Zakaz handlu będzie zaostrzony
wikimedia.org/Mafo
Autor Przemysław Terlecki - 12 Grudnia 2019

W niedzielę zakupów nie zrobisz już nigdzie. Nowy zakaz handlu wykończy nawet Żabkę

Zakaz handlu obowiązuje od marca 2018 roku. Polacy raczej zdążyli się już przyzwyczaić do tego, że w niedzielę większych zakupów raczej nie zrobią. Niebawem będą musieli się jednak przyzwyczaić do całkowitej niemożności zrobienia zakupów w niedziele.

Zakaz handlu w najsroższym wydaniu może czekać nas już niebawem. Choć obecnie trudno jest już o zakupy w marketach w niedziele, ponieważ coraz mniej jest tych handlowych, zawsze możemy liczyć na sklepy pokroju tych z sieci Żabka, a od niedawna także na sieciówkę ABC. Najwyraźniej jednak nie potrwa to długo, ponieważ związkowiec zwany "ojcem zakazu handlu", Alfred Bujara, szykuje się już na dośrubowanie zakazu.

Wirtualna Polska przypomina, że Bujara nie bez powodu zwany jest wspomnianym mianem. To właśnie on stał za projektem ustawy, którą to "Solidarność" przedłożyła decydentom z Prawa i Sprawiedliwości. Faktycznie, obowiązuje ona - czego skutki odczuwamy wszyscy - ale Bujara podkreśla, że to za mało. Związkowiec chce jeszcze ostrzejszej postaci. W najnowszej wersji zakaz handlu ma zwalczyć praktykę, której podjęły się tysiące sklepów w kraju, tworząc wyłom w zakazie. Odpowiedni list ma zostać napisany i wysłany do rządu w ciągu kilku dni, podaje Wirtualnej Polsce Bujara.

- Planujemy w tym tygodniu napisać list do resortu rodziny do pani minister Maląg oraz do szefa klubu parlamentarnego PiS Marszałka RyszardaTerleckiego o szybką nowelizację tej ustawy - oświadczył związkowiec.

Tysiące Polaków mogą przejść na emeryturę wcześniej. Wielu nawet o tym nie wieTysiące Polaków mogą przejść na emeryturę wcześniej. Wielu nawet o tym nie wieCzytaj dalej

Zakaz handlu ma być jeszcze ostrzejszy

Przypomnijmy, że obecnie w niedziele mogą działać te sklepy, w których sam właściciel lokalu stanie za ladą albo te, które mają status placówki pocztowej. W tym drugim wypadku nie potrzeba obecności właściciela. Dla Alfreda Bujary jest to krzywdzące wykorzystywanie ludzi, którzy powinni mieć wolne w niedziele. Co więcej, związkowca z "Solidarności" niepokoi fakt, że rośnie liczna sklepów, które uciekają siędo fortelu z placówką pocztową. Dlatego też dąży do uszczelnienia ustawy i wzmocnienia prawa, by zakaz handlu nie był łatwy do ominięcia bez fatygi samego właściciela lokalu w niedzielę.

- Dzisiaj podpisanie umów z operatorami pocztowymi to nie jest duża trudność, jest ich na rynku mnóstwo – sam już nie jestem w stanie ich zliczyć. To jest duże niebezpieczeństwo dla tej ustawy. Chcemy prosić o pilną nowelizacje, aby wyłączyć placówki pocztowe spod wyjątków umożliwiających handel w niedziele - mówi Bujara w rozmowie z Wirtualną Polską.

Związkowcowi nie w smak jest fakt, że "sklep, który ma znikomą ofertę usług pocztowych ma korzystać z wyjątku w zakazie handlu". W swoich słowach odwołał się do sieci Żabka, co do której ocenił, iż "rozrasta się" w przeciwieństwie do innych sklepów. Podkreślił również, że dąży do takiej zmiany prawa, by jedyne Żabki, które będą działały w niedziele, to te, za których ladą staną właściciele.

- Dlaczego sklep, która ma znikomą ofertę usług pocztowych ma korzystać z wyjątku w zakazie handlu? Przecież nie można tam kupić znaczka czy wysłać paczki - da się jedynie odbierać przesyłki. Tam pracują pracownicy, a tymczasem inni kupcy w niedziele sami stoją za ladą. I to oni apelują do rządu o uregulowanie tej sprawy. Owszem, cieszą się, że w niedziele mogą sobie odbić straty z całego tygodnia, ale jak na razie to raczej Żabki się rozrastają a nie inne sklepy. Wyjaśnijmy - sklepy Żabka będą mogły być czynne w niedziele, ale pod warunkiem że za ladą stanie jej właściciel - podkreślił związkowiec.

Akcyza obejmie kolejny produkt. Resort rozwścieczył tysiące PolakówAkcyza obejmie kolejny produkt. Resort rozwścieczył tysiące PolakówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandaliczne nagranie SOP w sieci. "Z drogi polskie ch***y! Szlachta jedzie"
  2. Nie żyje uwielbiana polska dziennikarka. Przegrała walkę z nowotworem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. To już oficjalne, los 13. emerytury został przypieczętowany. Podpisana ustawa wywoła dreszcze u seniorów

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News