Rada Przedsiębiorczości apeluje o czasowe zniesienie zakazu handlu w niedzielę
eastnews/Piotr Molecki
Autor Radosław Święcki - 1 Czerwca 2020

Apel o czasowe zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Miałoby to pomóc przedsiębiorcom wyjść z kryzysu

Rada Przedsiębiorczości zaapelowała o otwarcie sklepów w niedzielę w okresie stanu zagrożenia epidemicznego, a także 180 dni po jego odwołaniu. Od tego roku zakaz handlu obowiązuje w niemal wszystkie niedziele w roku.

Apel o cofnięcie zakazu handlu

Rada Przedsiębiorczości zaapelowała o czasowe zniesienie zakazu handlu w oświadczeniu, którego treść ujawnia portal dlahandlu.pl. - Odmrażanie gospodarki, w momencie gdy pandemia wcale się nie kończy, ma jeden cel – ratowanie miejsc pracy i firm przed bankructwami. Jest to sytuacja absolutnie wyjątkowa, nie tylko ekonomicznie, ale i społecznie. Aby zminimalizować nadchodzący kryzys, a jednocześnie ochronić zdrowie Polaków, musimy poszukiwać odważnych rozwiązań – pisze Rada Przedsiębiorczości.

Najważniejsze zmiany w bankach od czasów pandemii. Często są to wyższe kosztyNajważniejsze zmiany w bankach od czasów pandemii. Często są to wyższe kosztyCzytaj dalej

W oświadczeniu zwrócono uwagę, że zamknięcie centrów handlowych w związku z pandemią doprowadziło tysiące firm i ich pracowników do dramatycznej sytuacji. - Z dnia na dzień ich miejsca pracy zostały zamknięte, a firmy z każdym dniem traciły przychody. Ucierpiała na tym nie tylko branża handlowa, ale także dostawcy, podwykonawcy, gastronomia itd. To jedna z branż najciężej doświadczonych skutkami pandemii. Już wiemy, że w tym roku ich wyniki będą dużo niższe od zakładanych, co boleśnie odczują nie tylko pracownicy, ale cała gospodarka – podkreśla Rada Przedsiębiorczości, dodając, że każdy impuls, który pozwoli branży handlowej nadrobić straty jest dziś na wagę złota.

Rada podkreśla również, że otwarcie galerii handlowych pozwoliłoby firmom na stopniowe podnoszenie się z trudnej sytuacji, ale – jak zauważono – duża ilość klientów, robiących zakupy w tym samym czasie to zwiększone ryzyko dla zdrowia. Stąd – jak zauważa organizacja – we wspólnym interesie jest, aby czas pracy galerii był jak najdłuższy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Jacek Kurski odwołany po raz kolejny, kuriozum sprawy przerosło już wszystko. Sytuacja, jakiej jeszcze nie było

-Apelujemy więc o otwarcie sklepów w niedzielę w czasie stanu zagrożenia epidemicznego oraz przez 180 dni po jego odwołaniu. Zawieszenie zakazu handlu pozwoli ochronić większą liczbę miejsc pracy w handlu i branżach ściśle z nim współpracujących, zwiększy sprzedaż oraz poprawi bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów – pisze Rada Przedsiębiorczości.

Co z pracownikami?

W oświadczeniu Rada odnosi się do jednego z głównych powodów wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę, czyli umożliwienia pracownikom placówek handlowych spędzenia niedziel z rodziną. Rada podkreśla, że ważne jest zabezpieczenie interesów pracowników i w tym celu rekomenduje podjęcie dialogu w tej sprawie ze związkami zawodowymi.

- Wierzymy jednak, że podejmując dialog ze związkami zawodowymi, jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązania przychylne interesom pracowników, które jednocześnie uratują miejsca pracy Polaków i ograniczą ryzyko epidemiczne – pisze Rada Przedsiębiorczości.

Ważne zmiany dla emerytów już od dziś. Nawet 3732,10 zł możesz dostać dodatkowo do emeryturyWażne zmiany dla emerytów już od dziś. Nawet 3732,10 zł możesz dostać dodatkowo do emeryturyCzytaj dalej

Pod apelem podpisali się: ABSL, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Krajowa Izba Gospodarcza, Konfederacja Lewiatan, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Business Center Club i Związek Rzemiosła Polskiego.

Przypomnijmy, że ograniczenie handlu w niedziele wprowadzono w marcu 2018 roku. Początkowo (od marca do grudnia 2018 r.) sklepy były otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, zaś w 2019 roku już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Od tego roku zakaz handlu obowiązuje we wszystkie niedziele z nielicznymi wyjątkami. Najbliższa niedziela handlowa przypada 28 czerwca.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Śmiertelny wypadek motocyklisty na S7. Droga jest zablokowana
  2. Często męczy Cię katar? Przyczyn może być wiele, to nie tylko alergia
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Nowe zagrożenie w Polsce. Eksperci nie mają wątpliwości
Znamy już największe firmy handlowe w Polsce. Miejsce 1. nie zajmuje żaden z marketów, opadnie ci szczękaZnamy już największe firmy handlowe w Polsce. Miejsce 1. nie zajmuje żaden z marketów, opadnie ci szczękaCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News