Zakrywanie twarzy z wyjątkami
Unsplash/engin akyurt
Autor Maria Glinka - 20 Kwietnia 2020

W lesie zakrywanie twarzy niekonieczne. Ale w jednym jego miejscu możesz dostać mandat

Zakrywanie twarzy to nowa zasada, której w przestrzeni publicznej muszą przestrzegać wszyscy obywatele. Spod tego nakazu wyłączone są jednak niektóre miejsca, jak chociażby las. Gdzie można przechadzać się bez maseczki?

Zakrywanie twarzy – wyjątki od reguły

Zakrywanie twarzy w miejscach przestrzeni publicznej obowiązuje od zeszłego czwartku. Jednak ten nakaz nie ma zastosowania w przypadku lasów, do których można wejść od dzisiaj.

O tym wyłączeniu poinformowało wczoraj Ministerstwo Środowiska. Przedstawiciele resortu twierdzą, że decyzja została podjęta w oparciu o rekomendację ministra środowiska Michała Wosia.

Prawo jazdy możesz stracić znacznie łatwiej. Od lipca wchodzą nowe, jeszcze surowsze przepisyPrawo jazdy możesz stracić znacznie łatwiej. Od lipca wchodzą nowe, jeszcze surowsze przepisyCzytaj dalej

„Dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Na parkingu nosimy więc maseczkę, ale w lesie już tego obowiązku nie ma" – oświadczył szef resortu.

Pierwszy etap znoszenia restrykcji

Resort Środowiska przyznał, że przekazał szczegółowe wytyczne w zakresie luzowania obostrzeń dyrektorom parków narodowych. Lasy i parki narodowe to miejsca, które jako pierwsze zostały otwarte zgodnie z planem stopniowego zmniejszania obostrzeń, który w ubiegłym tygodniu zaprezentował rząd.

„Dyrektorzy mogą w ramach lokalnego rozpoznania zamknąć określony rejon lub szlak, jednak nie cały park. Pracownicy i straże parków będą informować odwiedzających o wszystkich wyłączeniach" – czytamy w komunikacie do władz.

Francuscy naukowcy oniemieli. Statystyki zakażeń mogą zaskoczyć palaczyFrancuscy naukowcy oniemieli. Statystyki zakażeń mogą zaskoczyć palaczyCzytaj dalej

Lasy otwarte, ale z ograniczeniami

Rada Ministrów zdecydowała się na powolne zmniejszanie poszczególnych obostrzeń, dlatego też w dalszym ciągu niedostępna pozostaje mała infrastruktura leśna: urządzenia przeznaczone do zabawy dla dzieci, wiaty oraz miejsca biwakowania – podaje bankier.pl. Co więcej, za niezakrycie twarzy na parkingu leśnym możemy otrzymać mandat. To miejsce nie jest bowiem wyjątkiem od obowiązku zakrywania twarzy.

Warto pamiętać, że w dalszym ciągu obowiązuje zakaz gromadzenia się i nawet w parku czy lesie należy zachować zasadę bezpiecznego dystansu społecznego (2 metry).

Ministerstwo środowiska zaapelowało także, aby przez wzgląd na suszę zachować szczególną ostrożność.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Najstarszy, żyjący polski aktor ujawnił że jest gejem na antenie TVP. Poruszające do łez wyznanie ikony

Ślub już nie tylko w muszce i welonie. Minister zdrowia potwierdza nowy obowiązekŚlub już nie tylko w muszce i welonie. Minister zdrowia potwierdza nowy obowiązekCzytaj dalej

Nowe zasady od poniedziałku

20 kwietnia to dzień, w którym rzeczywistość w dobie koronawirusa ulegnie zmianom. Poza otwarciem lasów i parków zmodyfikowane zostaną inne obszary życia społecznego. Od dzisiaj można przemieszczać się także w celach rekreacyjnych – dopuszczalne jest bieganie czy jazda na rowerze „jeżeli od tego zależy twoja kondycja psychiczna” – informuje rząd.

Jednak czynności rekreacyjnych w dalszym ciągu nie można wykonywać na placach zabaw, które pozostają zamknięte.

Od dzisiaj osoby powyżej 13 roku życia będą mogły ponownie poruszać się w przestrzeni publicznej bez opieki dorosłego.

Świadczenie postojowe na kontach już dziś. ZUS wielu musiał odmówić i tłumaczy dlaczegoŚwiadczenie postojowe na kontach już dziś. ZUS wielu musiał odmówić i tłumaczy dlaczegoCzytaj dalej

Rząd podjął także decyzję o zmianie sposobu przeliczania liczby osób, która w jednym czasie może znajdować się w sklepie. Do placówek handlowych o powierzchni do 100 mkw. może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi czterokrotność liczby kas. Z kolei w większych sklepach na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 mkw. powierzchni. Identyczne zasady obowiązują w kościele.

Wszystkie pozostałe obostrzenia pozostają w mocy, a ich zniesienie będzie zależało od dynamiki rozwoju epidemii w Polsce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naszła ich ochota na miłość w autobusie. Ktoś zrobił im zdjęcie, wszystko wyciekło
  2. Szanowany epidemiolog uważa, że wirus zostanie z nami już na zawsze
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Cała Warszawa się zatrzymała. Zawyły syreny, aż łzy napływają do oczu, poruszające
Polacy mogą podróżować do Niemiec. Jednak tylko w kilku przypadkachPolacy mogą podróżować do Niemiec. Jednak tylko w kilku przypadkachCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News