Zapłata za karę do fiskusa
pixabay.com
Autor Komunikaty prasowe - 15 Stycznia 2020

Spóźnisz się dzień, zapłacisz 2400 złotych. Fiskus bezlitośnie ściąga z Polaków kary

Zapłata za grudniową zaliczkę na PIT powinna mieć możliwość wpłynięcia także po 20 stycznia. Odsetki również powinny być naliczane od każdego dnia spóźnienia - tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, na którego orzeczenie powołuje się "Dziennik Gazeta Prawna". 

Przedsiębiorca, który zapłacił 2400 zł odsetek

Obecnie gdy podatnik spóźni się z zaliczką za PIT za grudzień, odsetki mogą być naliczane do momentu aż złoży zeznanie podatkowe. Tak wyglądała sytuacja jednego z przedsiębiorców, który zlecił w banku zapłatę zaliczki kwartalnej na 20 stycznia, a na koncie fiskusa znalazła się ona dopiero 21 stycznia.

Zeznanie roczne złożył 27 kwietnia. Był przekonany, że ma do zapłacenia 24 złotych odsetek za jeden dzień zwłoki. Fiskus był jednak bezlitosny. Okazało się, że za dzień zwłoki potrąca karę 100 razy wyższą niż ta, o której myślał podatnik. Urząd skarbowy zażądał aż 2400 zł za każdy dzień zwłoki.

Lidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćLidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćCzytaj dalej

Fiskus nałoży wysoką karę

Według fiskusa odsetki liczy się za okres od dnia następującego po upływie terminu płatności zaliczki do dnia złożenia zeznania podatkowego. Czyli w tym przypadku od 21 stycznia do 27 kwietnia - pisze "Dziennik Gazeta Prawna"

- Niedopuszczalna jest sytuacja, że wpłacona np. 21 stycznia kwota czeka w zawieszeniu do momentu, aż podatnik złoży zeznanie roczne, a zarazem biegną mu odsetki za zwłokę od nieuregulowanej zaliczki – twierdzi sędzia Olesińska. Podkreśliła, że żaden przepis prawa podatkowego nie uzależnia uregulowania zaległości z tytułu zaliczki na PIT od złożenia zeznania rocznego - dodaje dziennik.

Już niedługo spis powszechny - pierwszy, który trzeba będzie wykonać samodzielnie. Za odmowę grozi wysoka karaJuż niedługo spis powszechny - pierwszy, który trzeba będzie wykonać samodzielnie. Za odmowę grozi wysoka karaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal podczas 28. finału WOŚP. Zachowanie protestujących oburzyło mieszkańców
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. Wspaniała wiadomość. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze, wiemy dokładnie ile i kiedy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News