Zakazy w nowym projekcie dotyczącym przepisu ruchu drogowego
Pixabay/distelAPPArath
Autor Wiktoria Pękalak - 26 Listopada 2020

Kierowco, szykują się poważne zmiany na drogach. Pakiet nowych przepisów wprowadzi kolejne zakazy

Zakaz używania telefonów komórkowych na przejściach dla pieszych, pierwszeństwo przy wchodzeniu na pasy, obniżenie dopuszczalnej prędkości - to wszystko zakłada projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, który we wtorek został przyjęty przez Radę Ministrów.

Zakaz jazdy na zderzaku

Projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym zakłada kilka zmian, które już wkrótce kierowcy i piesi będą musieli wcielić w życie. Dokument wprowadza m.in. szereg zakazów, dotyczących zarówno pieszych, jak i kierowców.

Zgodnie z projektem dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach nocnych zostanie zmniejszona do 50 km/h, co oznacza, że limit będzie obowiązywał całą dobę.

Ponadto nowe przepisy mają wprowadzić zakaz tzw. jazdy na zderzaku, czyli trzymanie się bardzo blisko samochodu z przodu podczas jazdy autostradami i drogami ekspresowymi, co przy nagłym hamowaniu może być bardzo niebezpieczne.

W komunikacie wytłumaczono, że niezachowywanie odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków samochodowych. Bezpieczna odległość między pojazdami ma wynosić teraz połowę aktualnej prędkości - osoba jadąca z prędkością 100 km/h będzie musiała zachować odstęp długości 50 m za samochodem poprzedzającym.

"Odstępstwo od obowiązku zachowywania bezpiecznej odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach ma dotyczyć przypadków, w których kierujący pojazdem wykonuje manewr wyprzedzania" - napisano w komunikacie.

Kolejną zmianą ma być nadanie pierwszeństwa pieszemu zbliżającemu się do przejścia dla pieszych. Do tej pory pierwszeństwo przysługiwało pieszemu, który już znajdował się na przejściu. Przepis nie będzie dotyczył tramwajów, co wcześniej budziło wiele kontrowersji, ponieważ maszynista, hamując gwałtownie na przejściu, narażałby w ten sposób pasażerów.

"Droga hamowania przeciętnego tramwaju z kompletem pasażerów jest bowiem kilkukrotnie dłuższa niż jadącego z tą samą prędkością samochodu osobowego" - napisano w komunikacie z posiedzenia rządu.

Już za dwa dni Biedronka wprowadzi nietypową, promocyjną ofertę. Możesz dostać zakupy za darmoJuż za dwa dni Biedronka wprowadzi nietypową, promocyjną ofertę. Możesz dostać zakupy za darmoCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Ponad 9 tys. zł dodatkowo do emerytury co rok. Strumień pieniędzy popłynie, może należy się i tobie
  2. Ledwo co pojawił się na antenie i przegrał. Krótka gra uczestnika "Milionerów"
  3. Kaufland kusi Polaków promocją. W piątek aż cztery sztuki możesz dostać gratis
Jeden z największych banków w Polsce wprowadza kapitalne rozwiązanie. Klienci mają powody do radościJeden z największych banków w Polsce wprowadza kapitalne rozwiązanie. Klienci mają powody do radościCzytaj dalej

Zakaz korzystania z telefonu

Nowe prawo ma rozwiązać problem osób korzystających z telefonów "oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową, a tym samym ocenę w zakresie bezpiecznego wejścia i pokonania jezdni lub torowiska" podczas przechodzenia przez pasy.

Finalnie w projekcie nie zdecydowano się na konfiskatę prawa jazdy w przypadku kierowców, którzy przekroczyliby prędkość na trasie szybkiego ruchu. Wpływ miał na to między innymi sprzeciw samorządowców, którzy alarmowali, że brakowałoby osób do obsługi kierowców tracących prawo jazdy.

Powyższe przepisy wejdą w życie, jeśli projekt zostanie przegłosowany przez parlament.

Wprowadzono nową monetę. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią za granicąWprowadzono nową monetę. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią za granicąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimę
  4. Prohibicja w obostrzeniach na grudzień. Kaczyński wycofał, bo "wyborcy mogli nie wybaczyć"
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Z ostatniej chwili. Adam Małysz pozbawiony rekordu. Trudno uwierzyć, zajęło to dziesięć lat
  7. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni
Wprowadzono nową monetę. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią za granicąWprowadzono nową monetę. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią za granicąCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News