Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 02.04.2020. Epidemia koronawirusa. Ozonowanie Patelni - placu przed stacja metra Centrum oraz okolic ronda Dmowskiego.
Piotr Molecki/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 6 Kwietnia 2020

Wirusolog ujawnia, skąd tak wielki przyrost zachorowań w ostatnich dniach. Wskazuje winnych szerzenia epidemii

Zachorowania na koronawirusa zależą od tego, jak będzie się zachowywać społeczeństwo. A nieprzestrzeganie zaleceń może doprowadzić do kolejnych gwałtownych wzrostów - mówi wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Zachorowań coraz więcej

W niedzielę 5 kwietnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że odnotowano 475 zachorowań. To najwyższy wynik w ciągu jednego dnia od początku epidemii koronawirusa w Polsce. Resort przekazał też, że tylko w niedzielę zmarło 15 osób.

W rozmowie z dziennikiem “Fakt” wirusolog prof. Włodzimierz Gut tłumaczy, że tak nagły wzrost liczby zachorowań to konsekwencja dwóch ostatnich weekendów. W sobotę i niedzielę następuje rozluźnienie, ludzie wychodzą na spacery, a młodzież spotyka się ze znajomymi.

Nie mogą zabronić ci przebywania na działce. PZD z ważnym apelem do PolakówNie mogą zabronić ci przebywania na działce. PZD z ważnym apelem do PolakówCzytaj dalej

Zachorowania zależne od przestrzegania zaleceń

A przed nami Święta Wielkanocne. Zachorowania na koronawirusa będą zależeć od tego, jak będziemy się zachowywać jako społeczeństwo. - Po świętach będzie mieć albo kolejny moment szczytowy, albo go unikniemy - mówi ekspert.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Rydzyk bez skrupułów wydał kolejny apel. Radio Maryja upomina się o dodatkowe pieniądze z naszych kieszeni

Oprócz lekarzy tempo wzrostu zachorowań analizują również matematycy. Na podstawie danych szacują, ile będzie przypadków koronawirusa, zachorowań na COVID-19 oraz zgonów w najbliższym czasie.

Wszystko w naszych rękach

Najgorszy scenariusz przewidywany przez ekspertów jest taki, że do Świąt Wielkanocnych w Polsce może być w sumie 15 tys. przypadków koronawirusa. Nie oznacza to, że tyle osób będzie wtedy chorych. Większość będzie po prostu zakażona, a mniejszej części stwierdzi się zachorowania na COVID-19. Jeśli będziemy jednak przestrzegać zaleceń, czyli dbać o higienę i izolację, to do świąt liczba przypadków wyniesie ok. 5 tysięcy osób.

Do tej pory w Polsce odnotowano w sumie 4102 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarły łącznie 94 osoby, u których stwierdzono zachorowania na COVID-19.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spółdzielnia postawiła automat z maseczkami i żelami. Ceny powaliły mieszkańców
  2. Transmituje wejście do kościoła i dzwoni na policję gdy wiernych jest zbyt dużo
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Papież Franciszek powiedział, co jego zdaniem jest przyczyną pandemii. Mocne słowa i zarzuty

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News