Zakaz, który utrudni zakupy przedświąteczne
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 21 Listopada 2020

Lepiej przygotuj się na święta zawczasu. W grudniu czeka nas pół tygodnia bez zakupów

Zakaz handlu w niedziele sprawi, że w tygodniu przedświątecznym czasu na zakupy będzie wyjątkowo mało. Kumulacja świąt i ograniczeń w handlu przełoży się na zamknięcie placówek przez pół tygodnia. Rozwiązaniem tego problemu mogłoby być czasowe zawieszenie niedziel niehandlowych. Trwają już rządowe konsultacje ze związkami zawodowymi w tej sprawie.

Zakaz handlu wyjątkowo uciążliwy w grudniu

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce od 2018 r. Przez dwa lata przepisy były sukcesywnie zaostrzane, aby w 2020 r. ograniczyć zakupy do zaledwie siedmiu niedziel handlowych. Ostatnie w tym roku niedzielne zakupy będzie można zrobić przed świętami Bożego Narodzenia - 13 i 20 grudnia.

Z tegorocznej rozpiski zakazu handlu wynika, że sklepy będą wyłączone z użytku zarówno 6, jak i 27 grudnia, co może przysporzyć ogromnych problemów w okresie przedświątecznym. Placówki handlowe będą bowiem zamknięte nie tylko w ostatnią niedzielę w tym roku, ale od czwartku 24 grudnia (od godz. 14) przez trzy kolejne dni.

Możesz się nieźle zaskoczyć podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu. Zmiany już weszły w życieMożesz się nieźle zaskoczyć podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu. Zmiany już weszły w życieCzytaj dalej

Dziennik Zachodni podaje, że zakupy będzie można zrobić dopiero w poniedziałek 28 grudnia. Oznacza to, że w tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenia pozostaną zaledwie trzy dni, aby zaopatrzyć się na nadchodzące święta.

Dwa poważne problemy z grudniowym zakazem handlu

Z uwagi niefortunny kalendarz oraz zakaz handlu wzrasta ryzyko pojawienia się tłumów w sklepach. Dlatego też pilnowanie limitów osobowych, wyznaczonych przez rząd w ramach walki z drugą falą pandemii, może być w tym czasie zdecydowanie utrudnione. Obecnie w sklepach do 100 mkw. na 1 klienta ma przypadać 10 mkw., a w oddziałach większych należy stosować się do zasady 1 osoba na 15 mkw.

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział otwarcie galerii handlowych w nowym, zaostrzonym reżimie sanitarnym już od przyszłej soboty (28 listopada). Choć na razie nie są znane nowe zasady to przedświąteczne oblężenie sklepów, z którym mamy co roku do czynienia, z pewnością będzie sprzyjało transmisji koronawirusa.

Wyszedł tylko na grzyby. W lesie natrafił jednak na nieprawdopodobny skarbWyszedł tylko na grzyby. W lesie natrafił jednak na nieprawdopodobny skarbCzytaj dalej

Na podtrzymaniu obostrzeń w grudniu i dotkliwym zakazie handlu stracą nie tylko klienci, ale i przedsiębiorcy. Chcąc uchronić ich przed nadmiernym spadkiem przychodów i mając na względzie bezpieczeństwo obywateli pojawiła się koncepcja czasowego zawieszenia zakazu handlu w niedziele.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Nikt się nie wywinie, to już pewne. Będziesz musiał zapłacić nawet 150 złotych, rachunki pójdą w górę
  2. "Ratują inną część ciała, bo na twarz już za późno". Ostre starcie na antenie Polsatu ws. Strajku Kobiet
  3. Sejm buduje potężną bramę. Chcą odgrodzić się od swoich obywateli i ochronić przed demonstrantami

Kluczowy zakaz do zmiany

Jednym z głównych orędowników przywrócenia handlowych niedziel jest Polska Organizacji Handlu i Dystrybucji. Do postulatu zniesienia zakazu handlu przychylają się także Polska Rada Centrów Handlowych czy Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług. - W obliczu obowiązujących już obostrzeń […] oraz wyłączenia z handlu znaczącej liczby niedziel i dni świątecznych […] Polacy zostaną pozbawieni dostępu do żywności, a w szczególności do świeżych artykułów spożywczych! – przyznała Renata Juszkiewicz, prezes POHiD.

Niestety, klienci jednego z największych banków w Polsce w niebezpieczeństwie. Można stracić wszystkie pieniądzeNiestety, klienci jednego z największych banków w Polsce w niebezpieczeństwie. Można stracić wszystkie pieniądzeCzytaj dalej

Jej zdaniem najbardziej rozsądnym posunięciem w obliczu niemożności kompletowania zakupów przez pół tygodnia w grudniu byłoby przywrócenie wszystkich handlowych niedziel do końca 2020 r., począwszy od ostatniej niedzieli listopada (od 29.11). „Rozwiązanie takie umożliwiłoby wszystkim konsumentom zaopatrzenie się w żywność i niezbędne artykuły, a ponadto przyczyniłoby się do zwiększenia bezpieczeństwa w sklepach poprzez rozłożenie ruchu klientów na siedem dni w tygodniu”, czytamy w oficjalnym oświadczeniu POHiD.

Z dzisiejszej wypowiedzi wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina wynika, że rząd nie zdecyduje się powrót niedziel handlowych od przyszłego tygodnia, choć niewykluczone, że zasady zakazu handlu zostaną zmienione. W dalszym ciągu trwają konsultacje ze związkami zawodowymi w sprawie otwarcia sklepów 6 i 27 grudnia. Radio Zet donosi, że dwa duże ugrupowania związkowców wstępnie zaakceptowały propozycję rządu w tej sprawie.

Czy zakaz handlu zostanie faktycznie zawieszony? Szczegóły w tej sprawie zostaną ogłoszone zapewne w przeciągu najbliższych dni.

Nieprawdopodobne odkrycie na temat koronawirusa. Podważa wszystko, co dotychczas wiedzieliśmyNieprawdopodobne odkrycie na temat koronawirusa. Podważa wszystko, co dotychczas wiedzieliśmyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Policjanci zostali pilnie wezawni przed pomnik smoleński. Na reakcję było już za późno
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. WHO: lockdowny nie byłyby potrzebne. Pod warunkiem zastosowania się do jednego wymogu
  5. 500 złotych premii na pożegnanie. Jedna z sieci handlowych przygotowała niespodziankę
  6. Adam Małysz przekazał niepokojące wiadomości na temat Kamila Stocha. Mógł dziś w ogóle nie wystąpić
  7. Najprostszy i najszybszy przepis na gołąbki po szwedzku. Robi się je w chwilę
4,5 tys. Polaków z wezwaniami. Sprawdź skrzynkę na listy, ciebie też mogą wzywać4,5 tys. Polaków z wezwaniami. Sprawdź skrzynkę na listy, ciebie też mogą wzywaćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News