laboratorium-piqsels-jamesgathany
James Gathany / Piqsels.com
Autor Stanisław Węgrowski - 2 Maja 2020

Ważne odkrycie naukowców, chodzi o zakażenie wirusem. Nawet nie zdawałeś sobie sprawy z zagrożenia

Zakażenie koronawirusem jest możliwe poprzez kontakt ze łzami chorego. Okulistom sugeruję dodatkowe zabezpieczenia - powiedział prof. Jerzy Szaflik, szef Centrum Mikrochirurgii Oka Laser oraz Centrum Jaskry w Warszawie.

Zakażenie koronawirusem poprzez łzy. Kolejne odkrycie naukowców

Już od jakiegoś czasu eksperci ostrzegają, że do zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 może dojść poprzez oczy, na przykład potarte brudną dłonią. Niedawne badanie wskazuje, że przypuszczalnie może też replikować się w oczach osób zakażonych. Oznacza to, że łzy potencjalnie stanowią materiał zakaźny.

Fatalne wieści, ciebie też mogą nagle odłączyć od prądu. Sytuacja jest bardzo ciężkaFatalne wieści, ciebie też mogą nagle odłączyć od prądu. Sytuacja jest bardzo ciężkaCzytaj dalej

Kolejna droga zakażenia potwierdzona

Nową drogę zakażenia potwierdzili ostatnio naukowcy z rzymskiego Instytutu Chorób Zakaźnych im. L. Spallanzani’ego, którzy wykryli RNA wirusa we łzach pacjentki z COVID-19. Cierpiała ona na objawy zapalenia spojówki: przekrwienie oczu, ich silne łzawienie i obrzęk. A takie objawy występują czasami w przebiegu zakażenia koronawirusem.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Morawiecki zapowiedział częściowe otwarcie granic. Nie powiedział całej prawdy, ogromne rozczarowanie

Wymazy codziennie pobierane z jej oczu zawierały RNA wirusa - i to nawet w kilkanaście dni po ustąpieniu dolegliwości ocznych. Co więcej, SARS-CoV-2 był wciąż obecny w wymazach z oczu, nie będąc już wykrywanym w badanych równolegle próbkach wydzieliny z nosa pacjentki. - To uprawdopodabnia hipotezę o powielaniu się wirusa w spojówce oka - komentuje dla PAP prof. Jerzy Szaflik, autorytet okulistyczny, szef Centrum Mikrochirurgii Oka Laser oraz Centrum Jaskry w Warszawie.

Waloryzacja na nowych zasadach. Emerytura z ważną zmianą, chodzi o setki złotychWaloryzacja na nowych zasadach. Emerytura z ważną zmianą, chodzi o setki złotychCzytaj dalej

Okuliści narażeni na zakażenie. Prof. Szaflik ostrzega

Ekspert zaznacza, że potrzebne są dalsze badania nad tą drogą zakażenia. - Nie wiemy bowiem, jaki konkretnie typ komórek spojówki wspiera tę replikację, czy jaka jest zakaźność tą drogą. Niemniej, te wyniki to sygnał, że moi koledzy i koleżanki po fachu powinni zachować szczególną ostrożność podczas przeprowadzania badań okulistycznych - dodaje prof. Szaflik.

Ryzyko zakażenia jest większe ze względu na konieczność zbliżenia twarzy lekarza i pacjenta. - Dlatego zalecam dodatkowe zabezpieczenia. W mojej klinice zdecydowaliśmy się m.in. na wyposażenie lamp szczelinowanych w osłonę z pleksiglasu, stanowiącą barierę pomiędzy twarzami okulisty i osoby badanej. Lekarze obligatoryjnie noszą pełen strój ochronny: czepek, przyłbicę lub gogle, maseczkę, jednorazowy fartuch, rękawiczki - opowiada prof. Szaflik.

Ścisłe wytyczne jednej z sieci supermarketów dotyczące wpuszczania klientów. Lepiej dobrze się przygotujŚcisłe wytyczne jednej z sieci supermarketów dotyczące wpuszczania klientów. Lepiej dobrze się przygotujCzytaj dalej

Specjalista podkreśla, że istnieje ponadto możliwość wykonania testu na obecność przeciwciał u każdego pacjenta jeszcze przed rozpoczęciem procedury.

- Zrezygnowaliśmy też z badań ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą air-puff, czyli z wykorzystaniem podmuchu powietrza uderzającego o rogówkę oka pacjenta. Wydaje się, że może to zwiększać ryzyko zakażenia koronawirusem zarówno drogą kropelkową, jak i właśnie poprzez zainfekowane łzy - podsumował prof. Szaflik.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragiczne wieści z pogotowia. Nie żyje ratownik medyczny, nieoficjalnie mówi się o jednej przyczynie
  2. Nagła śmierć nastolatki. Odeszła 15-letnia Julia
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Jest potwierdzenie. Otworzą granice, ale nie dla wszystkich
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News