Zakaz handlu do modyfikacji jeszcze przed Bożym Narodzeniem
Marek Bazak/East News
Autor Maria Glinka - 21 Listopada 2020

Wicepremier o prezencie dla Polaków na święta. Padły słowa o zawieszeniu zakazu handlu

Zakaz handlu w niedziele w połączeniu z trwającym lockdownem może przełożyć się na przedświąteczne tłumy w sklepach. Dlatego też rząd zdecydował się na konsultacje ze związkami zawodowymi w sprawie czasowego zawieszenia niedzielnych ograniczeń. Wicepremier Jarosław Gowin przyznał, że w grę wchodzą dwa scenariusze.

Zakaz handlu do zmiany. Konsultacje trwają

Zakaz handlu w niedziele w zaostrzonej formule obowiązuje od początku 2020 r. W tym roku wyznaczono tylko 7 niedziel handlowych, a najbliższe wypadają tuż przed świętami Bożego Narodzenia – 13 i 20 grudnia.

Jednak tydzień świąteczny jest w tym roku wyjątkowo niefortunny z punktu widzenia sprzedawców i klientów. Sklepy będą musiały zostać zamknięte o godz. 14 w czwartek 24 grudnia. Ponownie otworzą się dopiero w poniedziałek 28 grudnia. Oznacza to, że zakupów nie będzie można kompletować przez pół tygodnia, co z pewnością przełoży się na duże oblężenie sklepów tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Prezes ZUS ujawniła prawdę. Padły słowa o dyskryminacji i braku dyscyplinyPrezes ZUS ujawniła prawdę. Padły słowa o dyskryminacji i braku dyscyplinyCzytaj dalej

Świadomi tego problemu rządzący postanowili pochylić się nad koncepcją zakazu handlu, który w dobie pandemii i surowych limitów osobowych w sklepach stanowi poważne utrudnienie zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów.

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oznajmił, że rozpoczęto negocjacje ze związkami zawodowymi. Głównym punktem konsultacji jest czasowe zawieszenie zakazu handlu w niedziele.

Dwa warianty odejścia od zakazu handlu

Chcąc uchronić sprzedawców przed zdecydowanie niższymi przychodami, a klientów przed tłumami w sklepach, rząd rozważa dwa scenariusze ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Radio Zet podaje, że w grę wchodzi tzw. plan minimum i plan maksimum.

Skorzystało już milion Polaków, wielu jeszcze ma szansę. 500 zł świadczenia ma jednak ograniczony terminSkorzystało już milion Polaków, wielu jeszcze ma szansę. 500 zł świadczenia ma jednak ograniczony terminCzytaj dalej

Pierwszy wariant zakłada zniesienie zakazu handlu tylko w niedzielę 6 grudnia 2020 r. Natomiast drugi model bazuje na otwarciu sklepów zarówno 6, jak i 27 grudnia 2020 r.

Gowin przyznał, że zabiega wśród związków o zgodę na plan maksimum. Według doniesień Radia Zet zgodę na czasowe zawieszenie zakazu handlu miały wyrazić dwa z trzech największych związków zawodowych. Jednak wicepremier zadeklarował, że konsultacje będą kontynuowane, ponieważ zniesienie zakazu handlu jest kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa klientów oraz z uwagi na względy gospodarczo-finansowe.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Nikt się nie wywinie, to już pewne. Będziesz musiał zapłacić nawet 150 złotych, rachunki pójdą w górę
  2. Ile wynoszą zarobki dziennikarzy "Wiadomości" TVP? Ujawniamy wysokość ich wynagrodzenia, wielu może być zaskoczonych
  3. Sejm buduje potężną bramę. Chcą odgrodzić się od swoich obywateli i ochronić przed demonstrantami

Strategia powolnego łagodzenia pandemicznych obostrzeń. Czy zakaz handlu będzie jednym z jej elementów?

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej rząd oznajmił, że od przyszłej soboty (28 listopada) sklepy zlokalizowane w galeriach handlowych będą mogły zostać ponownie otwarte, pod warunkiem przestrzegania rygorystycznego reżimu sanitarnego. Rządzący jak na razie nie wyjawili, jaki nowe zasady miałyby towarzyszyć klientom w trakcie wizyt w placówkach handlowych.

4,5 tys. Polaków z wezwaniami. Sprawdź skrzynkę na listy, ciebie też mogą wzywać4,5 tys. Polaków z wezwaniami. Sprawdź skrzynkę na listy, ciebie też mogą wzywaćCzytaj dalej

Czy luzowanie obostrzeń będzie wiązało się także z czasowym zawieszeniem zakazu handlu? Deklaracje wicepremiera Gowina są obiecujące, ale na oficjalne potwierdzenie doniesień trzeba jeszcze zaczekać.

Już teraz wiadomo, że strategia luzowania ograniczeń nie obejmie w pierwszym etapie trzech kluczowych sektorów – branży gastronomicznej, hotelowej i fitness. Rząd nie przewiduje otwarcia tych punktów przed 27 grudnia 2020 r.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Ogrom policji w parku, mieszkańcy pytają co się dzieje. Właśnie rozpoczął się protest w związku z pandemią
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. WHO: lockdowny nie byłyby potrzebne. Pod warunkiem zastosowania się do jednego wymogu
  5. 500 złotych premii na pożegnanie. Jedna z sieci handlowych przygotowała niespodziankę
  6. Piotr Żyła znowu to zrobił. Internauci zwijają się ze śmiechu, skoczek rozbroił wszystkich
  7. Najszybszy syrop z buraka, bez wyciskania i bałaganu. Stawi czoła przeziębieniu i sezonowemu osłabieniu, a przy okazji wybornie smakuje
Czy emerytura powinna być bez podatku? Opodatkowanie świadczenia wzbudza wiele emocjiCzy emerytura powinna być bez podatku? Opodatkowanie świadczenia wzbudza wiele emocjiCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News