kiosk-pixabay-zuluzulu
pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 20 Maja 2020

Już dziś wchodzi restrykcyjny zakaz. Oburzeni Polacy będą musieli szukać innych rozwiązań

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych wchodzi dziś w życie. Unia Europejska uważa, że papierosy smakowe i mentolowe zachęcają do palenia. Na mocy unijnej dyrektywy aromatyzowane wyroby tytoniowe znikają ze sklepów na terenie całej Unii Europejskiej.

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych wchodzi w życie

Dziś wchodzi w życie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i smakowych. To konsekwencja unijnej dyrektywy z 2014 roku. UE jest zdania, że mentol zachęca do palenia, co zwiększa ilość palaczy. Od środy nie będzie można kupić papierosów z kapsułką, mentolowych oraz slimów. Zakaz sprzedaży nie obejmuje za to cygar i cygaretek, podgrzewaczy tytoniu, a także papierosów elektronicznych.

Już 1 czerwca kroki milowe w powrocie do normalności. Podjęto ostateczne decyzje w dwóch sprawachJuż 1 czerwca kroki milowe w powrocie do normalności. Podjęto ostateczne decyzje w dwóch sprawachCzytaj dalej

Zakaz uderzy w sprzedawców

Polska Izba Handlu zwraca uwagę, że w naszym kraju sprzedaż papierosów mentolowych wynosi niemal 30 procent ogółu. Pod tym względem Polska wyróżnia się na tle innych krajów Unii Europejskiej. Polska to także jeden z największych producentów tytoniu we Wspólnocie. PIH ostrzega, że zakaz uderzy w polskich sprzedawców.

- Wyroby tytoniowe stanowią ważną kategorię sprzedaży w handlu detalicznym. W niektórych sklepach odpowiadają nawet za 40 proc. obrotów. Obawiamy się, że nowe przepisy negatywnie wpłyną na przychody zwłaszcza najmniejszych przedsiębiorców - podkreśla Maciej Ptaszyński, Wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Sylwester Latkowski miał być rano gościem Radia Zet. Do rozmowy jednak nie doszło. Prowadząca wyszła ze studia

Zakaz doprowadzi do wzmocnienia czarnego rynku?

PIH obawia się, że po wprowadzeniu zakazu konsumenci będą szukać papierosów mentolowych na czarnym rynku. - Ważne jest też budowanie świadomości konsumentów, aby nie szukali wyrobów mentolowych na bazarach. Produkty niewiadomego pochodzenia nie spełniają żadnych norm jakości - dodaje Ptaszyński.

Z badania Forum Konsumentów wynika, że ponad połowa palaczy (51 proc.) nie zdaje sobie sprawy z tego, że 20 maja wchodzi w życie zakaz sprzedaży mentolowych papierosów. Blisko 20 proc. przyznało, że może kupować takie papierosy na czarnym rynku.

Konsumenci mogą też szukać innych rozwiązań. Wirtualna Polska zwraca uwagę, że w odpowiedzi na zapotrzebowanie na “mentole” jeden z producentów wyrobów tytoniowych postanowił wprowadzić do sprzedaży aromatyzowany dodatek do papierosów. Są to specjalne wkłady mentolowe, które można włożyć do paczki papierosów. Po godzinie od włożenia wkładu aromatyzującego do paczki, papierosy mają smakować mentolem. Karty pod marką “Rizla” są sprzedawane w dwóch wariantach smakowych.

Wprowadzenie zakazu ma na celu ograniczenie osób palących papierosy. Czy rzeczywiście tak będzie? Z badania Forum Konsumentów wynika, że niemal 90 procent palaczy nie zamierza rezygnować z nałogu.

Otrzymał darmowy kredyt hipoteczny. Znalazł lukę w umowie i nie musi już dopłacać bankowiOtrzymał darmowy kredyt hipoteczny. Znalazł lukę w umowie i nie musi już dopłacać bankowiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ciężarówka wpadła do rowu. 20 ton mięsa wyleciało na jezdnię
  2. Lekarze dawali mu zaledwie 2% szans na przeżycie. Niemowlak zaskoczył jednak wszystkich
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kiedy spotkamy się swobodnie w większej grupie znajomych? Padł jeden warunek
Klienci Orange i Play w sporych tarapatach. Przez oszustów możesz stracić wszystkie pieniądze z konta bankowegoKlienci Orange i Play w sporych tarapatach. Przez oszustów możesz stracić wszystkie pieniądze z konta bankowegoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News