podlewanie-pexels-gratisography
Gratisography / Pexels
Autor Stanisław Węgrowski - 24 Maja 2020

Zakaz podlewania ogrodów coraz częstszy. Czy trzeba się do niego stosować?

Zakazy związane z suszą są coraz częściej wprowadzane przez gminy. Ale czy przepisy pozwalają na wprowadzanie takich ograniczeń, jak zakaz podlewania ogrodów lub mycia samochodów? Okazuje się, że nie ma przepisów, które bezpośrednio by na to pozwalały - informuje "Rzeczpospolita".

Zakaz za zakazem. Gminy walczą z suszą

Coraz więcej gmin wprowadza różne zakazy, które mają zapobiegać skutkom suszy. Jak podaje “Rzeczpospolita”, niektóre gminy wprowadzają zakaz podlewania ogrodów, mycia samochodów, a nawet nawadniania pól z sieci wodociągowej. Ale czy przepisy pozwalają na wprowadzanie takich restrykcji?

Maciej Kiełbus, partner w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu mówi w rozmowie z “Rz”, że nie ma przepisów, które by wprost dawały na to przyzwolenie na takie zakazy. Jest co prawda zapis w prawie wodnym, jednak obejmuje tylko stan klęski żywiołowej. Bez wprowadzenia stanu wyjątkowego nie można z tej regulacji korzystać. Ale są też inne podstawy do wprowadzenia zakazów.

Jak otrzymać pieniądze na zbieranie deszczówki? Programy dofinansowania, wyjaśniamy krok po krokuJak otrzymać pieniądze na zbieranie deszczówki? Programy dofinansowania, wyjaśniamy krok po krokuCzytaj dalej

Czy gmina może wprowadzić zakaz podlewania ogrodów?

- Gminy z reguły odwołują się do art. 40 i 41 ustawy o samorządzie gminnym. Przepisy te pozwalają na uchwalanie przez radę gminy, a w wyjątkowych przypadkach także: wójta, burmistrza lub prezydent miasta, tzw. przepisów porządkowych - tłumaczy Maciej Kiełbus w rozmowie z “Rz”.

Jednak nie w każdej sytuacji można z tych przepisów skorzystać. Ekspert zwraca uwagę, że należy spełnić trzy przesłanki. Pierwszy warunek zakłada, że nie obowiązuje żadna regulacja, na którą gmina powoła się, wprowadzając np. zakaz podlewania ogrodów.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Zakonnica wykorzystywała go, gdy jako mały chłopiec trafił do klasztoru. Dramatyczne szczegóły swojego koszmaru ujawnił, jako emeryt

Poza tym muszą być zagrożone określone wartości. Z przepisów można skorzystać, jeśli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli, a także dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa.

Ekspert podaje też trzeci warunek. - Jest jeszcze przesłanka terytorialna, która nie wynika wprawdzie z przepisów, ale powołują się często na nią sądy administracyjne w swoich orzeczeniach. Czyli zagrożone wartości muszą mieć charakter lokalny. Oznacza to, że zagrożenie powyższych wartości musi dotyczyć konkretnej gminy, a nie być problemem ogólnopolskim. W przypadku suszy, gminy mogą odwoływać się do konstrukcji przepisów porządkowych, z uwagi na lokalną sytuację związaną z gospodarką wodną - tłumaczy specjalista w rozmowie z “Rz”.

Kwota wolna od podatku 2020. Próg uległ zmianieKwota wolna od podatku 2020. Próg uległ zmianieCzytaj dalej

Elastyczność przepisów pozwala na wprowadzenie zakazu

Ekspert zwraca uwagę, że przesłanki wydawania przepisów porządkowych są sformułowane dość ogólnie, co sprawia, że stosowanie przepisów jest elastyczne. W efekcie gminy mogą wprowadzić takie ograniczenia, jak zakaz podlewania ogrodów.

Kiełbus zaznacza, że nie są one precyzyjne, ale sposób ich interpretacji od lat zależy od orzecznictwa sądowego i doktryny. I dodaje, że z pewnością byłoby lepiej, gdyby prawo wodne czy inna ustawa pozwalała wprost gminom na wprowadzenie tego typu zakazu. Wtedy nie trzeba byłoby korzystać z przepisów porządkowych.

- Najważniejsze jest, by gminy, które decydują się na wprowadzenie zakazów wcześniej przygotowały wystarczające mocne argumenty wykazujące spełnienie przesłanek umożliwiających wydanie przepisów porządkowych. Materiały te będę szczególnie istotne na etapie postępowania nadzorczego czy sądowoadministracyjnego - mówi “Rz” Maciej Kiełbus.

Jak zakaz, to i sankcje. Gminy mogą nałożyć wysoką grzywnę

Wprowadzając zakazy związane z zapobieganiem suszy, gminy dodają do tego sankcje karne. Ekspert mówi, że tu nie ma żadnych wątpliwości i gminy mają do tego pełne prawo.

- Przepisy porządkowe mogą przewidywać za ich naruszanie karę grzywny wymierzaną w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach. Mieszkaniec ma prawo odmówić przyjęcia mandatu od policji a wtedy sprawa może trafić do sądu - mówi na łamach “Rzeczpospolitej” Maciej Kiełbus.

Przez Covid-19 zaczęliśmy kupować inne produkty niż zwykle. Niektóre cieszą się znacznie większą popularnościąPrzez Covid-19 zaczęliśmy kupować inne produkty niż zwykle. Niektóre cieszą się znacznie większą popularnościąCzytaj dalej

Cały wywiad z Maciejem Kiełbusem przeczytasz w “Rzeczpospolitej”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bon turystyczny 1000 zł. Kiedy będzie wypłata? Kto może złożyć wniosek?
  2. Depresja występuje coraz częściej. Jak ją rozpoznać i gdzie szukać pomocy?
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Pandemia uderzyła, tysiące zachorowań i zmarłych. Nowy kraj na drugim miejscu najbardziej poszkodowanych na świecie
Przepisy dotyczące świadczeń przed emeryturą ze sporymi zmianami. Kto może otrzymać wsparcie?Przepisy dotyczące świadczeń przed emeryturą ze sporymi zmianami. Kto może otrzymać wsparcie?Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News