Na zaręczyny w święta decyduje się coraz więcej osób - podaje Ministerstwo Cyfryzacji
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 29 Grudnia 2019

Zaręczyliście się w święta? Możecie uniknąć "przedślubnej gorączki" i załatwić formalności w prostszy sposób

Zaręczyny podczas świąt Bożego Narodzenia to coraz częstsza praktyka. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało w piątkowym komunikacie, jak uniknąć przedślubnej urzędowej gorączki.

Zaręczyny w święta? Formalności załatw przez internet

Ministerstwo cyfryzacji informuje, że wiele przedślubnych formalności można załatwić online. "To czego na pewno będziecie potrzebowali to odpisy aktów urodzenia. Nie zaprzątajcie sobie głowy telefonami do rodziców, czy przeszukiwaniem mieszkania. Wejdźcie na www.gov.pl i tam to załatwcie" - napisano.

- Nasza e-usługa jest „odmiejscowiona”. Co to znaczy? Nieważne, gdzie przyszliśmy na świat - swój wniosek możemy wysłać do dowolnego urzędu stanu cywilnego. Tam, gdzie nam wygodnie - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Ta sama zasada dotyczy wszystkich, zamawianych online, odpisów aktów stanu cywilnego, w tym małżeństwa - dodaje szef resortu.

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że E-usługę "Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego" wprowadziło dwa lata temu i od tej pory skorzystały z niej niemal 83 tysiące osób. Resort tłumaczy też, jak uzyskać ten dokument online.

Nie dostaniesz emerytury, tylko będziesz pracować do 70 lat lub dłużej. Zaskakujący pomysł nabiera kształtuNie dostaniesz emerytury, tylko będziesz pracować do 70 lat lub dłużej. Zaskakujący pomysł nabiera kształtuCzytaj dalej

Jak to zrobić?

"Zacznijcie od założenia profilu zaufanego (PZ). To świetny początek nowej drogi życia. Każde z Was powinno mieć swój profil zaufany. Szybko się przekonacie, że PZ skutecznie życie ułatwia. Możecie go założyć w pełni online na stronie www.pz.gov.pl lub najpierw wypełnić wniosek w internecie, a później potwierdzić swój profil w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających" - pisze MC.

W opublikowanym na stronie internetowej resortu komunikacie podano, co jakie są następne kroki po stworzeniu profilu zaufanego. "Wejdź na stronę www.gov.pl i zaloguj się (profilem zaufanym) do konta Mój Gov (prawy górny róg). Tam, w kategorii Zaświadczenia odpisy, wybierz e-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego. Kliknij przycisk Wyślij wniosek o uzyskanie aktu stanu cywilnego. Wypełnij prosty elektroniczny formularz. Musisz tam zaznaczyć, o jaki rodzaj odpisu wnioskujesz. Twoje dane personalne zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk. Do uzupełnienia pozostaną Ci jedynie dane kontaktowe. Następny krok - wybór sposobu odbioru dokumentu. Do wyboru masz odbiór osobisty w wybranym wcześniej Urzędzie Stanu Cywilnego, tradycyjną przesyłkę pocztową lub elektroniczną wersję dokumentu (wysyłka na Twoją skrzynkę na ePUAP, znajdziesz ją w panelu Mój Gov). Teraz to już naprawdę ostatni krok - za odpis trzeba zapłacić, ale niedużo" - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Resort zaznacza, że kwota opłaty będzie zależna od liczby i rodzajów odpisów, które zostały wymienione w formularzu. "Ceny są różne (22 zł - za odpis skrócony aktu stanu cywilnego, także za odpis wielojęzyczny; 33 zł - za odpis zupełny aktu stanu cywilnego). Wszystkie koszty wyszczególnione zostaną w bilansie płatności. Można zapłacić elektronicznie - po wybraniu nazwy banku, zostajemy przekierowani do jego strony logowania. Przy płatności online prowizja za realizację usług udostępnionych na ePUAP wynosi tylko 0,59 zł" - pisze resort.

W sytuacji, gdy ktoś nie posiada konta internetowego, może zapłacić przelewem. "W tej sytuacji - skan dowodu zapłaty dołącz jako załącznik do wniosku" - zaznacza MC.

Ostatnie dni na dopełnienie nowego obowiązku. Inaczej zapłacisz kilka tysięcy złotych karyOstatnie dni na dopełnienie nowego obowiązku. Inaczej zapłacisz kilka tysięcy złotych karyCzytaj dalej

E-usługi dają komfort

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że, dzięki e-usługom sprawy urzędowe można załatwiać w weekendy czy święta, o dowolnej porze - nie trzeba czekać na otwarcie urzędu.

Na koniec resort dodaje, że przez internet można również złożyć wniosek o nowy dowód osobisty, wymeldować się ze starego mieszkania i zameldować się w nowym, a także zameldować i wymeldować się na pobyt stały i czasowy. Warto podkreślić, że skorzystanie z e-usług jest możliwe po założeniu profilu zaufanego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W czasach PRL-u święciła triumfy. Co się stało z kultową gwiazdą?
  2. Paznokcie mogą wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Zmiana ich wyglądu może świadczyć o poważnych chorobach
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News