Fermy futrzarskie 2018
Flickr / Otwarte Klatki, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ [zdjęcie wykadrowane]
Autor Kasper Starużyk - 9 Września 2020

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego. Popierasz?

W związku z fatalnymi warunkami panującymi na polskich fermach z norkami hodowanymi na futra prezes PiS Jarosław Kaczyński sam wystąpił z projektem zakazu hodowli zwierząt futerkowych. To jednak niejedyna zmiana proponowana przez Kaczyńskiego. Prezes PiS chce również wprowadzić ograniczenia uboju rytualnego oraz zakaz trzymania zwierząt na łańcuchach. Kaczyński stwierdził, że projekt poprą wszyscy dobrzy ludzie w Polsce.

Jarosław Kaczyński chce wprowadzić zakaz hodowli zwierząt futerkowych

Jak podaje onet.pl, prezes PiS Jarosław Kaczyński zaprezentował we wtorek (08.09) projekt ustawy wprowadzającej zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Według portalu krok Kaczyńskiego miałby być jego reakcją na przygotowany przez Onet reportaż na temat fatalnych warunków, w jakich przetrzymywane są zwierzęta na polskich fermach. Chodzi o film Janusza Schwertnera zatytułowany "Krwawy biznes futerkowców". Tym samym prezes Kaczyński powrócił do pomysłu, który wysunął już w projekcie PiS z roku 2017.

ING ze złą informacją w sprawie oszczędności Polaków. Trzy przesłanki przyczyniają się do fatalnej sytuacjiING ze złą informacją w sprawie oszczędności Polaków. Trzy przesłanki przyczyniają się do fatalnej sytuacjiCzytaj dalej

Projekt nie doczekał się wtedy realizacji, co według Krzysztofa Czabańskiego - przewodniczącego Rady Mediów Narodowych - mogło wiązać się z działalnością lobby futerkowego. Teraz ma być inaczej. - Liczymy na poparcie ponadpartyjne. To nie jest kwestia polityczna, ale związana z tym wszystkim, co jest określane jako humanitaryzm. Ten projekt poprą w Polsce wszyscy dobrzy ludzie. Jestem o tym przekonany - czytamy na portalu onet.pl słowa Kaczyńskiego.

Postulowane przez Kaczyńskiego zmiany określa się mianem "piątki dla zwierząt", obejmującej: humanitarne traktowanie zwierząt, kontrolę społeczną ochrony zwierząt (zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych), precyzyjne prawo zapewniające ich większą ochronę (np. częstsze kontrole schronisk), bezpieczne schroniska oraz zakaz trzymania zwierząt na łańcuchach (i obowiązek zapewnienia im warunków odpowiednich do ich wielkości). Jak podaje Gazeta Prawna, w swoim projekcie prezes PiS proponuje konkretne rozwiązania takie jak:

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni
2. Twój organizm wysyła sygnał S.O.S. Co o zdrowiu mówi wygląd paznokci?

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych może spotkać się ze sprzeciwem

Chociaż propozycja Kaczyńskiego, aby wprowadzić w Polsce zakaz hodowli zwierząt futerkowych (z wyjątkiem królików) dopiero co została ogłoszona, już teraz wzbudza kontrowersje. Pojawiają się pogłoski, że projekt może spotkać się ze sprzeciwem obecnego ministra rolnictwa. Według portalu onet.pl minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski miał w przeszłości wielokrotnie bronić przemysłu futrzarskiego. - Co za różnica, czy to zabijanie norek, lisów, świni czy krowy? Tak samo ingerujemy w to zwierzę. Rolnictwo jest od początku świata i daje człowiekowi możliwości wykorzystywania zwierząt - przywołuje onet.pl słowa wypowiedziane przez Ardanowskiego na antenie Radia ZET w roku 2018.

- Prezes upomniał mnie bardzo mocno w tej materii i biorę sobie bardzo jego zdanie pod uwagę, ale w tym przypadku mam inne - tłumaczył się odrzucenia forsowanej m.in. przez Kaczyńskiego nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt. Ardanowski przyrównywał również działania obrońców praw zwierząt do propagandy hitlerowskiej. Krytycznie na temat pomysłu Jarosława Kaczyńskiego wypowiedział się również Krzysztof Bosak z Konfederacji. Proponowany zakaz jest jego zdaniem niekonstytucyjny. - Mamy prawo do prowadzenia działalności gospodarczej. To, że ktoś nie chce kupować jakiegoś produktu, to nie jest żaden argument, żeby innym obywatelom zakazać działalności zarobkowej - mówił Bosak w programie Gość Wydarzeń na antenie Polsat News. Bosak stwierdził również, że proponując rzeczone zmiany Kaczyński "kłania się lewicy". Wiele wskazuje jednak na to, że tym razem Jarosław Kaczyński jest bardziej zdeterminowany, żeby wprowadzić te zmiany w życie niż jeszcze kilka lat temu.

Wiceminister ogłosił kwotę minimalnej emerytury w 2021 roku. Seniorzy załamują ręceWiceminister ogłosił kwotę minimalnej emerytury w 2021 roku. Seniorzy załamują ręceCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Andrzej Gołota przegrał z nim w 52 sekundy. Teraz jego rywal zdradza, jak tego dokonał
  2. Został zwolniony z Pytania na śniadanie z dnia na dzień. Teraz odpowiada na pytania o kłótnie za kulisami
  3. Nowy podatek wciąż z problemami. Wątpliwości nie milkną, płacą grube pieniądze, a i tak nie są pewni czy prawidłowo
  4. Tragiczna informacja dla seniorów, obiecanej podwyżki emerytur nie będzie. Nie ma na nią pieniędzy
  5. Duda obiecywał 4 mld zł na specjalny fundusz. Po pół roku Polacy wciąż nie zobaczyli ani złotówki
  6. Patrycja nie żyje, jej partner zrobił jej niesłychaną krzywdę. Na jaw właśnie wyszły porażające fakty
Kapitalne wieści dla klientów PKO BP. Udogodnienie spodoba się wszystkimKapitalne wieści dla klientów PKO BP. Udogodnienie spodoba się wszystkimCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News