Zakupy w galeriach handlowych
Pxhere CC0
Autor Maria Glinka - 27 Listopada 2020

Sobota w końcu bardziej handlowa. Jest szansa na normalne zakupy, otwartych sklepów nie zabraknie

Zakupy w centrach handlowych wracają po trzytygodniowej przerwie. Galerie ponownie ugoszczą klientów we wszystkich sklepach już w sobotę 28 listopada. Choć rząd zdecydował się na częściowe odmrożenie handlu to w dalszym ciągu obowiązuje surowy reżim sanitarny.

Łatwiejsze zakupy od soboty

Już jutro klienci będą mogli zrobić zakupy we wszystkich oddziałach zlokalizowanych w galeriach handlowych. Ponownie otworzą się także sklepy meblowe. To pierwszy etap łagodzenia jesiennych obostrzeń, które wprowadzono z uwagi na drugą falę pandemii.

„Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń. Od 28 listopada przywracamy jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym”, czytamy w oficjalnym oświadczeniu rządu.

Wiadomo już ile wyniesie renta w 2021 roku. Świadczeniobiorcy mogą liczyć na podwyżkiWiadomo już ile wyniesie renta w 2021 roku. Świadczeniobiorcy mogą liczyć na podwyżkiCzytaj dalej

Za nowe regulacje w sprawie zakupów w galeriach i sklepach meblowych odpowiadają Rada Medyczna, Gospodarczy Sztab Kryzysowy, Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego oraz analitycy i legislatorzy Kancelarii Premiera i Rządowego Centrum Legislacji.

Zakupy w reżimie sanitarnym i z godzinami dla seniorów

Jednak zakupy w galeriach będą możliwe tylko pod warunkiem przestrzegania rygorystycznego reżimu sanitarnego. Wprost podaje, że w centrach handlowych należy stosować się do zasad wyznaczonych dla tzw. strefy czerwonej. Premier Mateusz Morawiecki ostrzegał, że nieprzestrzeganie reguł będzie wiązało się z koniecznością ponownego zamknięcia sklepów.

Zgodnie z treścią rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w galeriach należy stosować się do reguły 1 osoba na 15 mkw. W dalszym ciągu obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust i dezynfekcja rąk zarówno przed zakupami, jak i w trakcie. Dopuszcza się także możliwość robienia zakupów w rękawiczkach jednorazowych.

Carrefour wycofuje reklamy z TVP. Podał jeden powódCarrefour wycofuje reklamy z TVP. Podał jeden powódCzytaj dalej

Choć część restrykcji dotyczących handlu zostanie zniesiona to nadal obowiązuje rozporządzenie w sprawie godzin dla seniorów, które dotyczy także galerii handlowych. Od poniedziałku do piątku między 10:00 a 12:00 zakupy mogą robić wyłącznie osoby, które ukończyły 60. rż.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Obostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawiali
  2. Ważny apel Episkopatu. Wiele osób będzie nim oburzonych
  3. Godziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupy

Długo wyczekiwane zakupy w galeriach handlowych. Branża apelowała o otwarcie znacznie wcześniej

Sklepy z meblami i część oddziałów w galeriach handlowych zostały zamknięte 7 listopada 2020 r. Przez ostatnie trzy tygodnie zakupy można było robić wyłącznie w tych oddziałach centrów handlowych, które oferowały kosmetyki, leki, artykuły budowalne czy dla zwierząt. Otwarte były także sklepy spożywcze.

Tuż po wejściu w życie restrykcji branża handlowa domagała się otwarcia punktów. Jednym z głównych orędowników odmrożenia centrów handlowych była Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Zdaniem prezes Renaty Juszkiewicz zawieszenie działania galerii może bowiem zwiększyć skalę upadłości firm i spowodować „lawinowy wzrost bezrobocia”.

Tylko odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Potem możesz tego długo żałowaćTylko odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Potem możesz tego długo żałowaćCzytaj dalej

Przedstawiciele sektora alarmowali, że handel nie jest ogniskiem zakażeń i „nie ma racjonalnych podstaw do zamykania galerii handlowych”. Zakupy w galeriach toważny element całego łańcucha handlowego, który dla części firm stanowi główne źródło przychodu.

Do szybszego otwarcia galerii miały przekonać rządzących zapewnienia ze strony branży. - Wdrożyliśmy rygorystyczne środki bezpieczeństwa, wykraczające poza wymogi GIS. Branża handlowa poniosła wydatki na poziomie 350 mln zł, aby klienci i pracownicy czuli się w sklepach bezpiecznie – przyznała prezes POHiD. Business Insider Polska podaje, że ostatecznie rząd nie przychylił się do apelu handlowców i postanowił otworzyć galerie handlowe w terminie, który zakładał na etapie wprowadzania obostrzeń.

Jeżeli nie złożysz wniosku do poniedziałku, poniesiesz konsekwencje. Finansowo wyjdziesz na tym najgorzejJeżeli nie złożysz wniosku do poniedziałku, poniesiesz konsekwencje. Finansowo wyjdziesz na tym najgorzejCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Samochód ciężarowy z wielka siłą wbił się w osobówkę. Koszmarny finał nieudanego wyprzedzania - Wideo
  3. Monstrualna obniżka cen w Rossmannie. Niemal wszystko kupisz prawie za darmo
  4. Świetne wiadomości dla naszych przyszłych emerytur. ZUS ujawnił nowe dane, mamy się z czego cieszyć
  5. Planujesz teraz zakupy? Mogą prosić cię o jedną rzecz, która okaże się wielkim oszustwem
  6. Przywiązali Małysza do kaloryfera, zaczęli bez wytchnienia ciągnąć za nogi. Apoloniusz Tajner przerwał milczenie
  7. Doskonale smakuje i świetnie wygląda. Ciasto bez pieczenia „Góra lodowa” już jest wielkim hitem
1,95 mld zł dla TVP z budżetu. Zawetować jej nie może nawet prezydent1,95 mld zł dla TVP z budżetu. Zawetować jej nie może nawet prezydentCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News