zadłużenie
Pixabay/adam_gorka
Autor Komunikaty prasowe - 17 Lutego 2020

Dłużnicy staną się bezkarni. Nowe prawo sprawi, że stracą motywację do spłaty zadłużenia

Zadłużenie nie będzie już podlegało sprzedaży? Są plany dotyczące tego by nałożyć ograniczenia przy sprzedaży długów oraz zakazać egzekucji komorniczej z nieruchomości. Co ciekawe, takie pomysły przedstawił pełnomocnik rządu ds. praw człowieka Marcin Warchoł.

Zadłużenie nie będzie podlegało egzekucji z nieruchomości

Po przeanalizowaniu skarg, jakie napłynęły do pełnomocnika uznał, że konieczne byłyby trzy zmiany w polskim prawie. Pierwsza to zakaz egzekucji z nieruchomości, gdy zadłużenie stanowi zaledwie ułamek wartości lokalu mieszkalnego. – Uniemożliwi to pozbawienie mieszkania osoby, której dług wynosi kilka tysięcy złotych. I bardzo dobrze, bo dla przytłaczającej większości Polaków to właśnie dach nad głową jest gwarantem podstawowego bezpieczeństwa. A państwo jest zobowiązane dbać o tak podstawowe potrzeby obywateli – przekonuje Marcin Warchoł.

Doprowadza to w ocenie urzędników MS do nieakceptowanej społecznie sytuacji, że działania zmierzające do pognębienia dłużnika, np. próba zlicytowania mieszkania.

Ogromny wzrost rachunków domowych. Polska rodzina musi przygotować się na kolejne spore podwyżki opłatOgromny wzrost rachunków domowych. Polska rodzina musi przygotować się na kolejne spore podwyżki opłatCzytaj dalej

Ograniczanie działalności funduszy sekurytyzacyjnych i firm windykacyjnych

Drugi pomysł to ograniczanie działalności funduszy sekurytyzacyjnych i firm windykacyjnych. – Nie widzę żadnego racjonalnego powodu, by kosztem biedniejszych obywateli dorabiały się wielkie firmy, które sprzedają sobie pakiety wierzytelności, często oparte na lichwiarskich długach – dodaje Marcin Warchoł.

Pełnomocnik ds. praw człowieka chciałby zakazu handlu wierzytelnościami opartymi na niespłaconych pożyczkach. Dysponentem zadłużenia i jej ewentualną egzekucją zajmowałaby się firma, która tego długu udzieliła. Można byłoby wynająć zewnętrzną firmę windykacyjną, ale nie można byłoby sprzedawać pakietów długów.

Trzeci pomysł to wyposażenie komorników w uprawnienia, na podstawie których zweryfikowałby zasadność egzekucji. – Znam kilka przypadków, gdy komornicy za wszelką cenę usiłują odzyskać pieniądze dla wierzyciela, podczas gdy tym wierzycielem jest lichwiarz, w stosunku do którego prowadzone jest postępowanie karne. Przydałaby się zatem zmiana przepisów, która pozwalałaby w takich przypadkach zawieszać egzekucję do czasu zajęcia stanowiska w jej sprawie przez sąd – wskazuje pełnomocnik.

Parlamentarni krezusi. TOP 10 najbogatszych polskich posłów i senatorówParlamentarni krezusi. TOP 10 najbogatszych polskich posłów i senatorówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Akcja CBA w Wołominie. Zatrzymano cztery osoby
  2. Często dopada Cię zły nastrój? Z pomocą może przyjść odpowiednia dieta
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. 542 osoby na pokładzie zarażone koronawirusem. Zakończono kwarantannę na statku, turyści zejdą na ląd

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News