Zadłużenie tylko pozornie mają powody do radości
Flickr/Marco Verch
Autor Radosław Święcki - 3 Grudnia 2020

Masz długi? Sylwester dla ciebie jest nie tylko datą zabawy. Zostały już tylko 4 tygodnie, potem możesz mieć kłopoty

Ostatni dzień 2020 roku to nie tylko dzień prywatek sylwestrowych, ale też dzień przedawnienia nieopłaconych faktur wystawionych w 2018 roku. Przedawnienie, jak przypomina Krajowy Rejestr Długów, nie jest równoznaczne z anulowaniem długu, który nadal będzie obciążał konto zadłużonych i może utrudnić im współpracę z kontrahentami.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Tegoroczny sylwester to dzień przedawnienia nieopłaconych faktur z 2018 r.
 • Dlaczego dłużnicy nie powinni cieszyć się z przedawnienia
 • Ile firm przyznaje, że choć ma pieniądze to nie reguluje należności

Ważne informacje dla zadłużonych

Tegoroczny Sylwester to nie tylko czas zabawy (inna sprawa, że w powodu wprowadzonych w związku z koronawirusem obostrzeń będą one wyglądały inaczej niż zazwyczaj), ale też czas rozliczeń. 31 grudnia 2020 roku to ważna data dla osób zadłużonych, którzy nie opłacili faktur wystawionych w przeszłości. Pozornie mają powody do radości, ale właśnie tylko pozornie.

Krajowy Rejestr Długów przywołuje szacunki Związku Przedsiębiorstw Finansowych, z których wynika, że wartość wierzytelności oddanych do windykacji na zlecenie w połowie w połowie tego roku wynosiła 3,8 mld zł., a jak pokazują doświadczenia firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso ok. 20 proc. to długi przeterminowane o ponad rok. To oznacza, że z końcem 2020 roku może przeterminować się ponad pół miliarda (500-700 mln zł) zamrożonych w fakturach wystawionych w 2018 roku.

2018 rok jest tu kluczowy, gdyż jak przypomina Krajowy Rejestr Długów, w lipcu tamtego roku przeprowadzono nowelizację przepisów, m.in. Kodeksu cywilnego i Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, zgodnie z którą przesunięto termin przedawnienia długów, związanych z działalnością gospodarczą, dotyczących m.in. umów sprzedaży, świadczenia usług i o dzieło, na ostatni dzień roku kalendarzowego, w którym przypada to przedawnienie.

- Przykładowo, przedsiębiorca sprzedał towar 20 lipca, a termin wymagalności zapłaty przypadał 20 sierpnia. Kontrahent nie uregulował jednak faktury. Według zmodyfikowanych przepisów dług przedawni się z końcem 2020 r. – wskazuje Krajowy Rejestr Długów, podkreślając, że wyjątkiem jest branża przewozów, gdzie okres ten wynosi rok.

Odebrał telefon w sprawie kwarantanny. Dopiero potem odkrył rachunek na 17 tys. złotychOdebrał telefon w sprawie kwarantanny. Dopiero potem odkrył rachunek na 17 tys. złotychCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Krajowy Rejestr Długów zwraca uwagę przedsiębiorcom, którzy czekają na pieniądze, że mają już tylko kilka tygodni na odzyskanie środków za sprzedany towar czy usługi zrealizowane w 2018 roku. Mogą oni skierować sprawę na drogę postępowania sądowego, co przerwie bieg przedawnienia, ale wiąże się to z kosztami i czasem oczekiwania na rozstrzygnięcie. Inną opcją jest przekazanie faktury do windykacji polubownej.

