BiznesINFO.pl
Materiały Partnera

Materiały Partnera

Zalane mieszkanie sąsiada. Kto pokrywa koszty remontu?

22 Grudnia 2020

Autor tekstu:

redaktor

Udostępnij:

Zalania sąsiedzkie zdarzają się w blokach bardzo często. Mają różne przyczyny, a ich skutki zawsze są opłakane. Wskazanie przyczyny często wiąże się z tym, że właściciel mieszkania, w którym powstała szkoda, musi również pokryć koszty remontów u sąsiadów.

Zdarzenie w jednym lokalu powoduje szkodę w mieszkaniu sąsiednim – jest to dość powszechne w budynkach wielokondygnacyjnych. Woda, która wycieka w mieszkaniu położonym wyżej, bardzo szybko niszczy sufit lokalu znajdującego się poniżej. A w skrajnych przypadkach leje się strumieniem i niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze.

Kto naprawia szkody po zalaniu sąsiedzkim?

Zgodnie z przepisami polskiego prawa każdy, kto wyrządza szkodę innej osobie, jest zobowiązany do jej naprawienia. Najbardziej polubownym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest pokrycie kosztów remontu w mieszkaniu sąsiada z własnej kieszeni lub wykonanie napraw samodzielnie. Idealnie, jeśli sprawca posiada ubezpieczenie mieszkania z OC. Wówczas wystarczy podać sąsiadowi numer polisy, a ubezpieczyciel zajmie się resztą. Poza wypłatą odszkodowania towarzystwa ubezpieczeniowe często oferują również realną pomoc, np. podczas usuwania skutków zalania mieszkania sąsiada.

A co, jeśli sąsiad nie poczuwa się do odpowiedzialności za zalanie?

Najczęściej w takich sytuacjach poszkodowany zgłasza się do swojego ubezpieczyciela. Wypłaca mu on odszkodowanie, jednak jeśli szkoda powstała z winy lokatorów z góry, wówczas właściciel mieszkania, w którym powstała szkoda, będzie musiał zwrócić wspomnianą kwotę, która została wypłacona. Ostateczną formą dochodzenia roszczeń wobec sprawcy zalania jest rozprawa w sądzie cywilnym. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji to poszkodowany musi udowodnić winę sąsiadowi, który zalał jego mieszkanie. Konieczne jest ustalenie miejsca wycieku i przyczyny jego powstania. Warto w tym miejscu wspomnieć również o tym, że zalanie może mieć swoje źródło w instalacji wodno-kanalizacyjnej biegnącej w stropach. Aby ustalić winowajcę, należy wskazać dokładne miejsce wycieku, bowiem za usterkę w poziomej instalacji będzie odpowiadał sąsiad z góry, ale już za wyciek z pionu – wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia lub zarządca nieruchomości.

Zadbaj o dobre stosunki z sąsiadami

W życiu zdarzają się różne sytuacje, których nie sposób przewidzieć. Ktoś z twoich domowników może przez roztargnienie zostawić odkręcony kran, sprzęty AGD mogą szwankować. Zalanie nie jest przyjemną sytuacją dla żadnej ze stron. Najlepszym rozwiązaniem jest polubowne załatwienie sprawy. Stosunki dobrosąsiedzkie są bezcenne, szczególnie gdy mieszkamy de facto pod jednym dachem. Posiadanie ubezpieczenia mieszkania z OC zdecydowanie ułatwia postępowanie w przypadku zalania sąsiedzkiego. Pozwala ze spokojem podejść do tej kłopotliwej sytuacji. Przecież to właśnie w tym celu wymyślono ubezpieczenia, aby stanowiły wsparcie w różnego rodzaju życiowych kryzysach.

Artykuł Partnera

Podobne artykuły

500 plus

Twój portfel

Szykują się zmiany w programie 500 plus. Będzie waloryzacja świadczenia?

Czytaj więcej >
Podatki i opłaty

Twój portfel

Nowe podatki i opłaty już za pasem. Już wiemy, kiedy i ile zapłacisz

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.06.2019. n/z Polskie banknoty.

Twój portfel

Na świadczenie resort wydał już 840 mln zł. Jeszcze 2 mln Polaków ma prawo dostać, może tobie też się należy

Czytaj więcej >
Składki zdrowotne wzrosną

Twój portfel

Składki zdrowotne w górę. Braki w służbie zdrowia rząd chce łatać twoimi pieniędzmi

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News.

Twój portfel

500 plus już droższe od elektrowni atomowej. Rok w rok na program wydajemy fortunę

Czytaj więcej >
Banknot z podobizną Lecha Kaczyńskiego zostanie wyemitowany już w listopadzie 2021 r.

Twój portfel

Banknot z Lechem Kaczyńskim już zaprojektowany. Niedługo emisja

Czytaj więcej >