Zadłużenie emerytów wynosi w sumie 5,7 mld zł
fot. kurt duschek / Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 21 Stycznia 2020

Emeryci zadłużeni na potęgę. Rekordzista ma do oddania astronomiczną kwotę

Zadłużenie emerytów obniżyło się o ponad pół miliarda złotych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Aktualnie zadłużonych jest prawie 340 tys. kobiet po 60. roku życia i mężczyzn po 65. roku życia. Łączne zadłużenie emerytów wynosi ok. 5,7 mld zł. A ile wynosi dług rekordzisty?

Zadłużenie największe na Śląsku

Największe kłopoty ze spłatą zobowiązań mają emeryci z województwa śląskiego. Ponad 54 tys. seniorów musi spłacić zadłużenie wynoszące prawie miliard złotych. Zaraz za mieszkańcami Śląska, są ich rówieśnicy z Mazowsza (785 mln zł), a na wstydliwym podium uplasowali się jeszcze emeryci z Dolnego Śląska (568 mln zł).

Rekordowe zadłużenie też na Śląsku

Rekordzista pod względem długu także pochodzi ze Śląska. Okazał się nim 81-letni mężczyzna. - Województwo śląskie bardzo często pojawia się w pierwszej trójce najbardziej zadłużonych województw. Nie inaczej jest w przypadku analizy zadłużenia seniorów. To właśnie z tego regionu pochodzi także najbardziej zadłużony emeryt. 81-latek ze wsi w powiecie pszczyńskim na Śląsku musi rozliczyć się z jedną z instytucji finansowych na kwotę sięgającą 8,3 milionów złotych - powiedział Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów BIG SA cytowany przez portal krd.pl.

- Jest to wyjątek, ponieważ seniorzy mieszkający na wsi generalnie radzą sobie lepiej niż ci żyjący w miastach. W bazie danych KRD emeryci z obszarów wiejskich mają do spłaty zaledwie 17 procent kwoty, którą muszą uregulować mieszkańcy miast - dodaje Łącki.

Natomiast zadłużenie emerytów żyjących w miejscowościach powyżej 300 tys. mieszkańców wynosi prawie 1,5 mld zł.

Średnie zadłużenie seniora

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że średnie zadłużenie osoby w wieku emerytalnym wynosi ponad 17 tys. zł. Statystycznie jeden senior musiałby przeznaczyć prawie 19 wypłat emerytalnych na spłatę średniego zadłużenia. Wiadomo jednak, że nikt nie poświęci całej emerytury w miesiącu na spłatę, dlatego zazwyczaj trwa to znacznie dłużej.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News