fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 18.01.2018. n/z Polskie banknoty.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 3 Lutego 2020

390 tys. Polaków pod lupą KRD. Najgorzej jest w dużych miastach

Zadłużenie Polaków za wodę, prąd i czynsz wynosi blisko 1,4 mld zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Natomiast zadłużenie wobec dostawców mediów domowych ma niemal 390 tys. Polaków. Średni dług wynosi 3,5 tys. zł.

Zadłużenie Polaków jest gigantyczne

Z danych KRD wynika, że najczęściej rachunków za media nie płacą osoby w wieku od 36 do 55 lat. Zadłużonych osób w średnim wieku jest około 166 tys., a w sumie ich zadłużenie to blisko 600 mln zł - podaje bankier.pl. Z kolei Polacy do 35. roku życia mają zadłużenie w wysokości 441 mln zł.

Umowa o pracę, dzieło, zlecenie. Wielu pracowników nie zna nawet swoich prawUmowa o pracę, dzieło, zlecenie. Wielu pracowników nie zna nawet swoich prawCzytaj dalej

Natomiast zdecydowanie lepiej z płaceniem radzą sobie osoby starsze. Z bazy danych KRD można się dowiedzieć, że zadłużonych osób powyżej 56. roku życia jest 92 tys., a ich łącznie zadłużenie wynosi 350 mln zł.

"Seniorzy najlepiej radzą sobie w opłacaniu bieżących rachunków. Choć ich całkowite zadłużenie sięga ponad 6 miliardów złotych, to domowe rachunki regulują na czas. Jest to dla nich sprawa honoru" - mówił PAP prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki, cytowany przez portal bankier.pl.

Zadłużenie największe na Śląsku

Z bazy danych KRD wynika, że najbardziej zadłużeni wobec dostawców mediów są mieszkańcy dużych miast powyżej 100 tys. mieszkańców - zadłużenie wynosi 323 mln zł. Jednak najwięcej dłużników mieszka w miejscowościach do 10 tys. mieszkańców. Takie osoby to niemal 30 procent wszystkich dłużników.

Rekordowe zadłużenie mają natomiast mieszkańcy Śląska (257,9 mln zł), Mazowsza (167 mln zł) i Dolnego Śląska (116,7 mln zł). Na dalszym miejscu w tym niechlubnym zestawieniu uplasowali się mieszkańcy Pomorza z zadłużeniem na kwotę ok. 104 mln zł. A w którym regionie jest najmniejsze zadłużenie? Okazuje, się że najlepiej z opłacaniem rachunków radzą sobie na Podlasiu - zadłużenie wynosi tam “tylko” 17,6 mln zł.

Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Czytaj dalej

Zadłużenie za telefon to prawie 800 milionów

A za co Polacy najbardziej nie lubią płacić? Okazuje się, że wyjątkowo niechętnie unikają opłat za usługi telefoniczne. Rachunków za telefon nie płaci blisko 251 tys. osób, a łączne zadłużenie wobec operatorów wynosi 758 mln zł. "Na zadłużenie wobec operatorów oprócz zaległych abonamentów składają się często noty obciążeniowe wynikające z kar umownych, a także należność za sprzęt: drogie telefony, laptopy, tablety, modemy czy konsole i telewizory" - tłumaczył cytowany przez bankier.pl Jakub Kostecki prezes firmy Kaczmarski Inkasso, będącej partnerem KRD.

Jak podaje bankier.pl, nasi rodacy nie lubią też płacić za mieszkanie (zadłużenie 422 mln zł), radio i telewizję (162 mln zł), energię elektryczną (37 mln zł), wodę (5 mln zł), ogrzewanie (4,6 mln zł) czy Internet (1,4 mln zł). W zestawieniu znalazły się też opłaty za ścieki i odpady, a zadłużenie wynosi odpowiednio 584 tys. zł i 171 tys. zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Syn znanego polskiego polityka wśród oskarżonych o grupowy gwałt. Sprawa za zamkniętymi drzwiami
  2. Dwóch lekarzy zostało pobitych. Bliski zmarłego nie wytrzymał
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Prezes ZUS nie ma złudzeń. Kto inny będzie zliczał nasze emerytury, wiele ludzi może przez to stracić pracę
Biedronka i Lidl chcą przyciągnąć klientów w najbliższym tygodniu. Dyskonty pokazały czym najbardziejBiedronka i Lidl chcą przyciągnąć klientów w najbliższym tygodniu. Dyskonty pokazały czym najbardziejCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News