Zakaz mówienia o koronawirusie w Turkmenistanie
wallpaperflare.com
Autor Maria Glinka - 1 Kwietnia 2020

Pandemię chcą leczyć milczeniem. Zakaz mówienia o wirusie w całym kraju

Zakaz rozpowszechniania informacji na temat koronawirusa to nowa metoda walki z pandemią w Turkmenistanie. Za naruszenie zasad grozi nawet areszt.

Zakaz mówienia o koronawirusie

Zakaz gromadzenia się w dużych skupiskach czy tłoczenia się w komunikacji miejskiej to sposoby na walkę z koronawirusem, na które postawiły rządy wielu państw na całym świecie. Zupełnie innowacyjną metodę przyjął Turkmenistan, w którym wprowadzono zakaz mówienia o SARS-CoV-2.

Trzynasta emerytura i 500 plus do zawieszenia. Tak chcą ratować polską gospodarkęTrzynasta emerytura i 500 plus do zawieszenia. Tak chcą ratować polską gospodarkęCzytaj dalej

Reporterzy bez Granic, międzynarodowa organizacja pozarządowa propagująca wolność prasy, poinformowała, że władze Turkmenistanu zabroniły wszystkim mediom rządowym używania słowa „koronawirus”.

Za złamanie nowego zakazu grożą surowe kary. Środkowoazjatycka redakcja Radio Swoboda twierdzi, że mieszkańcy, którzy noszą maseczki i mówią o pandemii w miejscach publicznych takich jak przystanki autobusowe czy kolejka do sklepu „ryzykują areszt”.

Likwidacja broszur informacyjnych

Co więcej, informacje dotyczące pandemii zniknęły z ulotek wyprodukowanych przez tamtejszy resort zdrowia. Do tej pory broszury stanowiły ważne źródło informacji na temat pandemii, ponieważ były wysyłane do szkół, szpitali i zakładów pracy – podaje Rzeczpospolita.

Policja już nie tylko wystawi mandat za łamanie zakazów. Zaczęły się aresztowaniaPolicja już nie tylko wystawi mandat za łamanie zakazów. Zaczęły się aresztowaniaCzytaj dalej

Na ten moment obywatele mają dostęp jedynie do informacji podawanych przez rządzących, którzy twierdzą, że w kraju nie zarejestrowano ani jednego przypadku zakażania koronawirusem. Na stronie prezydenta państwa „Turkmenistan. Złoty wiek” na próżno szukać jakichkolwiek komunikatów dotyczących pandemii.

Zdaniem szefowej Reporterów bez Granic „brak informacji naraża nie tylko obywateli Turkmenistanu, ale i wzmacnia autorytarne rządy prezydenta kraju”. W związku z tym organizacja apeluje do społeczności międzynarodowej, aby pociągnęła władze w Aszchabadzie do odpowiedzialności za notoryczne naruszenia praw człowieka – piszą wiadomości.onet.pl.

p>DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Córka Kowalskiej nie może samodzielnie oddychać. Piosenkarka właśnie przekazała druzgocącą wiadomość

Państwo ocenzurowane

Turkmenistan jest przez wielu ekspertów określany mianem drugiego najbardziej wyizolowanego kraju tuż po Korei Północnej. W zeszłorocznym rankingu dotyczącego wolności prasy autorstwa Reporterów bez Granic to właśnie państwo z Azji Środkowej zajęło ostatnie miejsce.

Na czele kraju, nieprzerwanie od 2006 r., stoi Gurbanguly Berdimuhamedow, który pełni także funkcję szefa rządu. Od momentu ogłoszenia niepodległości w 1991 r. Turkmenistan stał się dyktaturą jednopartyjną. Po raz pierwszy członek opozycji wszedł w skład parlamentu dopiero w 2013 r.

Utrudnione uczestnictwo w życiu polityczne to nie jedyne restrykcje, z którymi muszą mierzyć się obywatele Turkmenistanu. Wolność prasy jest ograniczana przez systematycznie aresztowania dziennikarzy. Nowe zasady dotyczące nieużywania słowa „koronawirus” dają rządzącym kolejny powód do blokowania rozpowszechniania nieakceptowanych przez nich treści.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Urząd Miasta rozdaje maseczki i płyny dezynfekujące. W tym mieście na Mazowszu dostaną je wszyscy
  2. Nie żyje niemowlę zarażone koronawirusem. Okazuje się, że patogen może być groźny również dla najmłodszych
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. 22 mln użytkowników telefonów w Chinach mniej. Media dostrzegły związek z pandemią
Dodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów. Już dzisiaj seniorzy otrzymają wypłatyDodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów. Już dzisiaj seniorzy otrzymają wypłatyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News