triniti
facebook/ТРК "TRINITI"
Autor Komunikaty prasowe - 1 Marca 2020

Zakaz handlu zaostrzony, nasi sąsiedzi zacierają ręce. Białorusini tuż przy granicy postawili galerię handlową

Zakaz handlu w niedzielę może skusić część osób zamieszkałych w województwie podlaskim do zakupów w nowo otwartej galerii handlowej w białoruskim Grodnie - donosi money.pl. Jednak nowy punkt handlowy wielkością porównywany do warszawskich Złotych Tarasów ma zatrzymać przede wszystkim białoruskich klientów, którzy z chęcią do tej pory korzystali z zakupów w polskich sklepach.

Zakaz handlu a białoruskie sklepy

Zakaz handlu w niedziele nie jest przeszkodą w dokonywaniu zakupów w niedziele dla tych osób, którzy mieszkają na terenach przygranicznych. Czy Polacy więc skorzystają z zakupów w nowej galerii Triniti w Grodnie? - Gdyby Białoruś wprowadziła ruch bezwizowy, bez przepustek i pozwoleń, to mógłby być to ciekawy kierunek. Tylko raczej połączony z weekendową turystyką. Wiem, że Litwini w Grodnie chętnie kupują białoruską bieliznę i ubrania. Często też łączą te wyjazdy właśnie z turystyką - tłumaczy money.pl, białostocki dziennikarz Źmicier Kościn.

Zrobisz przelew i zapłacisz karę. Za niedostosowanie się do przepisów grożą wysokie sankcjeZrobisz przelew i zapłacisz karę. Za niedostosowanie się do przepisów grożą wysokie sankcjeCzytaj dalej

Obecnie aby przekroczyć białoruską granice nie jest konieczna wiza, ale pozwolenie, które jest ważne 15 dni i kosztuje kilkadziesiąt złotych.

Wydaje się więc, że galeria ma więc przekonać do zakupów w kraju białoruskich kupujących. Centrum Handlowe będzie w posiadaniu 200 lokali, lecz wśród najmujących nie będzie zbyt wiele zachodnich firm. Póki co, będzie tam niemiecki New Yorker i amerykańskie KFC. Jest spora niechęć ze strony wielkich zachodnich sieci, by swoimi produktami handlować na Białorusi. - Wiem, z jakim oporem negocjacje trwały w Mińsku w sprawie zachodnich marek. Ani H&M, ani Zara nie wchodziły tam chętnie. Szlaki przetarły dopiero polskie Cropp i Reserved. Później weszły pozostałe firmy — przypomina Źmicier Kościn.

Kiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latKiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latCzytaj dalej

Polski handel straci?

Budowa takiej galerii jest delikatnym uderzeniem w polskich handlujących na terenie województwa podlaskiego, ponieważ Białorusini przyjeżdżali do tej pory na zakupy między innymi z tego powodu, że nie musieli między innymi płacić w Polsce podatku VAT, a także z braku większych obiektów handlowych w tym regionie. - Należało się z tym liczyć. Przewaga konkurencyjna w sprzedaży jest zawsze ograniczona w czasie i na niej regiony przygraniczne nie mogą się rozwijać w długim okresie czasu. Na pewno jest to wyzwanie. To zmusi podmioty po naszej stronie do uatrakcyjniania swoich ofert. Uświadomi też, że to nie może być nasz koń pociągowy na wieki wieków. Czytajmy to jako pierwszy sygnał ostrzegawczy i przyglądajmy się uważnie - uważa ekonomista prof. Henryk Wnorowski z Uniwersytetu w Białymstoku.

Może być też tak, że niewielka ilość zachodnich marek na Białorusi wciąż będzie skłaniała część Białorusinów do zakupów w Polsce. W nowo powstałej galerii jest też polski akcent. Za jej wybudową stoi Unibep, czyli szósta co do wielkości firma budowlana w Polsce, której kontrakt opiewał na 238 mln zł. Natomiast galeria należy do białoruskiej spółki Conte Spa, która jest liderem produkcji bielizny w Europie Wschodniej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska miała kolizję. Jaguar uderzył w mercedesa w centrum Warszawy
  2. Problemy hormonalne mogą objawiać się na wiele sposobów. Niektóre z nich są nieoczywiste
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Nie żyje wyjątkowy podróżnik i łowca przygód. Jego książki czytały miliony, wielka strata
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News