Zabawki mogą być naprawdę niebezpieczne
Photo By: Staff Sgt. Teresa J. Cleveland
Autor Stanisław Węgrowski - 2 Grudnia 2019

Większość z nas kupuje je nie wiedząc, jak niebezpieczne mogą być. Groźne zabawki, które zalewają rynek

Zabawki mogą być wyjątkowo niebezpieczne. Rejestr produktów niezgodnych z wymaganiami prowadzony przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiera około tysiąca pozycji. Tylko w 2019 roku dołączono do niego niemal sto kolejnych, nieprzepisowych produktów.

Zabawki mogą być zagrożeniem

Zabawki to zdecydowanie największa grupa produktów, które zostały ocenione przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jako produkty niespełniające wymogów bądź niezgodne z nimi - informuje finanse.wp.pl. Co roku specjalny rejestr, który prowadzi ta instytucja, jest uzupełniany o kolejne niebezpieczne zabawki.

"Dziennik Gazeta Prawna" podaje, że grudzień to sezon największych żniw dla sprzedawców, jednak to także czas, kiedy najwięcej kupowanych jest produktów z myślą o dzieciach. I to właśnie wtedy zabawki najlepiej się sprzedają.

Chiński bubel

Zabawki są sprowadzane do Polski głównie z Chin. Tylko w zeszłym roku import pochłonął niemal 112 mld zł. Niestety duża część tych produktów nie spełnia wymaganych norm bezpieczeństwa. Portal finanse.wp.pl podaje, że tylko we wrześniu funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej skonfiskowali prawie 2,5 tys. sztuk niebezpiecznych zabawek pochodzących z Chin.

Portal podaje, że od 2001 roku aż 325 wyrobów zostało uznanych za niebezpieczne dla konsumentów. Wśród potencjalnych zagrożeń podano uduszenie, obrażenia fizyczne, ale także poparzenie chemikaliami czy zatrucie.

Od stycznia dzieci będą kosztować nas jeszcze więcej. Samorządy szukają ogromne podwyżkiOd stycznia dzieci będą kosztować nas jeszcze więcej. Samorządy szukają ogromne podwyżkiCzytaj dalej

Co czwartej zabawki nie powinno się sprzedawać

Rejestr produktów niezgodnych z wymaganiami liczy łącznie około 1000 pozycji. Ten rok był absolutnie rekordowy pod względem produktów, które trafiły na niechlubnej bazy. Przybyło ich 108. Dla porównania w zeszłym roku niebezpiecznych wyrobów w rejestrze pojawiło się 103. Ale eksperci zaznaczają, że jest znacznie więcej takich produktów i twierdzą, że wiele z nich nie trafia do rejestru.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega konsumentów przed zabawkami, które nie spełniają wymagań. Korzystanie z nich może być naprawdę niebezpieczne. Z kontroli Inspekcji Handlowej wynika, że co czwarta z nich nie powinna być w ogóle dopuszczona do sprzedaży.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nawet kret nie pomaga na zatkany zlew? Mamy sprawdzone rozwiązanie
  2. Ogłoszenie mężczyzny z Sosnowca podbija sieć. Szuka gosposi, wynagrodzenie to prawdziwy hit
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Najniższa emerytura będzie większa! Wiadomo, ile teraz wyniesie, seniorzy będą przecierać oczy ze zdumienia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News