Zakażenie listeriozą
Unsplash.com Science in HD
Autor Konrad Karpiuk - 3 Października 2020

Przysmak na chleb zakażony groźną bakterią. Nawet 30 proc. infekcji kończy się śmiercią

Zakażenie bakterią listeriozy w w popularnym produkcie spożywczym. Główny Inspektorat Sanitarny opublikował komunikat, w którym apeluje o niespożywanie produktu. Producent przysmaku musiał zawiesić produkcję.

Groźna bakteria w popularnym produkcie. Powoduje listeriozę

Zakażenie bakteria powodującą listeriozę może być bardzo groźne dla ludzkiego zdrowia i życia. Listeria monocytogenes w 20 do nawet 30 proc. przypadków zachorowań powoduje zgon. Choroby można się nabawić po zjedzeniu zakażonego mięsa, sera pleśniowego, nieświeżych sałatek, mrożonych warzyw, czy tartego sera żółtego. Jak przekazał GIS, bakterię listeriozy wykryto w popularnym pasztecie z pieczonego dzika marki Provincja 200 g.

32 tys. zł dopłaty. Wystarczy, że masz odpowiedni typ domu32 tys. zł dopłaty. Wystarczy, że masz odpowiedni typ domuCzytaj dalej

- Inspekcja Weterynaryjna bezzwłocznie po uzyskaniu dyskwalifikujących partię wyników badań poinformowała producenta produktu, a także Państwową Inspekcję Sanitarną. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sulęcinie przeprowadził kontrolę w zakładzie produkcyjnym Provincja sp. z o.o., ustalił pochodzenie surowca oraz listy odbiorców niezgodnego produktu - poinformował GIS.

O tym, że produkt jest zakażony, udało się ustalić poprzez urzędową kontrolę Inspekcji Weterynaryjnej. Numer zakażonej partii to 16/09/2020 z datą spożycia do 26.10.2020. Producentem jest Provincja sp. z o.o., ul. Daszyńskiego 60, 69-200 Sulęcin, weterynaryjny numer identyfikacyjny 08070701.

W zakładzie produkcyjnym zawieszono wytwarzanie produktu, od czasu uzyskania pozytywnych wyników badań. GIS odradza spożycie produktu. Ostrzega, że to grozi zachorowaniem na listeriozę. W razie wystąpienia objawów choroby zaleca się natychmiastowy kontakt z lekarzem.

Niewielu wie, a podatek już z wyższą stawką. Od czwartku płacisz więcej za akcyzęNiewielu wie, a podatek już z wyższą stawką. Od czwartku płacisz więcej za akcyzęCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Emerytura jak najszybciej. Niepokojące dane pokazują co może nas czekać
2. Gazeta Wyborcza: Szumowski przyłapany. Złamał obowiązujący zakaz?
3. Świetne wieści od ekspertów PKO BP. Polacy mają powody do radości

Listerioza może doprowadzić nawet do zapalenia opon mózgowych

Charakterystyczne dla listeriozy objawy to wysoka gorączka, bóle stawów i mięśni, drgawki, wymioty, biegunka, czy nawet czasowa utrata przytomności. Nie wykryta odpowiednio szybko choroba może prowadzić do sepsy, zapalenia wsierdzia czy nawet do zapalenia opon mózgowych.

Dlatego w razie spożycia wycofanego produktu, należy uważnie monitorować swój stan zdrowia. W samych Stanach Zjednoczonych z powodu listeriozy umiera 500 osób rocznie.

Biedronka zdradziła 5 najpopularniejszych produktów, po które sięgają klienci. Fenomen małych producentówBiedronka zdradziła 5 najpopularniejszych produktów, po które sięgają klienci. Fenomen małych producentówCzytaj dalej

W leczeniu listeriozy z reguły stosuje się antybiotyki. Co jednak ciekawe, nie dla wszystkich organizmów będzie to zupełnie nowa bakteria, wiele osób jest jej nosicielami, nawet nie zdając sobie z tego sprawy (gdyż nie mają żadnych objawów choroby). Według niektórych badań, które przytacza portal Poradnik Zdrowie, nawet co dziesiąta osoba może mieć w swoim przewodzie pokarmowym Listerię monocytogenes.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Anna Przybylska odeszła 6 lat temu. Siostra artystki pokazała niepublikowane wcześniej zdjęcie, poruszające
  2. Wielka awantura w sklepie w Arkadii, wszystko się nagrało. "Żebyś umarł na COVID"
  3. Rząd dał ci dofinansowanie? Teraz zabierze podatek
  4. Robert Lewandowski wycofuje się z kontrowersyjnej inwestycji. Szemrany wspólnik nie pomagał
  5. Nie ma znaczenia czy mieszkasz w domu czy mieszkaniu. Od kwoty nowej opłaty zrobi Ci się słabo
  6. Opuszczony salon samochodowy a w środku same perełki. Widok zachwyci niejednego sympatyka motoryzacji
ZUS będzie rozsyłać listy. Lepiej sprawdzaj skrzynkę, może okazać się, że masz zadłużeniaZUS będzie rozsyłać listy. Lepiej sprawdzaj skrzynkę, może okazać się, że masz zadłużeniaCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News