Zadłużenia mogą pociągnąć niejednego Polaka w dół.
Public Domain Pictures
Autor Redakcja BiznesInfo - 22 Czerwca 2020

Koniec taryfy ulgowej, komornicy wracają do pracy. Lepiej się pospiesz, zadłużenie może pociągnąć cię na dno

Zadłużenia znowu będą ścigane przez komorników. Wznowienie pracy spowodowało lawinę niedomówień, a sami dłużnicy powinni się mieć na baczności.

Zadłużenie będzie ścigane

Jak wynika z badań zadłużenie osób fizycznych na koniec maja wynosił już prawie 47 mld zł. W czasie pandemii do rejestru zadłużonych przybyło kolejnych 6,6 tys. osób i obecnie jest ich już 2,5 mln. "Od kwietnia br. mam wypłacane zwolnienie lekarskie z ZUS. Pierwsza wypłata za cały zaległy okres wpłynęła 4 czerwca. Za bieżący okres jeszcze nie dostałam pieniędzy. ZUS potrąca zajęcie komornicze, a na koncie bankowym posiadam zajęcie innego komornika. Wiem, że kwota wolna na koncie zostanie przekroczona. Czy w związku z tym, że ZUS opóźnił wypłaty z powodu Covid-19, a jest to obecnie moje jedyne źródło utrzymania, komornik powinien przychylić się do mojej prośby o odblokowanie mi konta?” – pyta na internetowym forum prawnym jedna z dłużniczek.

Ile zarabia kasjer w Lidlu, a ile w Biedronce? Wypłaty mocno różnią się nawet wewnątrz tej samej sieciIle zarabia kasjer w Lidlu, a ile w Biedronce? Wypłaty mocno różnią się nawet wewnątrz tej samej sieciCzytaj dalej

Niestety, ale zadłużenie ponownie będzie ścigane. Nawet za granicami naszego kraju zadłużenia się nie uniknie. Przekonał się o tym pan Piotr, który wyprowadził się do Belgii. "Otrzymałem z Biura Współpracy Międzynarodowej w Sprawach Cywilnych powiadomienie, że nie stosuję się do wyroku sądu i jestem winny określoną sumę pieniędzy. Nadawcą pisma był komornik. Zaproponowali polubowne załatwienie sprawy i uregulowanie zaległości" – pisze internauta. "Belgom odpisałem, że roszczenie jest już bezzasadne, bo uregulowałem całe zadłużenie. Oczywiście zażyczyli sobie potwierdzenia, które otrzymali".

Sądy wznowiły swoje działania, a co za tym idzie komornicy również wracają do swoich obowiązków, a zadłużenia są ponownie ścigane.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Mistrzyni świata zmarła tuż po porodzie. Niewyobrażalna tragedia

Dwa kraje boją się turystów z Polski i przywracają kwarantannę. Słowenia skraca nam czas pobytu o połowęDwa kraje boją się turystów z Polski i przywracają kwarantannę. Słowenia skraca nam czas pobytu o połowęCzytaj dalej

Zadłużenie do negocjacji

Rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej Krzysztof Pietrzyk przyznaje, że wiele czynności już się odbywa. Komornicy dokonują zajęć kont bankowych i wynagrodzeń, zaczynają także wyznaczać terminy licytacji zajętych wcześniej ruchomości. Będą wykonywane również tzw. doręczenia komornicze. Tylko eksmisje z mieszkań są na razie wstrzymane (ale tylko na czas trwania epidemii). Z mieszkań usuwani są natomiast sprawcy przemocy domowej, jak podaje serwis money.pl.

Ważną informacją jest fakt, że w tarczy 4.0 przepisy mają zadziałać z mocą wsteczną. Komornicy, którym banki przekazały środki z mikropożyczek lub dopłat do wynagrodzeń, będą musieli je zadłużonym zwrócić. I znowu, przepis ten mówi tylko o środkach, które jeszcze nie zostały wydane wierzycielom. To oznacza, że wiele osób nie odzyska już swoich pieniędzy. Zdaniem komornika, jeśli wolą ustawodawcy było zwolnienie wszystkich środków pomocowych z tarczy spod egzekucji sądowej lub administracyjnej, to należało to zrobić w sposób ogólny, a nie w wybranych sytuacjach i w co chwilę nowelizowanych zapisach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Klienci bez maseczek mają być wypraszani. Pilny apel Ministerstwa Zdrowia
  2. Prześliczna Karolina pędziła motocyklem na solarium. Tragiczna śmierć. Nie żyje
  3. Tysiące Polaków co roku gnało w jedno miejsce na wakacje. W ostatniej chwili władze zablokowały przyjazd
  4. Sejm podjął decyzje w sprawie nowego 500 plus. Korzystać będzie można jeszcze dłużej
  5. Kim jest Mirosław Piotrowski? Najważniejsze postulaty kandydata na prezydenta
  6. „Jarek, czemu nie poleciałeś z bratem?". Kontrowersyjny manifest taksówkarza
Koniec taryfy ulgowej, komornicy wracają do pracy. Lepiej się pospiesz, zadłużenie może pociągnąć cię na dnoKoniec taryfy ulgowej, komornicy wracają do pracy. Lepiej się pospiesz, zadłużenie może pociągnąć cię na dnoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News