Zakaz palenia węglem będzie obowiązywał na terenie całej Unii Europejskiej
fot. DariuszSankowski (pixabay.com) / needpix.com
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Stycznia 2020

Tylko niecała 1/3 Polaków spełnia normę. Resztę czeka kara finansowa

Zakaz palenia węglem będzie obowiązywać także w domach jednorodzinnych. Zgodnie z unijną dyrektywą do 2050 roku wszystkie budynki w Unii Europejskiej mają zostać zdekarbonizowane. Polska musi się dostosować do nowych przepisów do 10 marca 2020 roku.

Zakaz palenia węglem w całej UE

Całkowity zakaz palenia węglem to cel unijnej dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD). Nasz kraj musi ją wdrożyć do 10 marca 2020 roku. Jednak w Polsce tylko 1 proc. budynków jednorodzinnych jest energooszczędnych, a blisko 70 proc. do ogrzewania używa węgla i wymaga modernizacji - podaje dziennik “Fakt”.

Specjaliści twierdzą, że aby móc osiągnąć cel UE, trzeba zwiększyć skalę termomodernizacji do co najmniej 3 proc. Ale żeby tak się stało, przepisy muszą być skutecznie egzekwowane, a świadomość ekologiczna obywateli musi się rosnąć.

Trzynastki już niebawem. Jest dokładna data wypłatTrzynastki już niebawem. Jest dokładna data wypłatCzytaj dalej

Zakaz emisji CO2 w Unii Europejskiej

- Celem dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków jest pomoc w dekarbonizacji zasobów budowlanych do roku 2050. Zgodnie z założeniami w 2050 roku sektor budowlany powinien nie emitować dwutlenku węgla, tylko być neutralny - powiedział w rozmowie z agencją Newseria Biznes dr inż. Szymon Firląg z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

- Jeśli sobie wyobrazimy, że o 90 proc. ma zmaleć emisja dwutlenku węgla w tym sektorze, to dyrektywa jest takim narzędziem, które ma doprowadzić do tego stanu zredukowania tej emisji prawie do zera w sektorze budowlanym. Dyrektywa EPBD ma bardzo duże znaczenie jeśli mówimy o budynkach istniejących w Polsce. Wszyscy wiemy, że te budynki, szczególnie jednorodzinne, są słabej jakości, zużywają dużo energii i że są głównym źródłem smogu i zanieczyszczeń powietrza spowodowanych przez niską emisję - mówi ekspert.

- Dyrektywa EPBD daje do dyspozycji pewne narzędzia, które mogą pomóc w realizacji tych ambitnych celów, czyli mogą pomóc w termomodernizacji polskich zasobów budowlanych. Jednym z takich głównych narzędzi jest strategia termomodernizacji budynków, która powinna być opracowana przez polski rząd i która powinna zawierać pewne kamienie milowe albo cele pośrednie na poszczególne lata. Czyli powinniśmy sobie powiedzieć, jak będziemy krok po kroku termomodernizować nasze zasoby mając na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. do roku 2050 - mówi Newseria Biznes dr. Firląg.

Jeszcze przed chwilą złomowane, teraz warte są krocie. Samochody z PRL przeżywają drugą młodośćJeszcze przed chwilą złomowane, teraz warte są krocie. Samochody z PRL przeżywają drugą młodośćCzytaj dalej

Nowe przepisy to nowa jakość

Także Adam Ambrozik, dyrektor ds. korporacyjnych z Velux Polska podkreśla znacznie unijnej dyrektywy. - Nowe regulacje w zakresie charakterystyki energetycznej budynków wprowadzają zupełnie nową jakość, jeśli chodzi o parametryzowanie budynków. Poza elementami technicznymi, które do tej pory były brane pod uwagę, pojawiały się elementy miękkie, takie jak komfort, jakość i wpływ klimatu wewnętrznego na ludzi. To zupełnie nowa jakość z punktu widzenia funkcjonujących regulacji w tym zakresie - mówi Newseria Biznes ekspert.

- To bardzo dobrze, że regulacje europejskie dostrzegają coś, co my dostrzegamy już od dawna, że budynek przeznaczony jest przede wszystkim dla mieszkańców i to, jaki komfort i klimat tworzy jest najbardziej istotnym elementem, który powinien być brany pod uwagę. To, jak budynek funkcjonuje, jaki ma wpływ na mieszkańców, ma ogromne znaczenie dla ich zdrowia, co przekłada się bezpośrednio na komfort życia i jakość ich funkcjonowania np. w pracy czy szkole - dodaje Ambrozik.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najczęstsze objawy kobiecych nowotworów. Nie wolno ich lekceważyć
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Świadczenie 500 plus zniknie
Najbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechNajbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News