Zaległy urlop problemem dla szefa
Pexels/Sora Shimazaki
Autor Maria Glinka - 25 Grudnia 2020

Zaległy urlop może sprowadzić tarapaty. Kara nawet do 30 tys. zł za zwłokę

Zaległy urlop można wykorzystać w kolejnym roku kalendarzowym, ale należy przestrzegać wskazanego terminu. Choć przekroczenie daty nie odbiera prawa do skorzystania z dni wolnych to może stanowić poważny problem dla pracodawcy. Na przełożonych czeka bowiem dotkliwa kara finansowa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są zasady korzystania z dni wolnych od pracy
  • Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop
  • Jakie konsekwencje czekają na pracodawcę, gdy pracownik przekroczy wskazany termin

Zaległy urlop - podstawowe zasady

Zaległy urlop przechodzi bez problemów na następny rok. Płatny urlop dla zatrudnionego reguluje kodeks pracy, który uzależnia liczbę dni wolnych od okresu zatrudnienia. W ciągu roku można skorzystać z 20-26 dni wolnych. Niższy próg urlopu przysługuje osobom, które pracują krócej niż 10 lat.

Prawo do wypoczynku to jeden z najważniejszych przywilejów, który przysługuje osobom zatrudnionym. Portal gazeta.pl przypomina, że urlop jest niezbywalny, co oznacza, że nie można się go zrzec.

Osoby, który w tym roku wykorzystały pełną pulę dni wolnych nie narażają się problemy. Z kolei pracownicy, którzy mają zaległy urlop muszą przestrzegać zasad dookreślonych w ustawie.

Nieprzekraczalnym terminem, w którym bez konsekwencji można wykorzystać zaległy urlop jest 30 września w następnym roku kalendarzowym. Dni wolnych nie można zamieć na wypłatę dodatkowych pieniędzy. Taka rekompensata jest możliwa tylko, gdy dojdzie do rozwiązania umowy o pracę.

Zaległy urlop może sprowadzić tarapaty. Kara nawet do 30 tys. zł za zwłokęZaległy urlop może sprowadzić tarapaty. Kara nawet do 30 tys. zł za zwłokęCzytaj dalej

Zaległy urlop problemem dla pracodawcy

Sytuacja, w której pracownik nie przejdzie na zaległy urlop do 30 września jest interpretowana jako wykroczenie wynikające z zapisów kodeksu pracy. Dlatego też nieprzestrzeganie wskazanego terminu może sprowadzić poważne problemy na pracodawcę.

Poprzez zwłokę pracownika przełożony naraża się na karę finansową, która może poważnie nadszarpnąć jego budżet. Grzywna wynosi bowiem od 1 tys. do nawet 30 tys. zł. Jednak nałożenie kary przez inspekcję pracy nie wpływa na prawo do skorzystania z dni wolnych - zaległy urlop można w dalszym ciągu wykorzystać.

Czy pracodawca ma prawo odgórnie wysłać podwładnego na zaległy urlop? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. „ Udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę w drodze jednostronnej decyzji, czyli bez zgody pracownika, jest dopuszczalne jedynie w przypadku polecenia wykorzystania przez pracownika urlopu zaległego oraz w przypadku polecenia wykorzystania przez pracownika przysługującego mu urlopu w okresie wypowiedzenia ", czytamy na oficjalnej stronie resortu.

Ważne zmiany w zakresie jednostronnego wysyłania pracowników na urlop wprowadziła tarcza antykryzysowa 4.0. Artykuł 15 gc czwartej ustawy covidowej wskazuje, że w czasie obwiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii wynikających z COVID-19 pracodawca ma prawo bez zgody pracownika oraz z całkowitym pominięciem planu urlopów udzielić zaległego urlopu w wymiarze do 30 dni we wskazanym przez siebie terminie.

Co to oznacza w praktyce? Jeżeli pracownik chciał skorzystać z dni wolnych np. w lipcu, ale w ocenie przełożonego kumulacja urlopów zaburzy funkcjonowanie firmy to przełożony może wysłać go na zaległy urlop np. w sierpniu.

Również w przypadku zapisów tarczy antykryzysowej 4.0. w mocy pozostaje data 30 września. Warto przestrzegać tego terminu, aby nie narazić pracodawcy na zbędny wydatek. Do lektury na temat tego, jak zmieniła się praca w trakcie pandemii zapraszamy tutaj.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Fatalna wiadomość dla fanów Polsatu. Kanały telewizji znikną z pakietów olbrzymiego operatora
  2. Zwolnienia grupowe na potęgę, dane z urzędów niemal wyciskają łzy. Pod niejednym ugną się nogi
  3. Joe Biden wysłał do Andrzeja Dudy list. Znamy treść korespondencji przyszłego prezydenta USA
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News