fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa, 04.11.2018. n/z Centrum handlowe Atrium Promenada.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 6 Lutego 2020

Zakaz handlu boleśnie uderza nawet w silniejszych. Z wieloma centrami będziemy musieli się pożegnać

Zakaz handlu uderza przede wszystkim w centra handlowe małej i bardzo małej wielkości. Takie miejsca zanotowały spadek odwiedzalności - odpowiednio o 3 i 2,7 proc. Natomiast średnia galeria handlowa skończyła 2019 rok z 1-procentową stratą. Z raportu Retail Institute wynika, że tylko duże galerie handlowe radzą sobie z zakazem handlu w niedziele. Takie centra zyskały średnio 1,9 proc.

Zakaz handlu problemem także dla galerii handlowych

Zakaz handlu w niedziele dał się we znaki również galeriom handlowym. Szczególnie te mniejsze są na tym stratne. Z raportu Retail Institute, na który powołuje się Business Insider Polska wynika, że przyczyn niższych obrotów jest znacznie więcej, ale oczywiście zakaz handlu jest jedną z głównych determinant takiego stanu rzeczy. Zdaniem specjalistów także rosnące koszty operacyjne już niedługo doprowadzą do zamknięcia wielu galerii handlowych.

- Przyczyna jest prosta - jeżeli zlikwiduje się możliwość swobodnego handlowania siedem dni w tygodniu, obroty nie będą rosły w założonym wcześniej tempie, a jeżeli nie rosną w ogóle, tak jak zakładano, to trudno tu mówić o poprawie sytuacji. Szczególnie, że wynajmowane lokale nie tanieją, a pensje pracowników nie maleją - mówi na łamach Business Insider Polska Szymon Łukasik, dyrektor działu reprezentacji najemców handlowych w firmie Cresa Polska.

Ponad milion Polaków musi pilnie wymienić dowód osobisty. W innym przypadku grozi im kilka tysięcy złotych karyPonad milion Polaków musi pilnie wymienić dowód osobisty. W innym przypadku grozi im kilka tysięcy złotych karyCzytaj dalej

Nie tylko zakaz handlu. Przyczyn słabej sytuacji jest więcej

Choć zakaz handlu w niedziele nie pomaga galeriom handlowym, to przyczyn ich problemów należy upatrywać się gdzie indziej. Zdaniem ekspertów Retail Institute wpływ na spadek obrotów mają też zmieniające się nawyki i zachowania konsumentów, rosnąca konkurencja e-commerce czy odpływ klientów do innych formatów sprzedaży.

- Nie bez znaczenia np. na wyniki spółek modowych, mają również zmiany klimatyczne i rosnąca świadomość ekologiczna konsumentów - mówi Business Insider Polska Anna Szmeja, prezes Retail Institute.

Według ekspertki dynamika zmian na różnych płaszczyznach (prawnych, technologicznych, społecznych etc.) sprawia, że proces zarządzania galerią handlową już dawno nie był tak skomplikowany i wymagający. Do tego wzrost ww. kosztów operacyjnych oraz utrzymanie placówek w dobrych lokalizacjach i rosnąca potęga kanału e-commerce nie ułatwia życia centrom handlowym.

Galerie handlowe przestają się liczyć?

Trudną sytuację potwierdzają także rynki zagraniczne, gdzie spadają wpływy sieci handlowych. W samych Stanach Zjednoczonych tylko w 2019 roku zamknięto ich aż 50. Eksperci Retail Institute przewidują, że zaostrzenie zakazu handlu spowoduje kolejny wzrost kosztów operacyjnych, jakie ponoszą sieci. A dla operatorów może to być już za dużo. Wygląda na to, że wiele galerii handlowych czeka zamknięcie - to po prostu przestaje się opłacać.

Plebiscyt Plebiscyt "Mistrzowie parkowania". Straż miejska zachęca do głosowania na najgorzej zaparkowane auto [ZDJĘCIA]Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przez głupi błąd nie będzie 13. emerytur? Zaskakujące doniesienia mediów
  2. Lekarze ostrzegają przed prawdziwą epidemią. Znamy jej przyczynę
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Masz stary dowód osobisty? Dzięki niemu możesz dostać o wiele większą emeryturę
Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News