fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa, Goclaw. 14.01.2018. n/z Pokaz sztucznych ogni z okazji 26. Finalu Wielkiej Orkiestry Swiatecznej Pomocy.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 24 Grudnia 2020

Na sylwestra nie tylko zakaz przemieszczania. Fajerwerków też zakazują

Zakaz przemieszczania się w Sylwestra to nie wszystko, co rząd szykuje dla Polaków na ostatni dzień roku. Fani puszczania fajerwerków muszą w tym roku objeść się smakiem, bowiem w jednym regionie także nie będzie można ich puszczać. Kto zgotował taki zakaz swoim mieszkańcom?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie będzie obowiązywał zakaz puszczania fajerwerków
  • Jak do sprawy zakazu odnosi się resort zdrowia
  • Które miasta rezygnują ze zjawisk pirotechnicznych

Zakaz fajerwerków w Sylwestra

Rządzący ucięli Polakom nie tylko tłumne spędzanie świąt Bożego Narodzenia, ale także huczną zabawę w Sylwestra. Przypomnijmy, że poza narodową kwarantanną obowiązującą od 28 grudnia do 17 stycznia, rząd ustanowił zakaz poruszania się 31 grudnia od godz.: 19:00 do godz.: 7:00 rano.

Finalnie okazuje się, że część włodarzy poszła o krok dalej, a mieszkańcom swoich okolic zakazano puszczania fajerwerków. Taką decyzję podjął wojewoda lubelski Lech Sprawka - informuje Radio Zet.

Zakaz został wydany na mocy rozporządzenia i będzie obowiązywał od 26 grudnia do 31 stycznia. Oczywiście wojewoda zawarł sylwestrowy wyjątek, jednakże fajerwerków nie będzie można puszczać w miejscach publicznych w czasie godzin policyjnych. W efekcie mieszkańcy woj. lubelskiego nie będą mogli powitać Nowego Roku z hukiem.

"Apelujemy, aby używanie wyrobów pirotechnicznych odbywało się z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia – jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę." - napisano w komunikacie wojewody.

10 000 zł nagrody za ujęcie sprawcy wyjątkowo podłej dewastacji. Lepiej wstań od stołu i go poszukaj10 000 zł nagrody za ujęcie sprawcy wyjątkowo podłej dewastacji. Lepiej wstań od stołu i go poszukajCzytaj dalej

Na ten moment zakaz puszczania fajerwerków obowiązuje tylko w województwie lubelskim, jednakże nie jest wykluczone, że rozwiązanie zostanie wprowadzone w innych miastach w Polsce. Co zatem o zakazie fajerwerków sądzi Ministerstwo Zdrowia?

Zakaz zakazem, ale ludzie nie strzelają z wyboru

Rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia, Wojciech Andrusiewicz powiedział, że resort zaleca Polakom pozostanie w domach w Sylwestra, bowiem nie jest przewidziana żadna przerwa o północy. Finalnie nie ma możliwości strzelania fajerwerkami w przestrzeni publicznej.

Z kolei rząd nie ingeruje w sferę publiczną. Andrusiewicz powiedział, że istnieje możliwość strzelania fajerwerkami z balkonu oraz z prywatnej działki czy ogródka.

Warto wspomnieć o tym, że niektóre miasta w Polsce już od kilku lat rezygnują z pirotechnicznych atrakcji o północy. Rok temu prezydent m. st. Warszawy, Rafał Trzaskowski podjął decyzję o laserowym pokazie zamiast normalnych fajerwerków. Wszystko dla dobra i zdrowia zwierząt, które boją się odgłosów tak ogromnych sztucznych ogni. "Chcemy dać dobry przykład i liczymy na wsparcie" - pisał rok temu na swoim Twitterze włodarz Warszawy.

Na fajerwerkach odciśnie piętno nie tylko zakaz korzystania z nich, ale także pandemia koronawirusa. Obecnie hurtownicy odnotowują spadek, jednakże w rozmowie z Wirtualną Polską, jeden z największych producentów zaznacza, że nasi rodacy chętniej zaopatrują się w takie akcesoria po świętach.

Organizacje zajmujące się prawami zwierząt i pomagające tym biednym istotom spodziewają się, że w tym roku odnotują mniej wezwań do podopiecznych niż zwykle.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Jest pomysł na nowy obowiązek. Ekspert proponuje umowę o pracę tylko dla zaszczepionych
  2. Mały warszawski sklep wykiwał godziny dla seniorów. Sposób jest wręcz absurdalnie banalny
  3. Czternasta emerytura nie dla każdego. Złe wieści dla emerytów, rząd wprowadza limit
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News