Minister Szumowski o ewentualnym ponownym zamknięciu gospodarki
Flickr/KPRM
Autor Radosław Święcki - 25 Maja 2020

Szumowski o opcji ponownego zamknięcia gospodarki. Zaskakujące stanowisko ministra

Czy Polsce grozi ponowne zamknięcie gospodarki? Zaskakujące stanowisko w tej sprawie wyraził w wywiadzie dla tygodnika „Sieci” minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia o ponownym zamknięciu gospodarki

W opublikowanym dziś najnowszym numerze tygodnika „Sieci” ukazał się długi wywiad z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim. Szef resortu zdrowia pytany był m.in. o możliwość ponownego zamknięcia gospodarki.

- Drugiego lockdownu już nie da się zrobić. Poza tym mam nadzieję, że nawet jeśli będzie drugie uderzenie epidemii, to jednak nie będzie dramatycznie. Udało się bowiem wprowadzić sieć szpitali jednoimiennych, mamy infrastrukturę, ponad 120 laboratoriów wykonuje testy. To są narzędzia do kontroli tego potwora, jakim jest epidemia – cytuje słowa ministra z wywiadu Polska Agencja Prasowa.

- Poza tym mamy narzędzia do reagowania na duże ogniska. Mamy takie ognisko na Śląsku, ale zostało szybko wychwycone i nie wystrzeliło na cały region. Pomogły szybko wprowadzone testy przesiewowe, kwarantanna i izolacja chorych – dodał Szumowski.

Możesz mieć dobre auto i nie wydać więcej niż 5 tys. zł. Propozycje dla oszczędnychMożesz mieć dobre auto i nie wydać więcej niż 5 tys. zł. Propozycje dla oszczędnychCzytaj dalej

Słowa ministra zdrowia mogą zaskakiwać, gdyż w wielu publicznych wypowiedziach nie wykluczał przywrócenia luzowanych w ostatnim czasie restrykcji, a ponadto przyznawał, że obawia się drugiej fali koronawirusa, która spodziewana jest jesienią i w połączeniu z charakterystycznymi dla tego okresu zachorowaniami na grypę może być niebezpieczna.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Profesor Simon nie dał się uciszyć TVP, teraz ujawnia niewygodne prognozy. Ma ostrzeżenie dla wszystkich Polaków

Dziennikarze prawicowego tygodnika zapytali ministra zdrowia czy z perspektywy czasu podjąłby te same decyzje w związku z pandemią. Szumowski przyznał, że przyspieszyłby zamknięcie gospodarki, choć – jak zaznaczył – „i tak zrobiliśmy to właściwie najszybciej, jak się dało", podkreślając, że "nie było kraju, który szybciej podjąłby takie radykalne decyzje".

Resort Sprawiedliwości planuje kolejną, dotkliwą karę. Możesz stracić nawet 3 tys. złResort Sprawiedliwości planuje kolejną, dotkliwą karę. Możesz stracić nawet 3 tys. złCzytaj dalej

Do kiedy maseczki?

W innym dzisiejszym wywiadzie, udzielonym radiu TOK FM Szumowski pytany był o to, kiedy zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Minister zdrowia odparł, że decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona jeszcze dziś lub we wtorek.

- Widać wyraźnie, że w wielu województwach ten wskaźnik zakażania się wzajemnego spada i to dość gwałtownie. Oczywiście wiemy, że największym problemem pozostają ogniska na Śląsku, ale są one ograniczone do kopalni i w tej chwili "wymazujemy" rodziny górników, którzy już zostali przebadani – powiedział szef resortu zdrowia.

Jabłka, pomarańcze i banany w Polsce relatywnie tanie. Ale jest kraj, gdzie kilogram tych pierwszych kosztuje prawie 30 złJabłka, pomarańcze i banany w Polsce relatywnie tanie. Ale jest kraj, gdzie kilogram tych pierwszych kosztuje prawie 30 złCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta podczas spaceru zajrzała do studzienki. Za chwilę na miejscu była już policja
  2. Nowe wyniki badań. Podali przyczynę dużej ilości zachorowań na Śląsku
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Od lat szukają w Polsce tajemniczego miejsca. Widziały je tylko trzy osoby w historii

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News