sklep monopolowy
wikimedia, Gliwi
Autor Komunikaty prasowe - 11 Stycznia 2020

Zakaz handlu w niedzielę dotknie teraz sklepy sprzedające alkohol? Szykuje się kolejne zaostrzenie przepisów

Zakaz handlu w niedzielę być może obejmie nie tylko Żabkę. Państwowa Inspekcja Pracy chce wprowadzenia większej ilości zmian.

Zakaz handlu w niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę ma dotyczyć nie tylko Żabki. W piątek pojawiła się w internecie informacja, że Państwowa Inspekcja Pracy chce zaostrzenia ustawy ograniczającej handel nie w niedzielę, tak aby obejmował sklepy, które mają status placówek pocztowych, sklepy monopolowe, a także stacje paliw, gdzie sprzedawane są alkohol i artykuły spożywcze. Czy wstrzymałoby to sprzedaż paliwa w dni świąteczne?

PIP uspokaja

PIP odniósł się do tych pogłosek i poinformował, że nie planuje zamknięcia stacji benzynowych. “Nie sygnalizowaliśmy konieczności wprowadzenia zmian w zasadach prowadzenia handlu na stacjach benzynowych w niedziele i święta. Kontrole PIP, przeprowadzone w latach 2018-2019 wykazały, że przedsiębiorcy w większości dostosowali się do nowych przepisów. Dotyczy to głównie placówek wielkopowierzchniowych. Wszystkie są w dniach objętych zakazem handlu są zamknięte. Jednak kontrole ujawniły także przypadki praktyk obchodzenia nowych regulacji” - powiedział Tomasz Zalewski, p.o. rzecznika Głównego Inspektora Pracy, cytowany przez “Gazetę Pomorską”.

13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiemCzytaj dalej

Zmiany w ustawie

Dochodzi jednak do sytuacji, że przedsiębiorcy podają swoją działalność, jako sprzedającą w przeważającej większości prasę, bilety komunikacji miejskiej, wyroby tytoniowe lub prowadzącą usługi pocztowe. Prawo pozwala na otwarcie sklepów z takim asortymentem w niedziele.

“Dlatego, w naszej ocenie, należałoby rozważyć wprowadzenie stosownych zmian w ustawie. Tak, aby typowe placówki handlowe, które korzystają z wyłączenia spod zakazu handlu z uwagi na posiadany status placówki pocztowej, czy sklepy sprzedające głównie alkohol i artykuły spożywcze, ale posiadające w swoim asortymencie także wyroby tytoniowe, nie mogły prowadzić handlu w dni objęte zakazem handlu. Wskazane byłoby także ustawowe określenie kręgu osób, z których nieodpłatnej pomocy mógłby skorzystać przedsiębiorca prowadzący firmę osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek - skomentował Zalewski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Anna Jantar byłaby zachwycona. Wnuczka odziedziczyła cechy babci i mamy
  2. Napój oczyszczający tętnice. Wystarczy pić dwa razy dziennie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. W ostatniej chwili zmieniono zasady, emeryci nie mieli o nich pojęcia. Chodzi o dodatkowe 500 złotych do emerytury

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News