Zakaz handlu
Obraz Ann San z Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 27 Października 2020

Zakazu handlu w niedzielę zostanie zniesiony? Poznaliśmy stanowisko premiera

Zakaz handlu w niedzielę stanie się niemiłym wspomnieniem? Polacy, mimo że regulacja istnieje od kilku lat, wciąż nie są do niedzielnego zakazu handlu przyzwyczajeni.

Zakaz handlu w niedziele zostanie zniesiony? Apeluje o to wiele środowisk. Swój głos w sprawie zawieszenia zakazu zajął premier Mateusz Morawiecki. Jego słowa nie pozostawiają złudzeń co do przyszłości niedziel niehandlowych w Polsce. Czy Polacy w końcu będą mogli wybrać się na zakupy do sklepów wielkopowierzchniowych w niedzielę?

Zakaz handlu do usunięcia?

W nocy z poniedziałku na wtorek senatorzy zdecydowali się przesłać do Sejmu projekt ustawy o czasowym zawieszeniu ustawy o niedzielnym zakazie handlu. Jak czytamy w projekcie Senatu, przez cały okres trwania epidemii oraz 90 dni po jego zniesieniu na terenie całego kraju nie obowiązywałby zakaz handlu w niedzielę.

Projekt, który został napisany przez zasiadających w przejętym przez opozycję Senacie polityków zakłada, że wszystkie niedziele byłyby znowu handlowe. A przynajmniej przez cały czas, gdy Polacy zmagają się pandemią koronawirusa i bezpośrednio po wygaszeniu zarazy. Aby zapewnić pracownikom handlu maksymalny komfort i balans między pracą, a czasem wolnym, projekt zgłoszony przez Senat zakłada, że na 4-tygodniowy miesiąc pracy, każdy miałby do dyspozycji 2 wolne niedziele.

Szykują się kolejne pieniądze od ZUS. Nowy prezent dla tysięcy PolakówSzykują się kolejne pieniądze od ZUS. Nowy prezent dla tysięcy PolakówCzytaj dalej

Co dalej z zakazem handlu? Branża apelowała o zniesienie tego przepisu. Przedstawiciele handlu wskazywali, że zniesienie zakazu nie tylko pomoże sklepom w utrzymaniu się i w znaczący sposób przyczyni się do ochrony miejsc pracy w tych niepewnych czasach, ale także ułatwi robienie zakupów z zachowywaniem dystansu społecznego.

Zdaniem handlarzy więcej dni na możliwość zrobienia zakupów wpłynie na mniejsze tłoki w marketach. Podobne argumenty w swoim uzasadnieniu podali senatorowie.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami
2. Uwaga rodzice i uczniowie, od dziś od rana nagła zmiana. Trzeba się przygotować, każdy musi wiedzieć
3. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu

Jutro ruszy główny strajk kobiet. Prawnicy mają kilka ostrzeżeń dla osób, które się na niego wybiorąJutro ruszy główny strajk kobiet. Prawnicy mają kilka ostrzeżeń dla osób, które się na niego wybiorąCzytaj dalej

"Solidarność" jest na nie

Przeciwko zniesieniu zakazu handlu jest "Solidarność". Alfred Bujara, szef handlowej komórki tego związku zawodowego wskazuje, że przeciążenie pracą w handlu i tak jest w Polsce bardzo wysokie. Jak zachowa się w tej sytuacji rząd? Głos zabrał Mateusz Morawiecki.

Rząd i otoczenie bliskie premierowi wysyłały do opinii publicznej sprzeczne sygnały. Michał Dworczyk, szef kancelarii PRM wskazywał, że wciąż trwają analizy, a rząd pochyla się nad problemem niedzielnego handlu w Polsce. Swoje zdanie wypowiedziała również Jadwiga Emilewicz, była minister rozwoju i wicepremier. Posłanka, niegdyś partii Porozumienie Jarosława Gowina, a obecnie bezpartyjna w klubie Prawa i Sprawiedliwości wskazywała w Money.pl, że zakaz handlu jeżeli miałby zostać zniesiony, to musiałoby to mieć charakter czasowy i nastąpić przy pełnym poparciu społecznym.

Dziś jednak stanowisko zostało jasno wyrażone. Mateusz Morawiecki oświadczył: – Na razie nie jest brane pod uwagę takie rozwiązanie – powiedział premier. Oznacza to, że senatorski projekt zostaje wyrzucony do kosza, a klienci nadal nie będą mogli odwiedzić ulubionych sklepów w niedziele.

Niedzielny zakaz handlu został wprowadzony przez Prawo i Sprawiedliwość w 2018 roku. Początkowo w 2018 roku handlowe były: pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca, w 2019 r. już tylko ostatnia, a w 2020 r. praktycznie wszystkie niedziele są niehandlowe, poza sporadycznymi wyjątkami przed świętami.

Zakaz handlu został wprowadzony pod naciskami "Solidarności". Związek zawodowy chciał w ten sposób chronić czas wolny pracowników handlu. W wyniku wprowadzenia zakazu handlu zbankrutowało wiele osiedlowych, lokalnych sklepów. Ponadto wprowadzenie niedziel niehandlowych przyczyniło się do redukcji etatów w polskim handlu. Grupami, które szczególnie ucierpiały na wprowadzeniu niedzielnego zakazu handlu są studenci, emeryci i renciści – ponieważ odebrano tym osobom możliwość dorabiania do swoich potrzeb w weekendy.

Prezes TK zabrała w końcu głos w sprawie orzeczenia dotyczącego aborcji. Słowa mocno zaskakująPrezes TK zabrała w końcu głos w sprawie orzeczenia dotyczącego aborcji. Słowa mocno zaskakująCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  2. Dziś obchodziłaby urodziny. Agnieszka Kotulanka przegrała z niezwykle niebezpieczną chorobą, nie wolno jej lekceważyć
  3. Wpływ pandemii na bankomaty jest ogromny. Wypłaty gotówki rekordowo niskie
  4. Znakomite informacje dla rodziców. Dodatkowe zasiłki opiekuńcze wracają, wiemy na jakich zasadach
  5. Biedronka przygotowuje się na Wszystkich Świętych. Nie tylko kupisz znicze za pół darmo, ale jeszcze ci dopłacą
  6. Nie żyje wschodząca gwiazda futbolu. 17-latek zmarł w tajemniczych okolicznościach, opłakują go czołowi piłkarze świata
  7. Niebiańska przyjemność spod ręki wybitnej kucharki. Rogaliki z przepisu siostry Anastazji nie mają sobie równych

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News