system bdo, rejestracja
media.defense.gov
Autor Kasper Starużyk - 26 Listopada 2019

Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła

Rejestracja w bazie danych o produktach i opakowaniach (BDO) jest obowiązkowa dla większości przedsiębiorców do 1 stycznia 2020 r. W przeciwnym razie przedsiębiorcy nie będą w stanie wypełnić odpowiedniej dokumentacji uprawniającej ich do przekazania śmieci firmie, która je wywozi. Związane z tym będą duże kary, w tym brak możliwości dalszego prowadzenia działalności gospodarczej.

Obowiązek rejestracji w elektronicznej bazie danych ciąży między innymi na właścielach warsztatów, restauratorach, fryzjerach i sklepikarzach. Sprawa dotyczy także wielu innych zawodów. "Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że bez rejestracji w BDO nowo powstałe Ministerstwo Klimatu uniemożliwi przedsiębiorcy wywóz odpadów. Nowe przepisy wejdą w życie wraz z początkiem przyszłego roku.

Wywóz śmieci kontrolowany ekektronicznie

Elektroniczny moduł ewidencji i sprawozdawczości ma za zadanie zastąpić obecną dziś papierową dokumentację odpadów, która to ulegnie całkowitej likwidacji. Wszystkie sprawozdania jak i ewidencja dotyczaca odpadów będzie miała charakter online.

Jak informuje "DGP" dodatkowo każdy odbiorca odpadów będzie zmuszony od 1 stycznia posługiwać się kartą przekazania odpadów komunalnych, która będzie również generowana elektronicznie.

Renta w drodze wyjątku. Możesz otrzymać tzw. specjalną rentę, nawet jeśli nie spełniasz kryteriówRenta w drodze wyjątku. Możesz otrzymać tzw. specjalną rentę, nawet jeśli nie spełniasz kryteriówCzytaj dalej

Bez rejestracji w BDO oraz posiadania odpowiednich dokumentów proces przejmowania odpadów będzie po prostu niemożliwy. Jak łatwo sobie wyborazić polskie miasta mogą się wtedy szybko zacząć przypominać Neapol i bynajmniej nie chodzi tutaj o ciepły klimat, lecz o brak odpowiedniej polityki odpadowej, która doprowadziła do obecności stert śmieci na ulicach pięknego, włoskiego miasta.

Ministerstwo Klimatu ostrzega

MK radzi przedsiębiorcom, aby wzięli sprawy w soje ręce już dziś. Rejestracja w BDO, która jest obowiązkiem marszałka województwa może bowiem potrwać. Zgodnie z przepisami marszałek ma aż 30 dni na rozpatrzenie wniosku i to w przypadku gdy wszystkie dokumenty są kompletne. Jeżeli napotkamy na jakieś przeszkody natury formalnej, proces może się znacznie wydłużyć.

Wielu Polaków wciąż jednak nie tylko nie złożyła stosownych wniosków, ale i nie jest świadoma, że złożyć je należy. W poprzednim tygodniu media branożowe pisały, że do systemu BDO zarejestrowanych nie jest nawet 1/3 polskich przedsiębiorców.

Trzynastka zagrożeniem nie tylko dla finansów państwa? Trzynastka zagrożeniem nie tylko dla finansów państwa? "Także dla samych emerytów"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka: nagranie nastoletnich złodziei podbija sieć
  2. Nie żyje słynna modelka. Ciało kobiety zostało odnalezione pod mostem, tragiczne fakty
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak, jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News