Zadłużenie w Polsce największe wśród seniorów
Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 21 Stycznia 2021

Ma 65 lat i potężny dług na koncie. Polski emeryt dorobił się 35 mln zł zadłużenia

Zadłużenie nie jest niczym przyjemnym. Osobą, która powinna wiedzieć o tym najwięcej, jest rekordzista - 65-letek z Łódzkiego, który dorobił się długu w wysokości 35 mln zł, podaje BIG InfoMonitor i BIK.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto ma największe zadłużenie
  • Dlaczego seniorzy się zadłużają
  • Ile przybyło osób zadłużonych

Zadłużenie Polaków

Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK wynika, że zadłużenie osób 65+ wynosi średnio 26,8 tys. zł. Ponadto seniorzy odpowiadają za ponad jedną czwartą przyrostu przeterminowanych zobowiązań.

- Wydawałoby się, że w minionym roku kłopoty finansowe powiększą przede wszystkim osoby aktywne zawodowo, którym lockdowny odebrały źródło utrzymania lub też ograniczyły wpływy ze powodu czasowych obniżek wynagrodzeń, jednak to seniorzy poradzili sobie najgorzej - powiedział w rozmowie z PAP prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Na koniec listopada 2020 r. prawie 388 tys. seniorów miało 10,4 mld zł nieopłaconych na czas zobowiązań. Średnio na osobę to 26 tys. 817 zł, czyli o 10 proc. więcej niż w grudniu 2019 r., ale jednocześnie o 2,5 tys. zł (9,4 proc.) mniej niż wynosi średnia dla wszystkich. Najstarsi przyznają, że w pandemii nadal pomagali rodzinie, ale wielu z nich nie mogło dorabiać - przekazała PAP.

Z danych BIG wynika też, że na 4,9 mld zł zaległości, o które wzrosły przeterminowane zobowiązania wszystkich grup wiekowych, aż 1,4 mld zł przypadło osobom najstarszym. Łączne zadłużenie osób wpisanych do rejestru wyniosło 82,6 mld zł (stan na koniec listopada).

Najwięcej nierzetelnych płatników wśród osób starszych

To właśnie w grupie seniorów przybyło najwięcej nierzetelnych płatników - 21,7 tys. Drugie miejsce na mało zaszczytnym podium zajęły osoby między 45 a 54 rokiem życia. W tej grupie przybyło aż 18,2 tys. osób, które mają problemy z rozliczeniami.

Co ciekawe, najmłodsze grupy wiekowe radzą sobie całkiem dobrze. Wśród osób między 18 a 35 rokiem życia, liczba osób posiadających przeterminowane zobowiązania spadła o ponad 26 tys. w porównaniu z 2019 rokiem.

Winna nie jest tylko pandemia

Eksperci BIG są zdania, że wzrostowi zasłużenia wśród osób najstarszych wcale nie jest winna pandemia, ponieważ znaczący wzrost zaległości, jak i samych dłużników wśród najstarszych był widoczny już w pierwszym kwartale 2019 roku, kiedy koronawirus nie wpływał na gospodarkę.

Emeryci ledwo wiążą koniec z końcem. W badaniu zleconym przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor seniorzy deklarowali najczęściej, że ich problemy finansowe wynikają z tego, że brakuje im funduszy na opłatę bieżących zobowiązań.

Zdaniem ponad połowy seniorów (55 proc.) otrzymują zbyt niskie wpływy, by zapewnić sobie płynność finansową i nie popaść w zadłużenie. Niemal co piąty ankietowany (18 proc.) zwraca uwagę, że jego problemy finansowe wynikają z pomocy finansowej, której udzielają najbliższym.

- Restrykcje sanitarne również uderzyły w portfele grupy 65+, bo co piątemu (21 proc.) pandemia odebrała możliwość dorabiania do emerytury i renty - przekazał Grzelczak.

Najwięcej zadłużonych kobiet

W grupie zadłużonych seniorów dominują kobiety (ponad 51 proc.), jednak to wśród mężczyzn padają rekordy zadłużenia. Najbardziej zadłużoną osobą jest 65-latek z woj. łódzkiego z prawie 32,5 mln zł długu. Zaraz za nim znalazł się kolejny 65-latek z woj. dolnośląskiego z długiem w wysokości 32,5 mln zł. Trzecia na podium znalazła się kobieta 67-latka z Mazowsza, która zadłużyła się na kwotę powyżej 27,5 mln zł.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News