Żabka ulegnie także zaostrzonym przepisom
wikimedia.org/Silar
Autor Przemysław Terlecki - 6 Stycznia 2020

Zakaz handlu zaostrzą jeszcze bardziej. W niedziele zamkną ci nawet Żabkę

Zakaz handlu to wciąż dość kontrowersyjna sprawa w Polsce. Większość Polaków jest przeciwna zakazowi, który mimo wszystko forsują rządzący. Żeby było tego mało, właśnie planowane jest jego rozszerzenie do tego stopnia, by Żabka i inne sklepy dotąd w niedziele otwarte, także były zamknięte.

Zakaz handlu w tym roku da się odczuć już w pełnej krasie. Spośród 52 tygodni roku, jedynie w 7 niedziel dozwolony będzie handel. W resztę siódmych dni tygodnia obowiązywać będzie zakaz handlu, który skutecznie trzyma na smyczy wielkie sieci handlowe. Niestraszny jest jednak Żabce, Delikatesom Centrum czy - od niedawna - także największej sieci sprzedaży w Polsce - ABC.

Wszystko jednak wskazuje na to, że niebawem faktycznie dojdzie do zamknięcia także wyżej wymienionych "renegatów". Ojciec zakazu handlu, związkowiec z Solidarności i szef jej handlowej odnogi, Alfred Bujara, zapowiedział już, że zwróci się do rządu Prawa i Sprawiedliwości z odpowiednim wnioskiem, jak podaje Wirtualna Polska. Jak zaznaczył bowiem, niesprawiedliwością jest, że jedne ze sklepów mogą działać w niedziele, a inne respektują zakaz handlu.

Co trzeci kierowca ma spory problem. Tak źle nie było od maja ubiegłego rokuCo trzeci kierowca ma spory problem. Tak źle nie było od maja ubiegłego rokuCzytaj dalej

Zakaz handlu będzie rozszerzony

Polacy nie chcą jednak zaostrzenia przepisów i wciąż są przeciwni działaniu zakazu. Jak wynika z badania, którego wyniki opublikował portal Money.pl, 55% Polaków jest na nie, jeśli idzie o zakaz. Popiera go natomiast prawie dwa razy mniej osób, bo 27% ankietowanych. Mimo takiego oporu Bujara przekonuje, że badanie jest nierzetelne. Dlaczego? Jak twierdzi związkowiec, nie chodzi o żadne rozszerzenie zakazu handlu, a jedynie usunięcie z zapisów ustawy wyjątku dotyczącego placówek pocztowych.

- To jest prowadzanie opinii społecznej w błąd. Nie chcemy zamykać żadnych sklepów. Chcemy, tylko aby wszystkie sklepy pracowały na tych samych zasadach. Żabki będą mogły być otwarte pod warunkiem, że za ladą stanie właściciel, a nie zatrudniony pracownik, tak jak to funkcjonuje w małych, niezależnych sklepach. Wykorzystując kruczek prawny dotyczący placówek pocztowych Żabki zyskały w naszej ocenie nieuczciwą przewagę na rynku. Chodzi tylko o to, aby warunki były takie same dla wszystkich - mówi Bujara cytowany przez Money.pl.

Wygląda więc na to, że Alfred Bujara nie ustąpi ze swojego stanowiska, a niebawem rząd Prawa i Sprawiedliwości prawdopodobnie zakaz handlu przeforsuje. Możliwe są zawahania wynikające z niepopularności rozwiązania, ale poparcie polityczne ze strony Solidarności jest dla rządzących zbyt ważne. Co z kolei ma na temat zakazu do powiedzenia sama sieciówka Żabka, która stała się symbolem oporu przeciwko zakazowi? Jak wynika z komunikatu, przekazywanie przesyłek w sklepie jest popularnym rozwiązaniem, a klienci doceniają otwarty w niedziele sklep, gdy obowiązuje w innych zakaz handlu.

- Klienci sklepów Żabka doceniają możliwość zrobienia szybkich zakupów spożywczych w niedziele, kiedy dostępność oferty handlowej jest ograniczona przez ustawodawcę, np. w dużych sklepach. Nasze dane wskazują na bardzo dużą popularność usługi nadania lub odbioru paczek w punktach Żabka - podaje komunikat biura prasowego Żabki Money.pl.

Podczas kontroli zapłacisz nawet 5,2 tys. zł kary. Niektórzy mogą liczyć na taryfę ulgowąPodczas kontroli zapłacisz nawet 5,2 tys. zł kary. Niektórzy mogą liczyć na taryfę ulgowąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niewiele osób wie. Po śmierci Anna Jantar została uczczona w wyjątkowy sposób przez kultowego wykonawcę
  2. Z ostatniej chwili: znany polityk niespodziewanie trafił do szpitala
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. Będzie 14. emerytura! Wiadomo, kiedy emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News