zakaz handlu
Pixabay/Marco_Pomella
Autor Komunikaty prasowe - 20 Stycznia 2020

Przez nowy pomysł na zakaz handlu w niedzielę wzrośnie szara strefa? "Pójście tą drogą byłoby niebezpieczne"

Kolejne próby zaostrzania zakazu handlu budzą wiele kontrowersji. Taką próbą ograniczenia punktów sprzedaży byłoby zamknięcie w dni wolne od handlu sklepów sprzedających papierosy. Dyrektor Polskiej Izby Handlu przestrzega przed takim rozwiązaniem, które doprowadziłoby według niego do de facto zwiększenia szary sfery. 

Na ile sprzedaż tytoniu pozwala na obejście zakazu handlu? Jak twierdzi dyrektor PIH Maciej Ptaszyński, przypadek sklepów prowadzących sprzedaż w niedzielę ze względu na posiadanie w swoim asortymencie papierosów nie jest omijaniem przepisów, ale działaniem zgodnym z wyłączeniami, jakie zostały zapisane w ustawie.

Możesz skutecznie obniżyć opłaty za śmieci. Jeden sposób, dzięki któremu oszczędzisz na rachunkachMożesz skutecznie obniżyć opłaty za śmieci. Jeden sposób, dzięki któremu oszczędzisz na rachunkachCzytaj dalej

Ostrzejszy zakaz handlu

- Pójście tą drogą, którą sugeruje Państwowa Inspekcja Pracy, byłoby bardzo niebezpieczne, ponieważ nie znam sklepu spożywczego, który by nie prowadziłby sprzedaży tytoniu. Sprzedaż wyrobów tytoniowych prowadzi powyżej 100 tys. punktów sklepowych — zauważa w rozmowie z Money.pl dyrektor generalny PIH Maciej Ptaszyński.

Jego zdaniem tego typu dyskryminacyjny przepis mógłby pozwolić na to, że wzrosłaby szara strefa i powody do radości mogłyby mieć między innymi białoruskie fabryki wyrobów tytoniowych.

Ustawa z 32 wyłączeniami

"Niektóre kontrole prowadzone przez inspektorów pracy ujawniły, że w placówki handlowe np. sklepy spożywczo-przemysłowe korzystały z wyłączenia przewidzianego w art. 6 ust. 1 pkt. 6 poprzez wprowadzenie do asortymentu wyrobów tytoniowych" - pisze PIP.

Powodem, dla którego ustawa o handlu w niedzielę miała być zaostrzona odnośnie miejsc, gdzie sprzedaje się wyroby tytoniowe jest to, że według inspektorów w kontrolowanych sklepach sprzedaż wyrobów tytoniowych nie była przeważającym asortymentem.

Łącznie w ustawie funkcjonują 32 wyłączenia pozwalające na odstępstwa od ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Państwowej Inspekcji Pracy w tym momencie zależałoby na wykreślenie wyjątków dotyczących sklepów, które mają status placówki pocztowej, czy też sprzedają jednocześnie papierosy, alkohol i artykuły spożywcze.

Nie pozbywaj się ich, możesz sporo zarobić na sprzedaży. Meble z PRL znów są modneNie pozbywaj się ich, możesz sporo zarobić na sprzedaży. Meble z PRL znów są modneCzytaj dalej

Na stacjach benzynowych bez zmian

Uwagi PIP nie dotyczą jednak stacji benzynowych, które przecież w swoich sklepach również sprzedają alkohol i papierosy. W części z nich prowadzona jest także sprzedaż artykułów spożywczych. Inspekcja w komunikacie podkreśliła jednak, że: "w swoich sprawozdaniach nie sygnalizowała konieczności wprowadzenia zmian w zakresie zasad prowadzenia handlu na stacjach benzynowych w niedziele i święta" - pisze portal money.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  2. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  3. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  4. Wspaniała wiadomość dla kobiet. Dostaną większe emerytury, muszą spełnić jeden warunek
Lidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćLidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News