- Negocjatorzy są w stanie doprowadzić do zawarcia ugody, w której dłużnik uzna roszczenie, co będzie skutkować wstrzymaniem przedawnienia. Miesiąc, który został do końca roku, wystarczy, aby podpisać ugodę, opracować plan spłaty i przystąpić do odzyskiwania należności – komentuje cytowany w komunikacie Jakub Kostecki, prezes Zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Przedawnienie nie anuluje długu

Prezes Krajowego Rejestru Długów zwraca się również do osób czekających na koniec roku i tym samym przedawnienie nieopłaconych faktur, przypominając, że nie wiąże się to z tym, że dług zniknie. - Dłużników, którzy traktują przedawnienie jak anulowanie długu, muszę rozczarować. Tak nie jest, dług nadal obciąża ich konto. Można wpisać ich do Krajowego Rejestru Długów, co działa dyscyplinująco i daje czytelny sygnał innym przedsiębiorcom, że mają do czynienia z nierzetelnym, bo niepłacącym klientem. To jest także informacja dla banków, firm faktoringowych czy leasingowych, że mają do czynienia z klientem podwyższonego ryzyka. Na tej podstawie, zgodnie z prawem, można odmówić zawarcia z nim umowy – tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Krajowy Rejestr Długów zwraca uwagę, że pierwsza fala epidemii koronawirusa znacząco przyspieszyła decyzje małych i średnich firm o przekazywaniu niezapłaconych faktur do windykacji. Gdy wiosną przyszłość przedsiębiorców była wielką niewiadomą, nie zwlekali oni, jak wcześniej, ze zlecaniem odzyskania należności. Z przywołanych danych firmy Kaczmarski Inkasso wynika, że średni okres przeterminowania faktur kierowanych do odzyskania skrócił się ze 181 dni w lutym do 165 dni w maju. Wraz z końcem lockdownu i wpłynięciem na konta firm środków z tarcz antykryzysowych wróciły dawne, niechlubne zwyczaje i już w czerwcu średni okres przeterminowania faktury przekazywanej do windykacji przekroczył 200 dni i pozostał taki przez całe wakacje. Niewielką zmianę przyniósł wrzesień, gdy znów zaczęło przybywać spraw przeterminowanych o miesiąc lub dwa, co było efektem kończenia się pieniędzy z dotacji lub szybkiego poszukiwania dopływu gotówki.

- W listopadzie ponownie zaobserwowaliśmy zwiększone zainteresowanie odzyskiwaniem należności. Widać, że na firmowych kontach kończy się gotówka, a przedsiębiorcy nie wiedzą, co przyniosą kolejne miesiące. Zwłaszcza teraz, kiedy los wielu branż jest niepewny, przedsiębiorcy powinni zadbać o odmrożenie pieniędzy z faktur, szczególnie tych z 2018 roku, gdyż wkrótce ich odzyskanie będzie trudniejszy – tłumaczy Jakub Kostecki.

O zadłużeniu się firm w związku z pandemią pisaliśmy niejednokrotnie. Tymczasem z przywołanych przez Krajowy Rejestr Długów danych Rzetelnej Firmy wynika, że co piąte przedsiębiorstwo twierdzi, że ma pieniądze, ale nie rozlicza się z kontrahentami, gdyż woli zachować środki na tzw. czarną godzinę. Prowadzi to do zatorów płatniczych, które mają szczególnie negatywny wpływ na małe i średnie firmy, które nie posiadają zaplecza finansowego na trudniejszy okres. Szczególnie istotne jest zatem dla tych przedsiębiorstw odzyskanie należności za 2018 rok.

Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce, spore zaskoczenieIle zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce, spore zaskoczenieCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Rodzinna awantura na Woli. Tragiczny finał kłótni
 2. Nadchodzi koniec legendy - pożegnamy Volkswagena Passata
 3. Belgia. Polski kierowca spłonął w kabinie swojego TIR-a
 4. Niemcy ścigają Polaków. Skala przestępstw poraża
 5. Kupiłeś te produkty w sieciówce? Wyrzuć je natychmiast
 6. Za 4,50 zł kupisz dom we Włoszech. Warunki są zaledwie dwa
 7. Wielka radość w rodzinie Adama Małysza. Wspaniała nowina
 8. Kultowe ciasto Snickers, teraz bez pieczenia. Niebywała pyszność
Lepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaLepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News