Zakaz handlu w niedzielę 15 listopada 2020 r.
Flickr/Lars Plougmann, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Autor Maria Glinka - 15 Listopada 2020

Zakupy dzisiaj zrobimy, jednak nie wszędzie. W sklepach sporo ograniczeń

Zakaz handlu w niedzielę w dalszym ciągu obowiązuje. W dniu dzisiejszym zakupy będzie można zrobić tylko w wybranych punktach. To nie jedyne ograniczenia, które czekają na klientów w dobie pandemii.

Zakaz handlu w niedzielę – najważniejsze zasady

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Polsce od 2018 r. Na początku handel był dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Już w 2019 r. przepisy uległy poważnym zmianom i zakupy można było zrobić tylko w ostatnią niedzielę danego miesiąca.

W tym roku zasady zostały jeszcze bardziej zaostrzone – zakaz handlu w niedzielę obowiązuje we wszystkie ostatni dni tygodnia z wyjątkiem siedmiu (26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia, 20 grudnia). Oznacza to, że dzisiaj większość placówek handlowych będzie zamknięta, a najbliższe niedziele handlowe wypadają dopiero w grudniu (tuż przed świętami Bożego Narodzenia).

Wiadomo już, na co pójdą setki milionów złotych z Funduszu Wsparcia Kultury. M.in. na Bayer Full i cyrkWiadomo już, na co pójdą setki milionów złotych z Funduszu Wsparcia Kultury. M.in. na Bayer Full i cyrkCzytaj dalej

Zakupowe ograniczenia w ostatnim dniu tygodnia oraz w święta reguluje ustawa z 10 stycznia 2018 r. Dokument przewiduje 32 wyłączenia od zakazu handlu w niedzielę. Zakupy tego dnia można zrobić m.in.:

 • na stacjach benzynowych,
 • w aptekach i punktach aptecznych,
 • w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych,
 • w placówkach handlowych zlokalizowanych w zakładach hotelarskich,
 • w piekarniach, cukierniach i lodziarniach,
 • w kwiaciarniach.

Kluczowe wyjątki od zakazu handlu w niedzielę. Za łamanie przepisów grozi kara

Co więcej, ustawodawca dopuszcza możliwość otwarcia sklepu, pod warunkiem że za ladą stanie jego właściciel czy franczyzobiorca. Dzięki temu większość oddziałów Żabki czy Carrefour Express pozostaje otwarta w niedziele niehandlowe, choć zazwyczaj placówki pracują w innym wymiarze czasowym.

Pójdziesz wyrzucić śmieci, możesz dostać surowy mandat. Grozi nawet 5 tys. zł karyPójdziesz wyrzucić śmieci, możesz dostać surowy mandat. Grozi nawet 5 tys. zł karyCzytaj dalej

Warto pamiętać, że zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy także zakupów realizowanych w sklepach internetowych i na platformach usługowych. Z tego wyjątku skorzystała m.in. Biedronka, która umożliwia kompletowanie zakupów przez aplikację Glovo. Produkty zamówione w niedzielę niehandlową trafiają do klientów tego samego dnia. Koszt dostawy zakupów to 9,99 zł.

TVN24 przypomina, że za naruszenie zakazu handlu w niedzielę grozi grzywna w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł. Nagminne łamanie przepisów ustawy może wiązać się także z karą ograniczenia wolności.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób
2. Wraca oferta Lidla, przez którą ludzie się tratowali w kolejkach. Teraz może być podobnie
3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Pandemiczne restrykcje w sklepach

Zakaz handlu w niedzielę to nie jedyne ograniczenia, które czekają na zakupowiczów. Z uwagi na pandemię rząd wprowadził pokaźny katalog obostrzeń, których należy przestrzegać w trakcie wizyty w placówkach handlowych.

Od 29 listopada obowiązują limity osobowe w poszczególnych sklepach. W oddziałach handlowych i placówkach pocztowych o powierzchni do 100 mkw. należy przestrzegać zasady 1 osoba na 10 mkw. W sklepach większych na 1 klienta przypada 15 mkw.

Prawo jazdy z ogromną zmianą, wejdzie 5 grudnia. 1,5 mln Polaków już jest gotowychPrawo jazdy z ogromną zmianą, wejdzie 5 grudnia. 1,5 mln Polaków już jest gotowychCzytaj dalej

We wszystkich oddziałach, bez względu na ich wielkość, należy zasłaniać usta i nos. Sklepy są zobowiązane do udostępnienia klientom rękawiczek jednorazowych i płynu do dezynfekcji.

Co więcej, od poniedziałku do piątku handel jest ograniczony z uwagi na godziny dla seniorów. Między 10 a 12 zakupy w sklepach, aptekach, drogeriach i na poczcie mogą robić wyłącznie osoby po 60. roku życia.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Gdzie młodzi imprezują w czasie pandemii? W Warszawie rośnie popularność nielegalnych klubów
 2. Ekspert wyjawił prawdę o testach na koronawirusa. W Polsce jest z nimi poważny problem
 3. Tysiące Polaków ma go w swoich domach i traktuje za normę. Ale już niedługo będzie czekała ich surowa kara
 4. Kasa fiskalna może być niedługo dla ciebie całkowicie zbędna. Wielkie zmiany w ewidencji
 5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
 6. Żona Radosława Majdana pręży muskuły. Fani ją wyśmiali, zwrócili uwagę na komiczny szczegół (FOTO)
 7. Ciasto nie bez powodu nazywane "Szczęściem", smakuje jak czysta radość. Wykonanie jest banalnie proste, a efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania
Burza po słowach wiceministra finansów. Przekonuje, że przez obostrzenia Polacy mają więcej pieniędzyBurza po słowach wiceministra finansów. Przekonuje, że przez obostrzenia Polacy mają więcej pieniędzyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News