BiznesINFO.pl
Materiały Partnera

Materiały Partnera

Zalane mieszkanie sąsiada. Kto pokrywa koszty remontu?

22 Grudnia 2020

Autor tekstu:

redaktor

Zalania sąsiedzkie zdarzają się w blokach bardzo często. Mają różne przyczyny, a ich skutki zawsze są opłakane. Wskazanie przyczyny często wiąże się z tym, że właściciel mieszkania, w którym powstała szkoda, musi również pokryć koszty remontów u sąsiadów.

Zdarzenie w jednym lokalu powoduje szkodę w mieszkaniu sąsiednim – jest to dość powszechne w budynkach wielokondygnacyjnych. Woda, która wycieka w mieszkaniu położonym wyżej, bardzo szybko niszczy sufit lokalu znajdującego się poniżej. A w skrajnych przypadkach leje się strumieniem i niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze.

Kto naprawia szkody po zalaniu sąsiedzkim?

Zgodnie z przepisami polskiego prawa każdy, kto wyrządza szkodę innej osobie, jest zobowiązany do jej naprawienia. Najbardziej polubownym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest pokrycie kosztów remontu w mieszkaniu sąsiada z własnej kieszeni lub wykonanie napraw samodzielnie. Idealnie, jeśli sprawca posiada ubezpieczenie mieszkania z OC. Wówczas wystarczy podać sąsiadowi numer polisy, a ubezpieczyciel zajmie się resztą. Poza wypłatą odszkodowania towarzystwa ubezpieczeniowe często oferują również realną pomoc, np. podczas usuwania skutków zalania mieszkania sąsiada.

A co, jeśli sąsiad nie poczuwa się do odpowiedzialności za zalanie?

Najczęściej w takich sytuacjach poszkodowany zgłasza się do swojego ubezpieczyciela. Wypłaca mu on odszkodowanie, jednak jeśli szkoda powstała z winy lokatorów z góry, wówczas właściciel mieszkania, w którym powstała szkoda, będzie musiał zwrócić wspomnianą kwotę, która została wypłacona. Ostateczną formą dochodzenia roszczeń wobec sprawcy zalania jest rozprawa w sądzie cywilnym. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji to poszkodowany musi udowodnić winę sąsiadowi, który zalał jego mieszkanie. Konieczne jest ustalenie miejsca wycieku i przyczyny jego powstania. Warto w tym miejscu wspomnieć również o tym, że zalanie może mieć swoje źródło w instalacji wodno-kanalizacyjnej biegnącej w stropach. Aby ustalić winowajcę, należy wskazać dokładne miejsce wycieku, bowiem za usterkę w poziomej instalacji będzie odpowiadał sąsiad z góry, ale już za wyciek z pionu – wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia lub zarządca nieruchomości.

Zadbaj o dobre stosunki z sąsiadami

W życiu zdarzają się różne sytuacje, których nie sposób przewidzieć. Ktoś z twoich domowników może przez roztargnienie zostawić odkręcony kran, sprzęty AGD mogą szwankować. Zalanie nie jest przyjemną sytuacją dla żadnej ze stron. Najlepszym rozwiązaniem jest polubowne załatwienie sprawy. Stosunki dobrosąsiedzkie są bezcenne, szczególnie gdy mieszkamy de facto pod jednym dachem. Posiadanie ubezpieczenia mieszkania z OC zdecydowanie ułatwia postępowanie w przypadku zalania sąsiedzkiego. Pozwala ze spokojem podejść do tej kłopotliwej sytuacji. Przecież to właśnie w tym celu wymyślono ubezpieczenia, aby stanowiły wsparcie w różnego rodzaju życiowych kryzysach.

Artykuł Partnera

Tagi:

redaktorAutor

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >