Liczba dłużników telekomunikacyjnych gwałtownie rośnie
Flickr/Marco Verch
Autor Radosław Święcki - 11 Sierpnia 2020

Polacy przestali płacić rachunki za jedną usługę. Liczba dłużników rośnie lawinowo

Gdy tylko pojawiają się trudności finansowe najczęściej przekładamy na później regulowanie płatności za telefon i internet - pokazuje badanie przeprowadzone na zlecenie BIG InfoMonitor. W drugim kwartale tego roku, który upłynął pod znakiem lockdownu wartość nieopłaconych rachunków wzrosła o 138,5 mln zł, zaś liczba zadłużonych osób o prawie 33 tys.

Olewamy płatności za telefon i internet

Lockdown, jak zauważają twórcy badania był okresem, w którym szczególnie doceniliśmy obecność telefonu i internetu. Gdyby nie ich obecność duża część z nas nie mogłaby pracować, czy kontaktować się z rodziną (warto przypomnieć, że w najmocniejszej fazie restrykcji rząd odradzał kontakty z członkami rodziny, którzy z nami nie zamieszkują).

Będzie wzrost emerytur do 2400 zł. Nie dostaną wszyscy, ale może ty się załapieszBędzie wzrost emerytur do 2400 zł. Nie dostaną wszyscy, ale może ty się załapieszCzytaj dalej

Z danych przytoczonych przez BIG InfoMonitor wynika, że w pierwszych tygodniach narodowej kwarantanny długość rozmów w zależności od operatora zwiększyła się o około połowę, a przesył danych między 20 a 40 proc. Wydawać by się mogło, że w tej sytuacji firmy telekomunikacyjne mogą być pewne, że wdzięczni klienci natychmiast opłacą rachunki.

Okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Badanie firmy Research&grow dla BIG InfoMonitor pokazuje, że gdy tylko zaczynają się pojawiać trudności finansowe (a bez wątpienia pandemia takowe w wielu gospodarstwach domowych spowodowała) właśnie regulowanie rachunków za telefon i internet najwięcej osób przekłada na później.

Wakacje za granicą z dodatkową opłatą. Jeśli jedziesz samochodem, uszykuj więcej pieniędzyWakacje za granicą z dodatkową opłatą. Jeśli jedziesz samochodem, uszykuj więcej pieniędzyCzytaj dalej

Na pytanie czy w związku z pandemią i obawami przed utratą płynności finansowej zdarza ci się opóźniać jakiekolwiek płatności, co czwarty uczestnik badania (27 proc.) odpowiedział twierdząco. Najwięcej, bo 16 proc. przyznaje, że odkłada na później opłaty za telefon i internet. Niewiele mniej, bo proc. przekłada rachunki za media, zaś 12 proc. za czynsz.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Waloryzacja emerytur i rent w 2021 r. Majętniejsi dostaną podwyżkę, ci ubożsi czekają jednak na inny zastrzyk gotówki
2. Dzień Dobry TVN straci swoją największą gwiazdę? Wkrótce fani mogą już jej nie zobaczyć, "szykuje rewolucję"

Twórcy badania wyjaśniają, że wysoki odsetek osób przyznających się do odkładania na później rachunków telefonicznych i internetowych wynika po części z faktu, że za telefon płaci zdecydowanie więcej osób niż za czynsz i prąd. Liczba tych wskazań - jak zauważa BIG InfoMonitor - jest jednak spora, biorąc pod uwagę jak ważny był telefon i internet w czasie lockdownu.

Opóźnienia w płatnościach najczęściej występują w najmłodszych grupach wiekowych (18-29 lat i 30-39 lat). W tych przedziałach wiekowych do niepłacenia na czas przyznaje się niemal co czwarty respondent. Po drugiej stronie są osoby po 65 roku życia, wśród których do opóźnień w płatnościach za telefon przyznaje się tylko 7 proc. ankietowanych.

Europejski kraj właśnie uznał Polskę za niebezpieczną strefę. Od soboty Polaków czekają obostrzeniaEuropejski kraj właśnie uznał Polskę za niebezpieczną strefę. Od soboty Polaków czekają obostrzeniaCzytaj dalej

BIG InfoMonitor przypomina, że zbyt długie zwlekanie z płatnościami może skończyć się wpisem do rejestru BIG. By znaleźć się na liście dłużników wystarczy nie zapłacić zobowiązania o wartości minimum 200 zł wobec jednego wierzyciela przez co najmniej 30 dni od wyznaczonej daty.

Liczba zadłużonych gwałtownie rośnie

Z danych podanych przez BIG InfoMonitor wynika, że w drugim kwartale tego roku liczba dłużników wzrosła o prawie 33 tys. osób w porównaniu z pierwszym kwartałem i wynosi 366 752 osób. Ich łączne zadłużenie to 1,31 mld zł, o 138,5 mln większe niż w poprzednim kwartale. Średni dług na osobę wynosi 3 583 zł.

Ustawa covidowa jak koń trojański. Rząd chce po cichu wprowadzić nowy podatekUstawa covidowa jak koń trojański. Rząd chce po cichu wprowadzić nowy podatekCzytaj dalej

– Firmy telekomunikacyjne zdają sobie sprawę, że pieniądze, które powinny opłacić rachunek telefoniczny, nierzadko poprawiają bieżącą sytuację klientów zamiast trafiać do ich kas. Nie mogą sobie jednak pozwolić na wyrozumiałość, przy tak dużej skali działania nawet kilka procent niesolidnych klientów z niewielkimi rachunkami składa się na ogromne sumy. Dlatego też firmy telekomunikacyjne, operatorzy telewizji kablowej i internetu zarówno aktywnie wpisują niepłacących rachunków, jak i sprawdzają potencjalnych klientów, czy są osobami wiarygodnymi finansowo – komentuje Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

– Telekomy pilnują płatności, ale inne firmy również. Co to oznacza? Wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie ryzyko niesie ze sobą dopisanie do bazy dłużników, do której zaglądają banki, firmy pożyczkowe i inni przedsiębiorcy. Informacja o zaległości może poważnie utrudnić dostęp do kredytów i innych produktów – dodaje.

Badanie Research&grow dla BIG InfoMonitor przeprowadzone techniką CAWI na ogólnopolskiej próbie Polaków N=1000, zrealizowane w dniach 10-13 lipca 2020.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwielbiany przez Polaków aktor "U Pana Boga w ogródku" jest ciężko chory. Zrozpaczeni fani ruszyli mu na pomoc
  2. "Syn krzyczał i prosił o pomoc". Tragedia, zagraniczne media potwierdziły
  3. Niemcy w wielkim pościgu za uciekającym Polakiem. Sceny jak z filmu, wszyscy zdębieli
  4. Zakaz handlu w niedziele zawieszony? Projekt ustawy jest już gotowy, niebawem negocjacje
  5. Nie zapominaj o rozliczeniu pewnego podatku. Kara może wynieść nawet 1000-krotność płacy minimalnej
  6. Odstrasza mszyce nietypowym specyfikiem. Niektórzy nie wiedza o jego istnieniu, a jest pod ręką
45 złotych mniej za stek wołowy. A to nie wszystko, w Lidlu kupisz teraz mięso różnego rodzaju za pół darmo45 złotych mniej za stek wołowy. A to nie wszystko, w Lidlu kupisz teraz mięso różnego rodzaju za pół darmoCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News