Nowe przepisy będą chronić mniejsze firmy
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 23 Września 2019

Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć

Już niedługo wchodzą w życie nowe przepisy, które ułatwią wierzycielom egzekwowanie długów - informuje portal money.pl. Nowa ustawa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

UOKiK tłumaczy, że ustawa o ograniczaniu zatorów płatniczych ma poprawić płynność finansową przedsiębiorców. Skorzystają na tym głównie małe i średnie firmy, którym więksi partnerzy nie płacą na czas. W konsekwencji firmy nie są w stanie płacić swoim pracownikom i klientom, co prowadzi do zatoru finansowego.

Firmy będą mieć mniej czasu na spłatę zadłużenia

Nowe prawo doprowadzi do skrócenia terminów płatności w umowach między przedsiębiorcami lub innymi podmiotami działania ustawy. Czas, jaki będą mieć instytucje publiczne na uregulowanie zobowiązań będzie wynosił 30 dni. Nie będzie to dotyczyć działalności leczniczych, które będzie obowiązywać 60 dni na spłatę długu.

Firmy mikro, małe czy średnie będą mogły domagać się spłaty od większych kontrahentów w ciągu 2 miesięcy. Tak mają być konstruowane umowy między stronami, a przedsiębiorca będzie mógł się też ubiegać o większe odsetki.

Szykuje się góra pieniędzy dla emerytów od PiS. Nawet po 2,5 tys. zł dodatkówSzykuje się góra pieniędzy dla emerytów od PiS. Nawet po 2,5 tys. zł dodatkówCzytaj dalej

Warto uregulować zadłużenie przed wejściem nowych przepisów

Wraz z początkiem nowego roku UOKiK zyska szersze kompetencje w nakładaniu kar na dłużników, którzy zalegają z płatnościami najwięcej. W sytuacji, gdy suma długów będzie przekraczała 5 mln zł, wtedy UOKiK będzie mógł interweniować. Po 2022 roku zaległość, przy której Urząd będzie reagował, będzie wynosić 2 mln zł.

Ustawa ma być protekcją dla firm, które ze względu na to, że oczekują na pieniądze od dłużników, nie są w stanie płacić własnym pracownikom na czas. Takie przedsiębiorstwa nie będą karane przez UOKiK. Przepisy zakładają też większą współpracę instytucji - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zyska dodatkowe przywileje, m.in. zyska dostęp do bazy danych KAS.

Nowe prawo wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku.

Kupił karkówkę z dziwną kulą w środku. Prawda wywołuje mdłościKupił karkówkę z dziwną kulą w środku. Prawda wywołuje mdłościCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Nawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rządu
  3. Mija termin składania zaświadczeń. Spiesz się, bo stracisz rentę
  4. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  5. Nie mógł uwierzyć w to, co stało się jego córce. Zainstalował ukrytą kamerę i dowiedział się co robi jej niania

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News