomie 31,4 mln odnotował również bank Pekao. Jest to wzrost o 45 proc. w porównaniu z 2018 r. Ma to związek z rotacjami pracowniczymi, które wymagają m.in. odpraw dla byłych członków zarządu.

Natomiast PKO BP może pochwalić się zwiększeniem kwoty zarobków członków zarządu do 27,1 mln zł, co oznacza niemal 60 proc. wzrost. Ze spadkiem wysokości wynagrodzeń o 13 proc. musiało zmierzyć się kierownictwo Alioru.

Najbogatsi prezesi w Polsce

Poza zarobkami kierownictw banków warto się przyjrzeć także wynagrodzeniom prezesów innych spółek, działających w Polsce. Sumy, które zarabiają najbogatsi szefowie są ponad dwukrotnie większe od wynagrodzeń prezesów siedmiu największych banków.

Na czele rankingu najbogatszych szefów w dalszym ciągu pozostaje Janusz Filipiak z Comarchu, którego pensja w 2019 r. wyniosła 12,4 mln zł rocznie, co oznacza 1,03 mln zł miesięcznie. Jest to jednak spadek o 9 proc. w porównaniu z 2018 r. – pisze money.pl.

Najpopularniejsze samochody używane kupowane przez Polaków. Sprzedaż rośnie wbrew światowym trendomNajpopularniejsze samochody używane kupowane przez Polaków. Sprzedaż rośnie wbrew światowym trendomCzytaj dalej

Na drugim miejscu znalazł się Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu, który zarobił w ubiegłym roku 11 ml zł. Solorz może się pochwalić wzrostem zarobków aż o 267 proc.

Najniższy stopień podium przypadł prezesowi GTC – Thomasowi Kurzmannowi, którego wynagrodzenie wyniosło 6,8 mln zł. Jest to spadek o 6 proc. względem 2018 r.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zdjęcie miejsca, w którym pochowany zostanie Paweł Królikowski w sieci. Smutne
  2. Najczęstsze objawy udaru. Każdy z nas powinien je znać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Mieszkańcy przeżyli chwile grozy, 9 ofiar śmiertelnych. Zniszczenia są ogromne, tornado za granicą
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News