śmieci-pixnio-bicanski
Bicanski / pixnio.com, CC0
Autor Stanisław Węgrowski - 28 Maja 2020

Wywóz śmieci może być tańszy, rząd jednak zwleka. Masa Polaków wciąż płaci 3 razy więcej, lepiej sprawdź rachunki

Wywóz śmieci drenuje nasze portfele od kilku miesięcy. Ratunkiem mają być przepisy dotyczące tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producentów, które miały być gotowe 5 lipca. Ale już wiadomo, że rząd nie dotrzyma terminu - informuje “Rzeczpospolita”.

Wywóz śmieci nawet 3 razy droższy

W tym roku opłaty za wywóz śmieci wystrzeliły. Dziennik zwraca uwagę, że niektórzy muszą płacić za wywóz śmieci nawet 300 proc. więcej niż rok temu. Jak się okazuje, opłaty dla mieszkańców mogą być niższe. Chodzi o unijną dyrektywę ws. rozszerzonej odpowiedzialności producentów.

Największa i najniższa emerytura w Polsce. Znamy już kwoty, jedną od drugiej dzieli ogromna przepaśćNajwiększa i najniższa emerytura w Polsce. Znamy już kwoty, jedną od drugiej dzieli ogromna przepaśćCzytaj dalej

Nałożenie na producentów opakowań dodatkowych opłat i obowiązku zbiórki niektórych frakcji i ich recyklingu wpłynie na rachunki za wywóz śmieci. Unijne przepisy w tej sprawie rząd miał opracować do 5 lipca. Jak dowiedziała się “Rzeczpospolita”, przepisy będą gotowe dopiero pod koniec roku.

Wywóz śmieci tańszy najwcześniej za pół roku

Niestety, na tańszy wywóz śmieci przyjdzie nam jednak poczekać. Na wdrożenie unijnych przepisów rząd miał dwa lata, ale rządzącym ewidentnie się nie spieszyło. Dotychczas resort klimatu przedstawił tylko wstępne propozycje projektu i żadna z nich nie była odpowiednio skonstruowana.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Tadeusz Rydzyk jednak się doprosił? Ważne zmiany w kościołach w całej Polsce, zapadła decyzja

- Dyrektywa mówi jasno. Z opłat pobieranych od producentów wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach powinien być sfinansowany system segregacji odpadów, ich zbiórki, transportu, a także edukacji. Dzięki temu mieszkańcy płaciliby o wiele mniej za wywóz śmieci. Niestety dużo się na ten temat mówi, ale robi niewiele. Teraz usłyszeliśmy od Ministerstwa Klimatu, że projekt będzie gotowy dopiero za pół roku - ujawnia na łamach “Rz” Leszek Świętalski, doradca Związku Gmin Wiejskich RP.

Pięciu producentów samochodów wydłuża gwarancję. Twoje auto też może być objęte programemPięciu producentów samochodów wydłuża gwarancję. Twoje auto też może być objęte programemCzytaj dalej

Dwa rodzaje opłat

“Rz” podaje, że projekt zakłada wprowadzenie dwóch rodzajów opłat - P1 i P2. Pierwszą z nich producenci będą wpłacać do urzędów marszałkowskich, które przekażą pieniądze do NFOŚIGW. Ta instytucja ma je rozdzielić między wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i dopiero one zdecydują o podziale środków między gminy. Samorządy mają je przeznaczyć na obniżenie opłat za wywóz śmieci.

Druga opłata będzie przeznaczona na organizację rozszerzonej odpowiedzialności producentów oraz na wykonywanie zadań wynikających z ustawy, takich jak zbiórka, transport i recykling odpadów opakowaniowych, a także opłacanie systemu kaucyjnego - czytamy w “Rz”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poważny wypadek na drodze do Gdańska. Ranne dzieci, droga zablokowana
  2. Po 12 latach w śpiączce chcieli odłączyć kobietę od aparatury. Wydarzył się jednak prawdziwy cud
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Niezwykła anomalia pogodowa w polskich Tatrach. Turyści nie mogą uwierzyć
Znamy już liderów oglądalności 2019. Jednym z największych hitów serial, który też dobrze znaszZnamy już liderów oglądalności 2019. Jednym z największych hitów serial, który też dobrze znaszCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News