Pilne zamknięcie granic
biznesinfo.pl
Autor Przemysław Terlecki - 30 Października 2020

Sąsiad zamyka granicę z Polską. Powód: pandemia

Zamknięcie granic dla Polaków stało się faktem. Sąsiad Polski podjął decyzję o izolacji względem kraju, który uważa za niebezpieczny epidemicznie. Decyzja natychmiast nabrała mocy - już od czwartku Polacy mają zamknięty wjazd na Białoruś.

Państwowy Komitet Graniczny: Zamknięcie granic konieczne

Zamknięcie granic względem Polski to jedna z decyzji rządzącego w Mińsku Aleksandra Łukaszenki. Jak podaje on jednak w oficjalnych komunikatach białoruskiej władzy, powód jest prosty - pandemia.

Należy jednak zaznaczyć, że Polska nie jest jedynym krajem, względem którego granica w czwartek została zamknięta. Oprócz Polski na liście znajdują się Łotwa, Litwa oraz Ukraina. Stosowną decyzję w sprawie ogłosił oficjalnie Państwowy Komitet Graniczny.

- W związku z powstałą sytuacją epidemiczną w sąsiednich krajach Białoruś czasowo ogranicza wjazd na swoje terytorium przez lądowe przejścia graniczne niektórych kategorii osób fizycznych z Łotwy, Litwy, Polski i Ukrainy - czytamy w komunikacie Komitetu.

1. Niemcy nie mają już wyboru, muszą podjąć ostateczną decyzję. Będą zamykać niemal wszystko, koniec z półśrodkami
2. Nieoficjalnie: Wiadomo, kiedy może nastąpić całkowity lockdown w Polsce. Padły konkretne informacje
3. Nie tylko drugi produkt nawet o 88 proc. taniej, ale i chryzantemy za pół darmo. Lidl też przygotowuje się na Wszystkich Świętych

Wyjęci spod obowiązku mogą wjechać na Białoruś

W tym samym komunikacie wspomnianego komitetu, w którym przekazano informację o zamknięciu granic, poinformowano również o grupie osób wyjętych spod zakazu. Wśród nich są w zasadzie trzy grupy: dyplomaci, kierowcy i personel pociągów.

Wśród tych pierwszych mowa o pracownikach misji dyplomatycznych oraz konsulatów. Kierowcy, o których mowa, to kierowcy transportów międzynarodowych mających na celu jedynie tranzyt przez teren Białorusi. Z kolei personel pokładowy pociągów dotyczy relacji międzynarodowych.

Zamknięcie granic zaskoczyło służbę graniczną

Zaskoczenia decyzją o zamknięciu granic nie ukrywają pracujący na granicy w ramach administracji państwowej. Jak podaje portal Bankier.pl, pracujący przy kontrolach na granicy dyżurny z Grodna ujawnił ogromne zdziwienie personelu.

- Dla wielu to było zaskoczenie, w tym dla nas. Nikt się nie spodziewał - cytuje dyżurnego Bankier.pl.

Zamknięcie granic z Białorusią potwierdziły też litewski resort spraw wewnętrznych oraz polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Co ciekawe, zanim doszło do oficjalnego potwierdzenia zamknięcia granic, białoruskie media otrzymywały sygnały od czytelników.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News