W minionym półroczu wyraźnie wzrosło zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych
Pixabay/csamhaber
Autor Radosław Święcki - 31 Sierpnia 2020

Polacy zadłużają się na potęgę. W ciągu kilku miesięcy długi wzrosły o niemal miliard złotych

W ciągu minionego półrocza zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło o blisko miliard złotych - informuje Krajowy Rejestr Długów. Mikroprzedsiębiorcy mają zaległości przede wszystkim wobec firm z sektora finansowego, głównie banków. W najtrudniejszej sytuacji są firmy z Mazowsza, Śląska i Wielkopolski.

Rośnie zadłużenie mikroprzedsiębiorstw

Z danych przedstawionych przez Krajowy Rejestr Długów (KRD) wynika, że jeszcze w lutym, czyli tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wynosiło 5,079 mld zł. Tymczasem w sierpniu wyniosło ono 6,019 mld zł, co oznacza, że w minionym półroczu wzrosło ono o 940 mln zł. Mikroprzedsiębiorstwa mają zaległości przede wszystkim wobec firm z sektora finansowego, głównie banków i w mniejszym stopniu firm leasingowych i faktoringowych.

KRD zwraca uwagę, że największe problemy występują w branży handlowej. Przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą hurtową i detaliczną muszą zwrócić swoim wierzycielom aż 1,6 mld zł. W trudnej sytuacji są również jednoosobowe działalności gospodarcze z branży budowlanej, a także z branży transportowej. Mają do oddania odpowiednio 856 i 826 mln zł.

Prezes KRD Adam Łącki zwraca uwagę, że problemy jednoosobowych działalności gospodarczej z płatnościami w dużym stopniu wynika z faktu, iż sami nie otrzymują zapłaty od swoich kontrahentów. - Część kłopotów mikroprzedsiębiorców z regulowaniem własnych zobowiązań jest pochodną tego, że sami nie dostają zapłaty od swoich kontrahentów. Oczywiście to nie tłumaczy wszystkiego, ale faktem jest, że mają do odzyskania od swoich klientów prawie 833 mln zł. 298 mln zł zalegają im inne jednoosobowe działalności gospodarcze. Niewiele mniej, bo 291 mln zł nie zapłaciły im spółki prawa handlowego. Spółki akcyjne winne są najmniejszym firmom blisko 26 mln zł - wylicza Łącki.

Fabryka jeszcze nie działa, ale wyprodukowano już 100 mln maseczek. Tłumaczenia się mocno rozmijająFabryka jeszcze nie działa, ale wyprodukowano już 100 mln maseczek. Tłumaczenia się mocno rozmijająCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polskę obiegły tragiczne wiadomości. Odszedł wybitny Polak
2. Szefowa ZUS z zaskakującą informacją dla seniorów. Klasyczna forma emerytur i zasiłków zniknie?
3. Czy 500 plus zostanie w końcu podwyższone? Jest nowy projekt budżetu

Najgorzej na Mazowszu

Z danych przedstawionych przez KRD wynika, że w najtrudniejszej sytuacji są jednoosobowe działalności gospodarcze z województwa mazowieckiego. Ponad 30 tys. przedsiębiorców z Mazowsza musi zwrócić swoim wierzycielom ponad 1 mld zł. Drugie miejsce w niechlubnym rankingu zajmują przedsiębiorcy ze Śląska, gdzie zaległości 25 tys. firm wyniosły w sumie 760 mln zł. Podium zamyka województwo wielkopolskie, gdzie zadłużonych jest 19 tys. mikroprzedsiębiorstw. Mają one do oddania 616 mln zł.

Rekordzistą okazuje się jednak przedsiębiorca z województwa kujawsko-pomorskiego, który ma aż 96 zobowiązań wobec dwóch wierzycieli. Musi im zwrócić w sumie ponad 10 mln zł.

Został ci ostatni dzień na złożenie wniosku o dodatkowe 1400 zł. Potem pieniądze przepadnąZostał ci ostatni dzień na złożenie wniosku o dodatkowe 1400 zł. Potem pieniądze przepadnąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyciekły szczegóły stanu zdrowia Fabio Jakobsena. Nikt nawet nie wiedział, że wciąż jest w bardzo złym stanie
  2. Niebezpieczeństwo nadciąga nad Polskę. "Superkomórki i tornada"
  3. Owca została sprzedana za astronomiczną cenę. Jest najdroższym w historii przedstawicielem swojego gatunku
  4. Rosną problemy z bonem turystycznym. Nawet 500 tys. osób może być odciętych od pieniędzy, ty także
  5. Wchodzą w życie obostrzenia w wyznaczonych strefach. Wiemy już gdzie i jakie
  6. Wczoraj wszyscy rzucili się na łowy w Lidlu. Błąd, dzisiaj jest o niebo lepiej, wszystko z 1 powodu
RMF: Wyciekł tajny rządowy scenariusz. Na zimę umrzeć ma nawet 85 tys. osóbRMF: Wyciekł tajny rządowy scenariusz. Na zimę umrzeć ma nawet 85 tys. osóbCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News