Pieniądze
pexels
Autor Komunikaty prasowe - 9 Lutego 2020

Narzeczony lub partner równy małżonkowi. Za taką osobę także należy ci się zadośćuczynienie

Brak wspólnego zamieszkiwania nie jest przeszkodą do otrzymania zadośćuczynienia. Tak orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Istotną kwestią jest zażyłość psychiczna, nie zaś wspólne gospodarstwo domowe.

Zadośćuczynienie można otrzymać nawet gdy się razem nie mieszka

DGP opisuje sprawę kobiety, której zmarł narzeczony i czekała na zadośćuczynienie od kopalni, w której pracował. Poniósł on śmierć w wyniku wstrząsu w zasypanym chodniku. Para poznała się latem 2012 r., oboje byli po rozwodzie. Rok później doszło do zaręczyn i mieli w planach ślub w 2017 r. Nie mieszkali na stałe razem, jednak mężczyzna często nocował u kobiety, co więcej, brał udział w kosztach utrzymania domu, remontu oraz studiów jej córek. Posiadał klucze do jej mieszkania, a w nim trzymał swoje rzeczy i psa.

Już nie kebab, a inny popularny przysmak. Polacy mają nowe Już nie kebab, a inny popularny przysmak. Polacy mają nowe "danie narodowe"Czytaj dalej

Wypadek w kopalni

W listopadzie 2016 r. miał miejsce wypadek w kopalni, w którym zginął mężczyzna, kobieta przeszła załamanie nerwowe. Zwróciła się do kopalni o wypłatę jej 100 tys. złotych zadośćuczynienia, jednak nie przyniosło to efektu. Wystąpiła zatem do sądu o przyznanie jej 80 tys. zł.

Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Czytaj dalej

“Sąd okręgowy uznał, że roszczenie jest zasadne, ale wysokość żądanego zadośćuczynienia jest wygórowana. Adekwatna do doznanej krzywdy jest połowa kwoty, tj. 40 tys. zł, i taką zasądził. Kobieta wniosła apelację. Zakwestionowała wysokość zasądzonego świadczenia” - podaje DGP.

Według sądu apelacyjnego kwota 40 tys. zł była odpowiednia. Sąd apelacyjny tak samo jak sąd pierwszej instancji wskazał, że kobiecie zadośćuczynienie się należy, a to nie było takie jasne, gdyż artykuł 446 par. 4 kodeksu cywilnego stanowi, że „sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę”. Trzeba zauważyć, że kobieta była narzeczoną zmarłego górnika, a nie żoną, jednak według sądu nie miało to znaczenia.

“Istotne przy ocenie zasadności roszczenia jest to, czy związek ma „cechy charakterystyczne dla rzeczywistego związku małżeńskiego”. I to bardziej w znaczeniu psychicznym niż fizycznym. Z ustaleń zaś wynika, że związek był na tyle trwały, że para chciała ze sobą spędzić resztę życia i planowała ślub” - podaje DGP. Nie było zatem problemem to, że narzeczeni nie mieszkali razem.

Ustabilizowana sytuacja zawodowa narzeczonych

Według sądu, w tym przypadku rozłąka wynikała z ustabilizowanej sytuacji zawodowej narzeczonych i była jedynie przejściowa. W przekonaniu sądu powódka należy wg art. 446 par. 4 k.c., do kręgu najbliższych członków rodziny zmarłego.

„Decydujące bowiem dla zaliczenia do tego kręgu jest poczucie bliskości i wspólności, więzy emocjonalne i uczuciowe oraz ścisła wspólność gospodarcza” – czytamy w uzasadnieniu wyroku opublikowanym w połowie stycznia 2020 r., jak cytuje DGP.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przez głupi błąd nie będzie 13. emerytur? Zaskakujące doniesienia mediów
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Już pewne. Koniec 500 plus, wszyscy dostaną w rzeczywistości o wiele mniej
Świadczenia, jakie możesz otrzymać na dzieci, to nie tylko 500 plus. Przypominamy także o innychŚwiadczenia, jakie możesz otrzymać na dzieci, to nie tylko 500 plus. Przypominamy także o innychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News