Zakaz wychodzenia dla starszych. W praktyce wygląda strasznie.
Piotr Molecki/East News
Autor Kamila Jeziorska - 24 Października 2020

Władza najpierw prosiła, ale w nocy zdecydowała się jednak wprowadzić zakaz. Starsi ludzie praktycznie uwięzieni w domach, tylko parę wyjątków

Zakaz wychodzenia dla starszych osób budzi wielkie zdziwienie społeczeństwa pod kilkoma względami. Jak się okazuje, ograniczenie poruszania się osób starszych w praktyce oznacza zamknięcie seniorów w domach.

Zakaz wychodzenia dla starszych przypieczętowany

Rząd od soboty 24 października wprowadził nowe zasady dotyczące życia społecznego i całą Polskę objął strefą czerwoną. Premier Mateusz Morawiecki wraz z minister rodziny Marleną Maląg zaapelowali do starszych, aby ci w miarę możliwości pozostawali w domach.

Co więcej, wprowadzono także ograniczenia dla osób po 70. roku życia. Zakaz wychodzenia dla starszych de facto oznacza zamknięcie seniorów w domach, podkreślają eksperci. Jakie są wyłączenia spod tego zakazu?

Zakaz wychodzenia dla starszych obejmuje trzy wyłączenia: wykonywanie czynności zawodowych, zaspokajanie niezbędnych potrzeb życia codziennego oraz sprawowanie lub uczestniczenie w sprawowaniu kultu religijnego. Ten ostatni budzi największe emocje.

Pod osłoną wczorajszych strajków, Sejm przeforsował niepokojącą ustawę. Dotyczy niemal nas wszystkichPod osłoną wczorajszych strajków, Sejm przeforsował niepokojącą ustawę. Dotyczy niemal nas wszystkichCzytaj dalej

"Dlaczego seniorzy mają dozwolone chodzenie do kościoła? To skandal, duże skupisko starszych osób to tykająca bomba!", napisał jeden z Twitterowiczów. Jednakże czy faktycznie zakaz wychodzenia dla starszych jest legalnym zabiegiem rządu?

DZISIAJ GRZEJE:

1. 2 mln Polaków może dostać wyrównanie od ZUS. Wystarczy złożyć wniosek, żeby otrzymać pieniądze
2. Klamka zapadła. Włączając TVP Info za 1,5 godziny możecie się zdziwić, co się dzieje?
3. Specjalny zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Rząd tłumaczy, dlaczego tym razem go nie da

Zakaz wychodzenia dla starszych uziemił seniorów

Zakaz wychodzenia dla starszych został wprowadzony rozporządzeniem. Przypomnijmy, że według ustanowionej hierarchii aktów prawnych, rozporządzenie w Polsce stoi jedynie ponad aktami prawa miejscowego.

Budzi to ogromne wątpliwości w porównaniu z konstytucją RP jako najwyższym aktem państwowym. W art. art. 52 ust. 1 jest napisane, że każdy obywatel Polski ma wolność w poruszaniu się po terytorium kraju.

Zdaniem ekspertów zakaz nałożony na seniorów jest czystym złamaniem ich konstytucyjnego prawa. Co więcej, wolności tego rodzaju można jedynie ograniczyć ustawą. W praktyce prawnicy przestrzegają jednak przed łamaniem tego przepisu.

Pobierasz rentę z ZUS? Ostatni dzwonek na złożenie dokumentu, inaczej stracisz pieniądzePobierasz rentę z ZUS? Ostatni dzwonek na złożenie dokumentu, inaczej stracisz pieniądzeCzytaj dalej

Eksperci przypominają także, że wciąż trwa pandemia koronawirusa, a to seniorzy są grupą najbardziej narażoną na zakażenie. Jednocześnie zaznaczają, że w przypadku ewentualnego sporu przed sądem, nie ma stu procentowej pewności wyroku na korzyść seniora. Złamanie obostrzenia skutkować może karą administracyjną w wysokości od 5000 zł do 30000 zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Trzaskowski i feministki poszli spacerkiem na Nowogrodzką". Sobotni protest przed siedzibą partii rządzącej
  2. Znany polski aktor ma poważne problemy ze zdrowiem. "Trzecią dobę zastygam w domu, próbując poskromić ból"
  3. Prezydent Andrzej Duda zakażony koronawirusem
  4. Trzy marki aut, 200 tysięcy z poważnymi usterkami. Ale w większości chodzi o jednego producenta
  5. W Biedronce zrobisz zakupy w każdą niedzielę? Nowy krok w rozwoju sieci może to umożliwić
  6. Marta Linkiewicz przekracza kolejną granicę. Zaczęła się wić w samym staniku przed tysiącami Polaków (FOTO)
  7. Co za odkrycie. Niestety, dzięki niemu gołąbki są tak dobre, że trzeba je zrobić, nawet jak ci się nie chce gotować

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News