zakaz sprzedaży alkoholu w Szwecji
pixabay/s2miso
Autor Paulina Musianek - 12 Listopada 2020

Nie mieli wyboru, wprowadzono częściowy zakaz sprzedaży alkoholu. Teraz pora na Polskę?

Szwecja zdecydowała się w końcu na drastyczny krok i ogłosiła w środę wprowadzenie od 20 listopada zakazu sprzedaży alkoholu w lokalach gastronomicznych po godz. 22. Decyzja została wymuszona bardzo dynamicznym wzrostem zakażeń koronawirusem.

Szwecja wprowadza zakaz

Zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 22 to kolejny krok rządu Szwecji, który ma pomóc w ograniczeniu tempa wzrostu zachorowań na Covid-19.

Jak twierdzi minister ds. socjalnych Lena Hallengren, coraz bardziej pogarszająca się sytuacja epidemiczna w kraju zmusiła do podjęcia kolejnego kroku. Obecnie wykrywa się 449 zakażeń na 100 tys. zakażeń, gdzie w sierpniu było to tylko 25. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 131 pacjentów. Na początku września takich osób było 12.

- Bary, kluby nocne, restauracje są miejscami ryzyka, a alkohol powoduje, że przestajemy przestrzegać zasad higieny i odstępów - wyjaśniała Hallengren decyzję na specjalnie zwołanej konferencji.

Zakaz sprzedaży alkoholu ma zostać wprowadzony dopiero od 20 listopada i według obecnych założeń rządy będzie trwał aż do końca lutego przyszłego roku. Lokale gastronomiczne otwarte będą do 22.30.

Poza punktami gastronomicznymi w Szwecji alkohol sprzedawany jest w państwowych sklepach monopolowych czynnych zazwyczaj od poniedziałku do piątku do godz. 19, w soboty do 15. W niedziele tego typu sklepy są zamknięte.

1. Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj
2. Fatalne informacje dla Danuty Holeckiej. Pokazali liczby, które mówią same za siebie
3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu

Liberalna Szwecja

Należy podkreślić, że Szwecja, w odróżnieniu od większości europejskich państw, wystosowała dobrowolne zalecenia, a nie restrykcyjne obostrzenia, jak np. o unikaniu niepotrzebnych kontaktów społecznych czy pracy zdalnej. Szwedzi nie są zobligowani do zakrywania ust ani nosa.

Nie tylko Szwecja. Pora też na Polskę?

Szwecja nie jest jedynym krajem, który zdecydował się na tego typu zakaz. Wraz z drugą falą pandemii koronawirusa władze państw europejskich wprowadziły podobne obostrzenia. W Portugalii, Holandii i Belgii nie kupimy alkoholu po godz. 20. W Irlandii Północnej i części Szkocji zamknięto wszystkie puby.

W połowie października mówiło się, że również polski rząd przymierza się do podobnych obostrzeń. Nowe obostrzenia miałyby zakazać sprzedaży alkoholu po godzinie 19. Nie zostało to jednak potwierdzone ani tym bardziej wprowadzone w Polsce.

WHO ostrzega

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w swoich zaleceniach przypomina, że spożywanie alkoholu przyczynia się do obniżenia odporności organizmu, co może mieć istotny wpływ na zwiększenie ryzyka zakażenia się koronawirusem oraz ciężkiego przebiegu COVID-19.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News