Zakaz handlu zostanie zniesiony w związku z pandemią?
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 15 Maja 2020

Powraca postulat zniesienia zakazu handlu w niedziele. Nowy argument przekona rządzących?

Zakaz handlu zostanie zniesiony, a pomoże w tym koronawirus? Zwolennicy niedzielnych zakupów mają w zanadrzu nowy argument – otwarcie sklepów w niedziele miałoby zmniejszyć natężenie w pozostałe dni tygodnia, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo.

Zakaz handlu w dobie pandemii

Z najnowszej ankiety ARC Opinia wynika, że zmieniły się powody, dla których zwolennicy handlu w niedzielę postulują otwarcie sklepów. Wcześniej podkreślano brak swobody w decydowaniu o dniu dokonywania zakupów, jednak w dobie pandemii obrońcy handlowych niedziel powołują się na chęć zmniejszenia natężenia w sklepach.

Zdaniem 62 proc. zwolenników niedzielnych zakupów sobotnie kolejki w sklepach są w czasach koronawirusa zbyt dużym ryzykiem. 61 proc. wskazuje na korzyści gospodarcze, 55 proc. uważa, że zyskają na tym sklepy, a 54 proc. twierdzi, że dzięki otwarciu sklepów w niedziele dokonywanie zakupów będzie łatwiejsze.

Sejm podjął decyzję. Zostanie wprowadzony nowy podatek, a to jeszcze nie wszystkoSejm podjął decyzję. Zostanie wprowadzony nowy podatek, a to jeszcze nie wszystkoCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Tej nocy może być niebezpiecznie, lepiej zachować szczególną ostrożność. Instytut wydał właśnie komunikat

Bezpieczeństwo zakupów sprawą priorytetową

Respondenci wierzą, że zniesienie zakazu handlu w niedziele przyczyniłoby się do zwiększenia bezpieczeństwa zakupów, które w dobie koronawirusa jest kwestią kluczową. Zwolennicy tego pomysłu zwracają uwagę także na fakt, że podniosłoby to jakość pracy osób zatrudnionych w sklepach i pomogłoby w odmrażaniu gospodarki. Łącznie 52 proc. respondentów opowiada się za zniesieniem zakazu handlu – podają finanse.wp.pl.

Koncepcja zakazu handlu w niedziele jeszcze przed pandemią miała wielu przeciwników. Na obostrzeniu skorzystali najbardziej pracownicy handlu. „Natomiast dla części konsumentów stało się ono pewnym utrudnieniem wpływającym na tryb życia, dokonywania zakupów i sposób spędzania niedziel” – wyznał dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia, cytowany przez Rzeczpospolitą.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy postulat zniesienia zakazu handlu powraca w czasie pandemii. „Chcielibyśmy, aby te niedziele wróciły w perspektywie tego roku, jak i kolejnego. Odmrożenie dnia handlu poprawiłoby konsumpcję, a także rozładowałoby handel z sześciu na siedem dni. Byłoby to z korzyścią dla wszystkich - skomentował Marcin Czyczerski, prezes CCC.

Ostrzeżenie przed truskawkami. Kupujesz nie to, co myśliszOstrzeżenie przed truskawkami. Kupujesz nie to, co myśliszCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jutro rząd zniesie kolejne obostrzenia. RMF FM podało jakie. Świetna wiadomość
  2. Choroba, która potrafi zmienić życie w koszmar. Zmaga się z nią aż 2 miliony Polek
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Szpital zaatakowany, nie żyje 13 osób, również noworodki i pielęgniarki. Porażająca wiadomość ze świata

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News