rachunki-pxhere
pxhere
Autor Komunikaty prasowe - 9 Lutego 2020

Polacy gigantycznie zadłużeni. Rachunki domowe najbardziej problematyczne

Zadłużenie Polaków za nieopłacone rachunki jest ogromne. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, kwoty nieopłaconych rachunków za czynsz, wodę czy prąd sięgają 1,4 mld zł.

Zadłużenie za media

Zadłużenie Polaków za nieopłacone media jest bardzo duże i wciąż się powiększa. Osoby w wieku od 36 do 55 lat to grupa, która najczęściej nie płaci rachunków. Dłużnicy w wieku średnim to aż przeszło 166 tys. osób, a ich łączne zadłużenie to niemal 600 mln zł, jak wynika z wyliczeń KRD. Trzecie miejsce na liście dłużników zajmują Polacy do 35. roku życia, mają oni długi przekraczające 441 mln zł.

Wkrótce możesz nie kupić w aptece leków na gorączkę. Metoda ma zatrzymać koronawirusaWkrótce możesz nie kupić w aptece leków na gorączkę. Metoda ma zatrzymać koronawirusaCzytaj dalej

Kto najlepiej sobie radzi z płaceniem rachunków

Seniorzy są grupą, która najlepiej sobie radzi z płaceniem rachunków. Dłużników powyżej 56. roku życia jest w bazie danych Krajowego Rejestru Długów tylko niecałe 92 tys. Łączna suma ich zadłużenia za media wynosi 350 mln zł.

Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Czytaj dalej

- Seniorzy najlepiej radzą sobie w opłacaniu bieżących rachunków. Choć ich całkowite zadłużenie sięga ponad 6 miliardów złotych, to domowe rachunki regulują na czas. Jest to dla nich sprawa honoru - powiedział prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki, jak cytuje Polsat News.

Kto ma największe zadłużenie

Mieszkańcy dużych miast (powyżej 100 tys.) mają największe zadłużenie za media wynoszące 323 mln złotych. Jednak najwięcej dłużników jest w małych miejscowościach (do 10 tys. mieszkańców), stanowią oni niemal 30 proc. wszystkich osób, które nie płacą rachunków.

Największe długi za rachunki mają kolejno mieszkańcy Śląska (257,9 mln zł), Mazowsza (167 mln zł) i Dolnego Śląskiego (116,7 mln zł). Poza niechlubną pierwszą trójką znaleźli się mieszkańcy Pomorza z zadłużeniem na przeszło 104 mln zł. Najlepsi w płaceniu za media są mieszkańcy z Podlasia (17,6 mln zł).

Najwięcej Polacy zalegają operatorom telefonicznym

Przeszło 758 mln zł Polacy zalegają operatorom telefonicznym, opłat za telefon nie uiszcza aż ponad 251 konsumentów.

- Na zadłużenie wobec operatorów oprócz zaległych abonamentów składają się często noty obciążeniowe wynikające z kar umownych, a także należność za sprzęt: drogie telefony, laptopy, tablety, modemy czy konsole i telewizory - wyjaśnił Jakub Kostecki prezes firmy Kaczmarski Inkasso, będącej partnerem KRD, jak cytuje Polsat news.

Dodał, że pakiety zawierające darmowe automaty są "łakomym kąskiem dla tych, którzy lubią gadżety, ale zapominają spłacać zobowiązania na nie zaciągnięte".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdzie pracuje Marta Kaczyńska? Wiemy na czym zarabia
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. Link 513. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Już pewne. Koniec 500 plus, wszyscy dostaną w rzeczywistości o wiele mniej
Warto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceWarto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News